BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Olimpijada je uvek sport u kojem nije moguće predvideti rezultat

Olimpijada je uvek sport u kojem nije moguće predvideti rezultat
24.06.2012. god.

 „Naravno, uvek treba imati na umu da je Olimpijada posebno takmičenje, na njemu je sve moguće. Ipak, mislim da naši sportisti imaju jako dobre šanse da uđu u trojku najjačih,“ – rekao je za „Glas Rusije“ predsednik Olimpijskog komiteta Rusije Aleksandar Žukov.

Kako ekipa računa da će nastupiti na Olimpijadi? Koliko, po vašim prognozama, medalja može biti osvojeno, i koliko od toga zlatnih?

- Kao što je poznato, prognoze u sportu su nezahvalna stvar. Međutim, o šansama naših sportista može se suditi na osnovu rezultata s poslednjih svetskih šampionata koji su održani u letnjim sportovima. Mislim da imamo sasvim realan cilj da uđemo među tri najjače ekipe u nezvaničnom plasmanu. Za to treba da osvojimo 23-25 zlatnih medalja. Poređenja radi, u Pekingu smo imali 23 zlatne medalje. Zauzeli smo treće mesto u ukupnom plasmanu.

U kojim sportovima će se tim takmičiti i da li među njima ima takvih u kojima će ekipa nastupati prvi put?

- Do danas je olimpijski odabir uspešno prošlo 410 naših sportista u 30 sportova od 32, koliko ima na Olimpijadi. Naš košarkaški tim učestvuje na olimpijskom kvalifikacionom turniru koji će biti završen tek 8. jula. Teniski tim sad takođe završava odabir na osnovu rejtinga po završetku otvorenog šampionata Francuske, koji se upravo završio. Odnosno, još nisu određeni svi naši sportisti – članovi reprezentacije, premda se većina već zna. Prvi put se u istoriji Olimpijade pojavio novi sport u kojem će se takmičiti naše sportistkinje – ženski boks. U nekim sportovima je došlo do promene disciplina. Na primer, u istom ovom boksu je broj muških kategorija smanjen na 10, ali su zato uvedene tri ženske kategorije. Dakle, broj medalja u boksu je povećan na 13. U veslanju u kajaku i kanuu su promenjene sve distance. Ranije je bilo 500 metara, sad je 200 metara, uvedena su takmičenja za žene. U biciklizmu su takođe promenjene discipline, uvedene su trke za žene po bodovima. U mačevanju su ukinuta ekipna takmičenja za muškarce u sabljama, ali su uvedena ekipna takmičenja u floretu i ukinuta su takmičenja za žene sabljama. U savremenom petoboju su promenjena pravila, trčanje i gađanje u metu je spojeno po principu bijatlona. U tenisu su uvedena takmičenja za mešovite parove. Ukupan broj disciplina je ostao isti. Ali ima određenih promena u pojedinim sportovima.

Ko i u kakvim sportovima može da osvoji neko od prva tri mesta?

- Nabrajanje bi oduzelo previše vremena, zato što je ukupan broj medalja koje su naši sportisti osvojili, na primer, u Pekingu – 75 medalja. Naravno, u našoj reprezentaciji ima neospornih lidera na koje pre svega računamo. To su naše plivačice u umetničkom plivanju Natalija Iščenko i Svetlana Romašina, koje u poslednje vreme u umetničkom plivanju pobeđuju na svim takmičenjima. Evgenija Kanajeva u umetničkoj gimnastici, Marija Šarapova u tenisu. Jelena Isinbajeva u lakoj atletici i u skoku s motkom. Ali, i tako dalje. Naravno, i naši džudisti, koji tradicionalno uspešno nastupaju, džudisti u slobodnom stilu, kao i u klasičnom. Ipak, Olimpijada je uvek sport, to su sportska takmičenja. I ovde nije moguće predvideti rezultat.

Na šta se stavlja glavni akcenat za vreme pripreme za Olimpijske igre u Londonu. Ima li nekih tajni uspeha?

- Posebnu pažnju posvećujemo pripremi naših sportista, tome da se za njih obezbede maksimalno povoljni uslovi. Ovog puta smo bitno pojačali medicinsko-biološku podršku naših sportista. Glavno je da se sportisti dovedu u top-formu neposredno pred start i da s njihovim zdravljem sve bude u redu. Međutim, sportovi su vrlo različiti, sportisti su različiti, svako ima svoje tajne. Ovde ne može postojati neka opšta formula, svaki sportista je ličnost sa svojim individualnim osobenostima. Mislim da smo uspeli da za svoj tim stvorimo najpovoljnije uslove za priremu za Olimpijadu.

Koga smatrate glavnim suparnikom u Londonu?

- Za vođstvo u nezvaničnom ukupnom plasmanu će se, naravno, boriti Kina i SAD. I naš zadatak je, kao što sam već rekao, da se plasiramo među prve tri ekipe. Mislim da će vrlo ozbiljnu konkurenciju predstavljati domaćini Olimpijade, Englezi. Domaćini tradicionalno uspešno nastupaju. Mislim da i zemlje kao što su Nemačka i Francuska mogu predstavljati izvesnu konkurenciju.

S kojim teškoćama tim može da se sretne za vreme Olimpijade? Da li je to možda drugačija klima izli promena časovnih zona?

- Za razliku od prošle pekinške Olimpijade, nadam se da nas u Londonu ne očekuju veći problemi s aklimatizacijom. Zato što je klima tamo, u principu, slična kao naša. Nema ni tako velike vremenske razlike. U toku priprema za Olimpijadu u Pekingu trudili smo se da našim sportistima stvorimo klimatske uslove nalik na kineske. Ovoga puta mnogi sportisti će u London otputovati direktno iz naših baza na jezeru Krugloje i u Novogorsku.

Ko će po Vašim prognozama ući u petorku najboljih u ukupnom plasmanu?

- Osim Rusije, Kine, SAD i Velike Britanije, mislim, najverovatnije Nemačka i Francuska, a možda i Australija – to su glavni kandidati.

Šta za Rusiju znači učestvovanje na Olimpijskim igrama?

- Olimpijada je svetski događaj. Ona je najvažnija u sportu, ali daleko prevazilazi okvire sporta. Olimpijske igre tradicionalno, od trenutka svog nastanka još u Starog Grčkoj, u suštini, ujedinjuju ceo svet. I u stara vremena su za vreme Olimpijada prekidani svi ratovi. U ideologiju, u vrednosti olimpizma utkane su tako važne komponente kao što su sport, kultura i obrazovanje. I naravno, nastupe naših sportista na Olimpijskim igrama prati cela zemlja, svi navijaju, čak i oni koji se posebno ne zanimaju za sport. Zato što je za nas učestvovanje na Igrama – prestiž zemlje, ponos naših ljudi. I mogućnost za razvoj fizičke kulture i sporta, za njihovu popularizaciju.

Koje iskustvo bi Rusija želela da stekne u Londonu pred Olimpijske igre u Sočiju?

- Sve zemlje koje se spremaju za održavanje Olimpijskih igara, preuzimaju iskustvo od zemalja koje su već organizovale ili organizuju Igre. Zato će osim ruske olimpijske reprezentacije u London krenuti i vrlo velika ekipa organizatora igara u Sočiju, saradnici Organizacionog komiteta i volonteri. Ukupno, oko 200 ljudi, oni će učestvovati u specijalnom programu „Posmatrač“ koja postoji na svakoj Olimpijadi za organizatore narednih igara i koji uključuje putovanja radi upoznavanja i učenje. Sve što je vezano za rad sportskih objekata na Olimpijadi, olimpijskih cela, održavanje ceremonije otvaranja, zatvaranja, komunikacije, rad sa štampom, s tim kako kasnije koristiti olimpijske objekte. To se takođe tiče i Paraolimpijskih igara koje će biti održane posle Olimpijade.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »