BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

NSRS: o simbolima, sudovima,pravosudnim ispitima i zaštiti od nasilja u porodici

NSRS: o simbolima, sudovima,pravosudnim ispitima i zaštiti od nasilja u porodici
31.01.2008. god.

Nakon usvajanja Nacrta ustavnog zakona o izmjeni Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni Republike Srpske /RS/ danas je prekinuta 17. redovna sjednica Narodne skupštine RS.

Za usvajanje Nacrta zakona glasala su 54 narodna poslanika, šest ih je bilo protiv, a nije bilo uzdržanih.

Prije toga, poslanici u parlamentu RS nisu podržali prijedlog zaključka da se Nacrt ustavnog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi, grbu i himni RS uputi u javnu raspravu, jer se, kako je bilo navedeno, ovim nacrtom zakona uređuju pitanja koja su od posebnog značaja za građane, pa je neophodno da se najšire konsultuju zainteresovani organi, organizacije, naučne i stručne institucije.

Zaključkom je bilo predviđeno da se javna rasprava održi u roku od 45 dana, a za njeno provođenje bila bi zadužena Komisija za simbole, koja se obavezuje da o provedenoj javnoj raspravi obavijesti Narodnu skupštinu RS.

Za ovaj zaključak glasalo je 14 narodnih poslanika, jedan je bio protiv, dok je 45 bilo suzdržano.

Predsjednik parlamenta RS i Komisije za simbole Igor Radojičić u završnoj riječi pozvao je narodne poslanike da podrže Nacrt Ustavnog zakona o izmjeni Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS kao svojevrsnu potvrdu rada Komisije za simbole.

"Komisija za simbole mora pred sebe staviti rezime današnje skupštinske rasprave i izvući određene zaključke", istakao je Radojičić, zaključujući da su tačna razmišljanja nekih narodnih poslanika da o pitanju grba RS nema konsenzusa i da to ne treba forsirati.

Radojičić je istakao da je "parlament RS taj koji treba da kaže da RS možda nije sazrela da donese odluku o novom grbu i šta se u tom slučaju koristi - da li je to i dalje upotreba amblema RS".

Tokom rasprave poslanik PDP-a Perica Bundalo rekao je da RS "treba da ima i mora da ima svoj grb i da je teško prihvatljiv prijedlog Vlade RS da amblem RS može zamijeniti grb RS".

"Treba tražiti rješenje za grb RS putem javne rasprave o svih pet predloženih rješenja Komisije za simbole", naglasio je Bundalo, ističući da bi se moglo razmisliti da se građani o ovom pitanju neposredno izjašnjavaju na referendumu.

Poslanik Socijalističke partije /SP/ Petar Đokić osudio je postupak poslanika SDS-a i SRS-a koji su ranije napustili skupštinsku salu u znak protesta što nije omogućen direktan televizijski prenos ove tačke dnevnog reda na programu RTRS-a.

"Ovo je bježanje i povlačenje opozicije iz važne bitke koju treba da vodi RS", ocijenio je Đokić.

Poslanik SDA Ramiz Salkić rekao je da kao legalista želi da kaže da RS prema Ustavu ima pravo na svoja obilježja i da će poslanici ove stranke podržati ona rješenja koja su u skladu sa njihovim stranačkim interesima.

O nastavku 17. redovne sjednice Narodne skupštine RS poslanici će biti naknadno obaviješteni. Š

ef Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata Željko Mirjanić ocijenio je neprimjerenim postupak poslanika Srpske demokartske stranke (SDS) i Srpske radikalne stranke (SRS) Republike Srpske (RS) koji su napustili današnju sjednicu Narodne skupštine tokom rasprave o Nacrtu ustavnog zakona o izmjeni Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS.

"Odgovornost da RS dobije svoj grb - nije odgovornost samo pozicije i opozicije, to je zadatak svih narodnih poslanika", rekao je novinarima Mirjanić i dodao da smatra da je trebalo da bude obezbijeđen televizijski prenos, ali da ne može uticati na rad medija.

Mirjanić je naglasio da je Klub poslanika SNSD-a pozvao na dostojanstvo i smirenost tokom rasprave o ovom nacrtu zakona, ali da se moralo reagovati kad se neprimjerenim riječima napadao predsjednik SNSD-a.

"Naš cilj nije da se preglasamo već da konsenzusom dođemo do zajedničkog rješenja", rekao je Mirjanić.

Šef Kluba poslanika SNSD-a naglasio je da je stav kluba potpuno jasan, da RS treba da ima svoj grb kao i da ga u ovom momentu nema zbog odluke Ustavnog suda RS.

Poslanici SDS-a i SRS RS danas su napustili sjednicu parlamenta u znak protesta što nije obezbjeđen direktan televizijski prenos rasprave o Nacrtu ustavnog zakona o izmjeni Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS.

- Radio-televizija Republike Srpske /RTRS/ saopštila je da neće prenositi raspravu o Nacrtu ustavnog zakona o izmjeni Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS, jer ova medijska kuća u skladu sa svojim uređivačkim principima ne prenosi rasprave o nacrtima zakona koji se nalaze na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

U saopštenju RTRS-a, objavljenom povodom zahtjeva predsjednika Narodne skupštine RS Igora Radojičića i predsjednika Kluba poslanika SDS-a Borislava Bojića za obezjbeđenje direktnog prenosa, navodi se da RTRS, kao javni servis građana RS, ni u ovom slučaju neće praviti presedan.

