Šah kao životni model
U Multimedia Art Muzeju Moskovski dom fotografije održava se izložba, posvećena šahu i velikim šahistima, upriličena svetskom šampionatu FIDE u šahu koji se održava u Moskvi.
Interesovanje prema šahu i svemu, što je s njim povezano, naročito je aktuelno, zahvaljujući šahovskom turniru između šampiona Indijca Višvanata Ananda i izraelskog velemajstora Borisa Gelfanda. Kako je rekao prilikom otvaranja izložbe predsednik posmatračkog saveta Ruske šahovske federacije Arkadij Dvorkovič, kada smo zamišljali organizaciju ovog meča, naša zamisao se sastojala u tome da spojimo sport, umetnost i nauku.
Upravo takav spoj je u osnovi šaha. Danas vidimo pravu sportsku, a istovremeno intelektualnu borbu: dva šahovska genija se bore za šahovsku krunu. Meč se održava u Tretjakovskoj galeriji – našem umetničkom biseru. Istovremeno u Multimedia Art Muzeju otvara se jedinstvena izložba, posvećena šahu. Pored toga meč u Tretjakovskoj galeriji mogu da prate stotine hiljada ljudi u čitavom svetu… Tako nešto još nije bilo u šahu, zaista nikada nije bilo! Smatram da smo uspeli da ostavarimo našu ideju!
Nažalost, među učesnicima današnjeg turnira nema građana Rusije. Zato na zidovima Moskovskog doma fotografije je čitava galerija portreta čuvenih sovjetskih i ruskih velemajstora – svetskih šampiona: Alehin, Botvinik, Smislov, Talj, Petrosjan, Spaski, Karpov, Kasparov, Kramnik… Podsetimo, počev od 1948. godine, u toku 25 godina šampioni su bili samo predstavnici Sovjetskog Saveza!
Naziv izložbe fotografija je «Šahovske figure, 20. vek». Taj vek je bio poseban u smislu odnosa prema šahu, - tvrdi direktor Doma fotografije Olga Sviblova. Šah je bio deo kulture, u sovjetsko doba se on s pravom smatrao jednim od dobara nacije pored kosmosa i baleta. U ekspoziciji ima 100 fotografija. Najstariji eksponat datira iz 1920. godine, to je fotografija velikog ruskog šahiste Aleksandra Alehina. U raritete spadaju i fotografije iz 20-30-ih godina prošlog veka. Na njima se može videti prvi međunardni moskovski šahovski turnir – obožavaoci u očekivanju autograma; mlade šahistkinje prilikom prvomajske manifestacije – s šahovskim tablama umesto plakata…Svaka fotografija ima legendu, zato pitanja – Šta? Gde? Kada? – nestaju.
Izložba podseća da ljubav prema šahu ponekad je bilo jača od situacije, te je pomagala da se preživi. Pored fotografija, na izložbi se mogu videti i šahovske figure od kartona, napravljene u blokiranom Lenjingradu u vreme Drugog svetskog rata, ili figure od žice, koje su napravili u logorima politički zatvorenici – žrtve staljinskog režima…
Međutim, glavno mesto na izložbьi zauzimaju oni, čija imena su danas u svim svetskim vestima – Višvanatan Anand i Boris Gelfand. Na fotografijama oba velemajstora su snimljena kao veoma mladi igrači, što, verovatno, nije slučajno, jer ekspozicija je namenjena mladima: igrajte šah, volite ga kao što su ga volile generacije pre vas!
- Izvor
- Golos Rossii, foto; World Chess Federation (FIDE)/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.