Radmanović ide na Nikolićevu inauguraciju
"Mislim da su i oni dobili poziv za inauguraciju, ali da ne idu“, rekao je Radmanović u intervjuu SRNI i upozorio da "reakcije u vezi inauguracije ukazuju na poremećene odnose među susjedima na zapadnom Balkanu", što je ocijenio kao "nepotrebno i loše".
Radmanović je naglasio da "mnogi političari iz regiona nisu Nikoliću čestitali, a trebali su".
On je naveo da predsjednici, naravno, treba da paze šta govore, kako izjave ne bi naštetile odnosima sa susjedima, ali da ni susjedi ne treba da reaguju "na prvu loptu" i da odbijaju da razgovaraju ili da, kao što se dešava, najavljuju da neće ići na inauguraciju.
On očekuje da će se, ipak, sve srediti, i ističe da niko iz BiH ili Hrvatske, ili neke druge zemlje, ne može da odlučuje koga će narod u Srbiji izabrati za svog predsjednika.
"Ako su naši odnosi dobrosusjedski, onda ih ne trebamo kvariti, a kvarimo ih već 20 godina i svi ćemo se naći u teškoj situaciji", upozorava Radmanović i dodaje da političari u regionu moraju da "zbiju redove", jer smo "svi bliski po raznim osnovama i upućeni na ekonomsku saradnju".
Što se tiče dijaloga u Briselu, zakazanog za 27. juni, o procesu pristupanja BiH EU, Radmanović smatra da je dobro da se razgovara sa zvaničnim Briselom, jer je to jedna od rijetkih situacija u BiH oko koje se svi slažu.
On je potvrdio da su sva tri člana Predsjedištva dobila poziv, a u Briselu će ih predstavljati predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
"Ne mislim da bi se nešto krupno desilo u Briselu čak i da nije došlo do ovih promjena u BiH", rekao je on i ocijenio da bi, ipak, da nije došlo do poremećaja unutar vladajuće koalicije, BiH vjerovatno imala značajan iskorak prema EU.
Radmanović je posebno istakao da sada svi jasno vide da su problemi u Federaciji BiH i podsjetio da je od potpisivanja Dejtonskog sporazuma Federaciji uspijevalo da se, zahvaljujući dijelom i pritiscima međunarodne zajednice, "loptica" stalno prebacuje u Banjaluku.
On objašnjava da problem nije samo u funkcionisanju institucija BiH, nego su tu i problemi koji će se pojavljivati u funkcionisanju institucija u Federaciji BiH. "Samim tim, svi zajedno imaćemo problem, jer Republika Srbska nije izdvojena. Ako, naprimjer, MMF kaže da neće razgovarati sa
BiH, onda će problem imati i Republika Srbska", naveo je srbski član Predjedništva BiH.
Radmanović se nada da će u Federaciji BiH naći snage da to prevaziđu i podsjetio da je pozivao na smirivanje situacije, ali da to niko nije slušao, kao što se to obično i dešava u BiH.
On upozorava da će BiH "propasti" druga polovina ove godine ukoliko ne brzo ne prevaziđe problem. "Važno je da se promjene završe u toku ovog mjeseca", naglasio je Radmanović u intervjuu SRNI.
Nakon današnjeg susreta sa ministrom inostranih poslova Slovačke Miroslavom Lajčakom, Radmanović je rekao da je slovački diplomata dobar poznavalac prilika na Balkanu, da je dobronamjeran i da to treba iskoristiti.
Lajčak i Radmanović su se saglasili da je trenutna situacija nakon raspada koalicije unutrašnji problem BiH, odnosno jedna od rijetkih kriza u kojoj ne učestvuje međunarodna zajednica. „Zbog toga bi se ovaj problem i trebao riješiti u BiH“, zaključio je Radmanović.
- Izvor
- vijesti.RS
- SRNA/ www.vijesti.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »