Kredit sa zamkom
BANKE građane mame i kreditima za refinansiranje, koje nude po znatno nižim cenama od uobičajenih. Ali, nema garancije da će povoljnija kamata novim klijentima ostati tokom celog perioda otplate, odnosno da neće biti korigovana, zbog promena na tržištu ili bankarske politike. Uz to, ovakva transakcija nikada nije besplatna.
Zbog toga, kako upozorava Narodna banka Srbije, građani treba dobro da razmisle, i preračunaju se da li im se isplati, kada se odluče da refinansiraju svoj zajam, kreditnu karticu ili dozvoljeni minus na tekućem računu, odnosno pređu u drugu banku.
- Bez obzira na povoljnosti koje nosi kredit za refinansiranje, odnosno niža kamatna stopa koja se reklamira i duži rok otplate, treba obratiti pažnju na efektivnu kamatu i prateće troškove - upozorava Mira Erić-Jović, viceguverner NBS.
- Banke obično naplaćuju proviziju za prevremenu otplatu zajma. A, banka koja preuzima pozajmicu zaračuna i naknadu za otvaranje novog kredita. Dakle, dupli trošak. Uz to treba pogledati da li je kredit vezan za stranu valutu i koju... Važno je da se uzimanjem kredita za refinansiranje ne povećava ukupno zaduženje građana. Smisao je da se pod povoljnim uslovima, sa nižom ratom koja se otplaćuje i manjom kamatom izmiruje glavnica glavnog zajma, zbog kojeg se i uzima pozajmica za refinansiranje. Prema podacima NBS, trenutno prosečan kredit iznosi 304.000 dinara, odnosno skoro devet prosečnih plata, ili deset potrošačkih korpi.
- Očekuje se da će posle 1. jula ove godine, kad stupaju na snagu novi propisi kojima je predviđeno da se i pet odsto dozvoljenog minusa na tekućem računu uračunava u maksimalni iznos opterećenja mesečene zarade za otplate kreditnih zaduženja, veliki broj korisnika kredita ugovarati kredite za refinansiranje - navela je Mira Erić-Jović. - Od ukupnog broja kredita građana 10 odsto je refinansirano, među kojima je 78 odsto gotovinskih, 17 odsto ostalih, a jedan odsto stambenih kredita.
Većina banaka u Srbiji odobrava kredite za refinansiranje, ali samo na glavnicu duga. Uslovi su da se položi depozit od 20 odsto, a period za otplatu gotovinskog kredita ne može biti duži od roka na koji je odobrena ta pozajmica. To znači da građani mogu da svoju staru pozajmicu ukoliko važi deset godina, refinansiraju na isti period, iako je sada maksimalno odobreni rok za gotovinske zajmove dve godine.
Kamatne stope za refinansiranje, na primer, najtraženijih keš kredita kreću se od 11,3 do 16,33 odsto. Iznos zajma se kreće od 500 do 15.000 evra, a rok otplate od 24 do 120 meseci, zavisno na koliko je uzet raniji kredit.
- Izvor
- Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.