Opasni tigrasti komarci grizu Hrvate i Crnogorce
Britanski naučnici objavili su nedavno da je klima sjeveroistočne Evrope i Balkana posljednjih godina postala pogodna za razvoj populacija azijskog tigrastog komarca koji je prenosnik opasnih bolesti.
Novo upozorenje objavili su stručnjaci sa Univerziteta u Liverpulu koji tvrde da su u ove dvije regije protekle zime bile blaže, a ljeta toplija. Ovakva klima odgovara invazivnom komarcu koji se još 1979. odomaćio u Albaniji, a danas je prisutan u više od 15 južnoevropskih zemalja.
"U posljednje dvije decenije klimatski uslovi u središnjoj sjeveroistočnoj Evropi - Beneluksu i zapadnoj Njemačkoj, kao i na Balkanu postali su pogodniji za ovu vrstu komaraca", saopštili su britanski naučnici.
Tigrasti komarac karakterističan je po crno-bijelim šarama i lako ga je razlikovati od domaćeg komarca, koji je mnogo sporiji i manje nasrtljiv.
Riječ je o vrsti koja je na prostoru bivše Jugoslavije prvi put primijećena 2004. godine, otkad se proširila cijelim područjem. Sve se to, po tumačenjima stručnjaka, dogodilo zbog klimatskih promjena, zahvaljujući kojima se neke azijske i afričke vrste insekata i riba pomjeraju ka sjevernijim djelovima Evrope i Mediterana.
Azijski tigrasti komarac, stanovnik suptropskih dijelova sjeveroistočne Azije, može prenositi viruse koji uzrokuju groznicu sjevernog Nila, žutu groznicu, japanski encefalitis i druge bolesti.
Godine 2005. i 2006. uzrokovao je na ostrvu Reunion u Indijskom okeanu epidemiju chikungunye, bolesti koja zahvata zglobove. Godinu dana kasnije ista bolest izbila je u italijanskoj pokrajini Raveni, a 2010. prenio je denga groznicu u Hrvatskoj i Francuskoj.
Viruse širi u sezoni razmnožavanja za toplog vremena. Stručnjaci preporučuju da u blizini kuća ne treba ostavljati posude u kojima bi se mogla nakupiti ustajala voda koja je idealna za njihovo razmnožavanje.
Denga groznica
U Hrvatskoj su epidemiološke službe dosad zabilježile dva autohtona slučaja denga groznice, kao i 15 slučajeva ljudi koji su nedavno bili inficirani.
Hrvatski Zavod za javno zdravlje je od 2007. registrovao šest uvezenih slučajeva groznice. Svi oboljeli, osim jedne osobe, bili su Hrvati koji su boravili u područjima u kojima je ona endemska - u jugoistočnoj Aziji ili Južnoj Americi. Virus se prenosi isključivo preko komaraca.
Blagi oblik groznice karakterišu visoke temperature, osip, glavobolje i bolovi u mišićima, dok teški oblik izaziva hemoralgijsku groznicu, krvarenje, a ponekad i smrt.
- Izvor
- vijesti.RS
- Agencije/ www.vijesti.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »