BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kontrolisana migracija: mit ili realnost?

Kontrolisana migracija: mit ili realnost?
17.05.2012. god.

Problem nelegalne migracije postaje sve akutniji u evropskom društvu. Stanovnici Starog sveta zabrinuti su skokom kriminala među migrantima i problemima adaptacije na evropski način života, osim toga, u ilegalcima oni vide uzrok porasta nezaposlenosti. Danas se većina evropljana jednoznačno negativno odnosi prema došljacima, mada u prilivu migranata postoje i plusevi, smatra šef katedre za upravljanje migracionim procesima Instituta za državnu upravu i pravo Jurij Roščin, istina pod uslovom dobro regulisane migracione politike.

Imamo oko 180 raznih narodnosti. Postoji zakon o nacionalno-kulturnoj autonomiji. Druga je stvar što je u tom pogledu kod nas nedovoljno savršena politika i predstoji nam da mnogo radimo u oblasti jačanja interkulturalnih odnosa. Pitanja je mnogo, sva su složna, ali mogu da kažem jedno: efikasno kontrolisana migracija je važan resurs koji se ne sme potcenjivati.

Jedan od načina efikasnog upravljanja migracionim resursom je uključivanje nevladinih organizacija. One bi pomagale migrantima da se adaptiraju na kulturu i način života. Na njih može da se položi odgovornost za jezičku obuku. Takve organizacije već deluju na teritoriji EU.

Između ostalog, evropljani takođe osećaju nesavršenost politike u oblasti migracije. U nekim zemljama se čak postavljalo pitanje o obnovi pogranične kontrole unutar EU. Na primer, u vreme predizborne trke u Danskoj vlada je pooštrila regulisanje ulaska u zemlju. Ipak posle izbora od ove mere se odustalo zbog oštre kritike od strane članova EU. Šengenski saez ostaje, pošto je povoljan sa ekonomske tačke gledišta, uverena je direktor Evropskog instituta za migracionu politiku Elizabet Kolet.

Verovatnoća da će se Šengenski savez raspasti krajnje je mala. Većina zemalja Evrope jednostavno ne može sebi da dopusti obnovu carinske granice. Cijena infrastrukture, plata carinicima veoma će udariti po ekonomiji zemalja. Između ostalog, takve zemlje kao Holandija, Francuska, koje osećaju finansijske teškoće, ne mogu sebi to da dozvole. Rešenje će biti pronađeno. Čak ako u cilju očuvanja poverenja između članova EU iz unije bude morala da e isključi Grčka.

Ekonomska kriza i finansijske teškoće u Evropi dovode do toga da se unutar svake države sve jasne čuju glasovi koji se zalažu za pooštravanje kontrole ulaska u državu. Sve češće evropski političari u svojim predizbornim kampanjama igraju na nezadovoljstvo društva zbog porasta ilegalaca. U vrme predizborne trke u Francuskoj ministar unutrašnjih poslova zemlje obećao je da u slučaju pobede Nikola Sakozi će odatle isterati 40 000 nelegalnih migranata. U Skandinavskim zemljama su učestali slučajevi radikalnih pojava protesta protiv politike multikulturalnosti. U Švedskoj se sudi lovcu na migrante, stanovniku grada Malmea koji je pratio i ubio troje i pokušao da ubije još 12 imigranata.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ostale novosti iz rubrike »