BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Borodino: polje ruske slave

Borodino: polje ruske slave
28.05.2012. god.

Radiostanica Glas Rusije nastavlja ciklus programa, posvećenih drevnim ruskim gradovima, centrima međunarodnog turizma. Danas idemo  na čuveno Borodinsko polje, koje je udaljeno 124 kilometra od Moskve.

Upravo na tom polju su se 26. avgusta 1812 godine u tajanstvenoj tišini lice u lice našle dve ogromne zaraćene armije – ruska na čelu sa Kutuzovim, i  multijezična armija francuskog imperatora Napoleona. Neprijatelj se ustremio ka Moskvi, drevnoj prestonici Rusije da bi pogodio zemlju u samo srce. Kutuzov je odlučio da se  generalna bitka održi na Borodinskom polju.

U selu Gorki, gde se nalazila njegova komanda, na visokom brežuljku je podignut spomenik Kutuzovu, - priča kustos Borodinskog vojno-istorijskog muzeja-zabrana Ljudmila Turašova.

Taj obelisk od crvenog granita sa četiri rebra kruniše bronzani orao – simbol pobede. Na obelisku je prikazan pozlaćeni mač – grozno upozorenje osvajačima da ih čeka odmazda. U niši postolja  u obliku kuba  je bronzani reljef, gde su prikazagni Kutuzov i njegovi  vojskovođe na dan bitke. Tamo su ispisane reči:  Neprijatelj je odbijen u svim tačkama.

Epicentar bitke je jedna kota, koja nosi ime slavnog generala Rajevskog, kota se nalazi jedan kilometar od Borodina. Ona vlada okolinom. Veliki redut je postao kobni za napoleonovu konjicu: tu je poginulo više od 40 odsto francuskih vojnika, koji su učestvovali u borbama. Napoleon je naredio da se jedinice u poremećenom stroju  povuku na prethodne položaje. Bitka je trajala skoro 15 sati, međutim, za armiju Naopoleona ona je ostala bez rezultata.

Praktično celo Borodinsko polje je u spomenicima. Oni su u grupama i odvojeni, oko njih  su livade. To su kule, obelisci, stubovi, stene nepravilnog oblika. Na njima su bronzani orlovi, reljefi, venci od lovora i đorđevski krstovi.

Prvi čuvari Borodinskog polja su bili veterani 1812. godine. U centru Borodinskog polja se nalazi muzej vojničke slave. Zgrada je bila sagrađena 1912. godine. Ispred muzeja su  oruđa napoleonove  armije iz 1812. Godine, koja su zauvek zaćutala. Uoči 200. godišnjice Borodinske bitke, na dan bitke 7. septembra će u Borodinu biti održane različite praznične akcije, - priča Ljudmila Turašova.

Svake godine na Dan Borodina ovde dolazi veliki broj gostiju, obično ih je bilo oko 100 hiljada, ove godine će sigurno biti više. Dolaze mnoge strane delegacije, vojni attaše i ambasador Francuske. Svečani deo se održava kod baterije Rajevskog kod glavnog spomenika, zatim nastupaju vojni orkestri, te se održava  rekonstrukcija epizoda Borodinske bitke.

Bitka kod malog sela Borodino je imala veliki uticaj na dalju sudbinu čitave Evrope. Niko nije očekivao  da će uskro posle nje ruske snage ući u Pariz, evropski narodi će se osloboditi francuske dominacije, sam Napoleon će abdicirati. Međutim, početak svega je bio na Borodinskom polju.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »