Nikolaj I
Nikolaj I Pavlovič Nezaboravni – imperator Sveruski od 14. decembra 1825. godine do 18. februara 1855. – car Poljski i veliki knez Finski. Istorija njegovog krunisanja je propraćena buntom. Kada je preminuo Imperator Aleksandar I, vlast je trebao da nasledi brat Nikolaja – Veliki knez Konstantin. On je odustao od prestola, ali značajni deo armije i dvora je već stigao da položi zakletvu. To se moralo učiniti i drugi put. Tada je i došlo do bunta, takozvanog „ustanka dekabrista“. 14. decembra 1825. grupa oficira – članova tajnog društva dogovorila je ustanak sa ciljem sprečavanja vojske i Senata da položi zakletvu novom caru. Glavni cilj ustanika je bila liberalizacija ruskog društveno-političkog uređenja: uspostavljanje privremene vlade, odustanak od kmetstva, jednakost svih pred zakonom, demokratske slobode (štampe, ispovedi, rada) i tako dalje. Ipak ustanak je bio ugušen. Mnogi učesnici su proterani u Sibir, a petorica glavnih – obešeni. „Dragi moj, Konstantine! Vaša volja je izvršena: ja sam imperator. Ali koja je cena za to plaćena! Bože! Cijena krvi mojih podanika!“, - pisao je Nikolaj bratu, Velikom knezu Konstantinu.
Istoričar Ključevski je ovako okarakterisao unutrašnju politiku Nikolaja I: „Nikolaj je postavio sebi zadatak da ništa ne menja, ništa novo ne uvodi u osnove, već da samo održi postojeći poredak...“ Ali to nije baš tako. Pri Nikolaju I je započet masovni program obrazovanja za seljake. Broj seoskih škola u zemlji je porastao sa 60 1838. godine na 2551 školu 1856. Otvoreno je mnogo tehničkih i visokih škola. Stvoren je sistem profesionalnog osnovnog i srednjeg obrazovanja. Neki istoričari smatraju da je upravo u vreme Nikolaja I u Rusiji došlo do industrijalizacije. Počela je intenzivna izgradnja puteva i pruga, izgrađena je i Nikolajevska železnica – Moskva-Sankt Peterburg.
Za vreme vladavine Nikolaja I Rusija je mnogo ratovala. Podrška pravoslavnih hrišćana je naterala Rusiju na rat sa Turskom. A početak tog rata 1853.godine je označen blistavom pobedom ruske mornarice u Sinopskom zalivu. To je bila i poslednja velika bitka jedriličarske flote.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/Franz Krüger/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.