Ruska avijacija: vreme promena
U avgustu Ratno vazduhoplovstvo Rusije slavi 100-godišnji jubilej kojem je posvećen okrugli sto u "Glasu Rusije". Njegovi učesnici, stručnjaci u oblasti vojne i civilne avionske tehnike došli su do zaključka da rusku avijaciju očekuju značajne promene.
Perspektivama ruske vazduhoplovne industrije bilo je posvećeno izlganje Konstantina Makijenka, zamenika direktora Centra za analizu strategija i tehnologija.
U okviru ovog traganja preduzima se pokušaj "resetovanja" civilne vazduhoplovne industrije Rusije. Okosnicu civilne avijacije treba da čine dva projekta: regionalni SSJ-100 i srednjemagistralni MS-21. Ova dva projekta su srodna zbog značajnog korišćenja stranih delova, uključujući i uređaje za snagu, što povećava šanse za realizaciju oba programa.
To što danas "vojna" komponenta odnosi prevagu u vazdušnoj industriji Rusije izaziva zabrinutost. Održavanje neophodnog tehnološkog nivoa i normalnog ekonomskog stanja oblasti moguće je samo u slučaju njenog izbalansiranog razvoja. Ovaj scenario može biti realizovan jedino u slučaju uspeha SSJ-100 ili MS-21, a u najboljem slučaju – oba projekta.
Komentarišući nedavnu nesreću SSJ-100 Konstantin Makijenko je istakao da ona verovatno neće imati negativnog uticaja na razvoj projekta. Kao potvrdu za to možemo se setiti primera aviona A-320 i A-330, koji su takođe doživeli nesreću na samom početku svoje karijere A-330 1994. i A-320 1988. godine).
Posebnu pažnju stručnjaci su posvetili morskoj avijaciji. Morska vojna avijacija, iako vodi svoj letopis od vazdušnog okršaja 17. jula 1916. godine s Nemcima iznad Baltike, potiče od stvaranja vazduhoplovnog odreda Generalnog štaba. U centru pažnje se našlo pitanje perspektivne patrolne mašine koja treba da zameni zastareli Il-38 i izuzetno skup u eksploataciji Tu-142. Na ovu temu je govorio Prohor Tebin, nezavisni vojni stručnjak.
Govoreći o svetskim tendencijama u inostranoj morskoj avijaciji Tebin je istakao čuvanje aviona četvrte generacije kao glavne udarne snage (lovci F/A-18E/F). Takođe je naglasio i opšti porast popularosti izviđačkih i patrolnih mašina na civilnoj platformi u svetu. Primorske i morske zemlje sve aktivnije koriste ove mašina za patroliranje priobalja, teritorijalnih voda i ekskluzivne ekonomske one. U proizvodnji ovakvih mašina mogu se zapaziti dve tendencije: prva je korišćenje relativno jeftinih i lakih aviona, sagrađenih na osnovu lajnera za bliža putovanja letne težine do 50 tona. Ove mašine aktivno naručuju relativno siromašne države, pa čak i razvijene zemlje za patroliranje na manjoj udaljenosti od obale. Druga tendencija je naručivanje relativno velikih aviona u kategoriji težine preko 80 tona, koji u vazduhu mogu da se održe 10-12 sati. Jedan od prvih takvih aviona je P-8 Poseidon, koji se danas proizvodi za SAD i Indiju.
Učesnici okruglog stola su se složili da je u ruskim uslovima najrealnija varijanta izgradnja višenamenskog patrolnog aviona na platformi Tu-204/214 – mašine koju je industrija savladala, koja je relativno jeftina i poseduje dobre letne karakteristike. Imajući u vidu manji udeo korisnog opterećenja patrolnog aviona u poređenju s komercijalnim lajnerom, rezerva goriva u ovoj mašini se može povećati. To će joj obezbediti duže patroliranje, koje premašuje 20 sati, što je optimalno ako se ima u vidu ogromna dužina ruske obale i potreba da se patrolira u krajevima s retkom aerodromskom mrežom, na primer, na Dalekom istoku i iza Polarnog kruga.
Važna vrlina Tu-204/214 je njegova nezavisnost od delova iz inostranstva. To verovatno nije baš najbolje s tačke gledišta njegove perspektive kao komercijalne mašine, ali veoma odgovara vojnom avionu koji se po definiciji proizvodi u manjim serijama i ne zahteva veće isporuke koje bi mogle da izazovu poteškoće kod proizvođača opreme.
Napokon, narudžbina 60-70 višenamenskih izviđačkih/patrolnih mašina na osnovi Tu-204/214 za RV i avijaciju RM Rusije omogućila bi da se održi potencijal KB Tupoljeva i zavoda koji su s njim povezani.
Drugi problem se sastoji u tome što treba podržati udarni potencijal ratne mornarice ili primorskih grupacija RV. Na zatvorenim mestima (Baltičko i Crno more i delimično Japansko) ovaj problem može biti rešen isporukom višenamenskih lovaca, koji mogu da primenjuju kontrolisane rakete "vazduh-površina" i u slučaju potrebe – da dopune gorivo u vazduhu. Na otvorenim okeanima neophodna je podrška grupacije nosača raketa Tu-22M3 i njihova dopuna najnovijim bombarderima Su-34, koji poseduju veći domet u poređenju s lovcima.
Iljja Kramnik,
- Izvor
- Golos Rossii, foto: Golos Rossii/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- avion
- proizvodnja
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.