Teško stanje na području Mitropolije Dabrobosanske
Stanje na području Mitropolije dabrobosanske je teško i za vjernike i za sveštenstvo, na šta posebno utiče veoma teška finansijska situacija - navodi se u Izvještaju o radu Mitropolije dabrobosanske u 2007. godini koji je usvojio Eparhijski savjet Mitropolije.Na području Mitropolije u Republici Srpskoj /RS/ vjernici su najvećim dijelom izbjeglice i raseljena lica, koji se nalaze u teškoj materijalnoj situaciji, dok je na području Federacije BiH /FBiH/ sve manje vjernika i mahom su to starija lica sa malim i neredovnim primanjima - navodi se u saopštenju Informativne službe Mitropolije.Na tešku situaciju ukazao je i predsjedavajući Eparhijskog savjeta Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Nikolaj, naglasivši da na području Mitropolije u RS i FBiH danas živi oko 140.000 vjernika, a da je u proteklom ratu i poslije njega Mitropolija ostala bez oko 280.000 vjernika.U Izvještaju, o kome bi na redovnom zasjedanju u maju trebalo da raspravlja i Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve, navodi se da je na području Mitropolije dabrobosanske prošle godine bilo 1.358 krštenja, 417 crkvenih vjenčanja i 1.697 opijela.
Situacija u FBiH je poražavajuća, jer je u odnosu na broj opijela, odnosno umrlih, broj krštenja neznatan, a crkvenih vjenčanja gotovo da i nema.
U Izvještaju je navedeno da se od rata u FBiH vratio neznatan procenat vjernika u odnosu na njihov predratni broj.
Konstatovano je da je i dalje je na području FBiH nastavljeno sa nasrtajima na crkvenu imovinu, skrnavljenjima i uništavanjima crkvenih obekata i grobalja, a vjernici i dalje prodaju svoju imovinu i sele se u RS, Srbiju i dalje.
U izvještaju se posebno ukazuje da, uprkos apelima domaćim vlastima i predstavnicima međunarodne zajednice, nema pomaka na povratku imovine SPC, a posebno zgrade Bogoslovskog fakulteta, u koju je sada smješten Ekonomski fakultet u Sarajevu.
Odlučeno je da domaćim vlastima i predstavnicima međunarodne zajednice ponovo bude upućen apel da ovo pitanje bude riješeno.
U izvještaju se navodi da su 2007. godine pokrenute, a da će ove godine biti nastavljene aktivnosti na otvaranju manastira za monahinje u Vardištu, kod Višegrada i Ozerkovićima, kod Sokoca.
U Izvještaju se nalaze i podaci o aktivnostima na izgradnji i obnovi crkava, manastira i grobalja, radu Bogoslovskog fakulteta i Bogoslovije u Foči, vjeronauci u školama, te izdavačkoj djelatnosti.
Pošto je ovo bila posljednja sjednica Eparhijskog savjeta Mitropolije dabrobosanske u ovom mandatu, predložena su imena novih članova za naredni šestogodišnji saziv Eparhijskog savjeta.
Eparhijski savjet je najviše zakonodavno i pravno tijelo Mitropolije dabrobosanske i čini ga 17 članova.
Svima mandat traje šest godina, osim Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu Nikolaju, koji je stalni član Savjeta i predsjedava njime.
- Izvor
- Mitropolija Dabrobosanska
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.