"Na osnovu mišljenja Uređivačkog kolegijuma, obavještavamo vas da televizija, kao javni servis građana RS, ni u ovom slučaju neće praviti presedan", stoji u saopštenju RTRS-a.

RTRS je ujedno zamolio i Klub poslanika SDS-a i pojedine narodne poslanike da ne vrše političke i druge vrste pritisaka na ovaj javni servis i tako narušavaju medijske slobode u Srpskoj.

-Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su danas Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

Obrazlažući ovaj zakon u parlamentu RS, ministar pravde Džerard Selman rekao je da će ove izmjene omogućiti efikasniju i potpuniju zaštitu od nasilja u porodici.

"Zakonom je predviđeno da se za djela nasilja u porodici pokreće prekršajni postupak u skladu sa odredbama Zakona o prekršajima i izriču prekršajne sankcije u vidu zaštitnih mjera i novčanih kazni", istakao je Selman.

On je rekao da prekršajna odgovornost koju predviđa ovaj zakon ne isključuje i krivičnu odgovornost u slučajevima kada postoje pretpostavke za vođenje krivičnog postupka.

"Policija je, prema ovom zakonu, dužna da obavijesti tužioca u onim slučajevima u kojima postoji osnov sumnje da je učinjeno krivično dijelo", naglasio je Selman.

Prema njegovim riječima, Zakonom je predloženo da se finansiranje izrečenih zaštitnih mjera, zbrinjavanje i smještaj žrtava nasilja u sigurnim kućama, obezbijedi iz budžeta opština i gradova i to od 2009. godine.

"Na taj način ostavlja se dovoljno vremena opštinama i gradovima da u 2008. godini planom budžeta za 2009. obezbijede potrebna sredstva za punu realizaciju ovog Zakona", istakao je Selman.

Poslanik Demokratskog narodnog saveza Mira Popović smatra da su žene najveće žrtve nasilja u porodici i da će ovim zakonom biti obezbijeđena efikasnija zaštita od nasilja u porodici.

Ona je istakla da je iz ovih razloga opravdana uloga "sigurnih kuća" koje su u RS formirane uz pomoć nevladinih organizacija.

Poslanik SNSD-a Novka Marković smatra da je ovaj zakon dobro rješenje, ali da je osim njegovog usvajanja, potrebno imati i kvalitetna skloništa za žrtve nasilja u porodici.

Poslanik PDP-a Diana Čekić rekla je da je za poslanički klub ove stranke prihvatljiv ovaj zakon, ali da je potrebno njegovom primjenom, ako je moguće, djelovati preventivno.

"Nadam se da će žrtve nasilja biti adekvatno zbrinute, a nasilnici na pravičan način kažnjeni", rekla je Čekić.

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su danas Zakon o dopunama Zakona o sudovima RS i Zakon o pravosudnom ispitu RS.

Predstavljajući poslanicima dopune Zakona o sudovima RS, ministar pravde RS Džerard Selman rekao je da se u dosadašnjoj pravnoj praksi dešavalo da sudovi donose različite odluke o istim ili sličnim pravnim situacijama.

"Ustavom RS propisano je da Vrhovni sud obezbjeđuje jedinstvenu primjenu zakona, što se do sada nije najbolje primjenjivalo u praksi, pa smo predložili da Zakon o sudovima bude dopunjen tako da, osim opštih sjednica koje imaju Osnovni, Vrhovni i Okružni sud, bude uvedena i posebna, proširena sjednica Vrhovnog suda na kojoj bi se zauzimali načelni stavovi o nekim pravnim pitanjima", rekao je Selman.

On je dodao da bi proširenim sjednicama prisustvovali i po jedan predstavnik svakog Okružnog suda.

"Smatramo da bi uvođenje ovog instituta doprinijelo ujednačavanju sudske prakse u primjeni važećih zakona RS", rekao je Selman.

Tokom rasprave o ovom zakonu, poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Snježana Jokić istakla je da su izuzetno značajne ovakve dopune, posebno kada je riječ o pravnoj sigurnosti.

Prema odredbama Zakona o pravosudnom ispitu, na pravosudnom ispitu provjerava se teoretsko znanje i praktična sposobnost kandidata za samostalnu primjenu propisa i obavljanje pravnih poslova.

Ispit mogu polagati diplomirani pravnici koji su radili jednu godinu na pravnim poslovima u sudu, tužilaštvu, pravobranilaštvu, advokatskoj kancelariji ili kod notara, diplomirani pravnici koji su radili najmanje dvije godine na pravnim poslovima u organima uprave, preduzećima, ustanovama i drugim pravnim licima kao i diplomirani pravnici pripravnici - volonteri.

Pismeni dio ispita polaže se iz krivično-pravne i građansko-pravne oblasti, a usmeni dio iz krivično-pravne oblasti, građansko-pravne, privredno-pravne, upravno-pravne, pravno-pravne, radno- pravne i ustavno-pravne oblasti.

U Narodnoj skupštini RS u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.



  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »