Šta je potrebno da se postane građanin Evrope?
„Prevesti tekst himne EU – Odu radosti Betovena – na esperanto, da bi mogli da pevaju svi poslanici Evroparlamenta“; „Skratiti vreme transporta stoke na putu u mesne kombinate, čime bi se smanjilo njihovo stradanje“. Ovi i drugi predlozi stižu aprilskih dana u Evrokomisiju posle stupanja na snagu „Evropske građanske inicijative“.
Nabrojani predlozi, naravno, samo uz veliko preterivanje mogu da se svrstaju u aktuelna pitanja jedinstvene Evrope, koja prolazi kroz teška vremena i u ekonomskom i u političkom planu. Ali u ovom slučaju važna je sama činjenica njihove pojave. Pozivi za demokratizaciju EU poslednjih godina se čuju sve češće.
Upravo to ima u vidu „Evropska građanska inicijativa koja se aktivirala u aprilu. Evropska građanska inicijativa je instrument „direktne demokratije“ koji dozvoljava stanovnicima EU da unose u Evrokomisiju svoje zakone. Sada je, reklo bi se, problem demokratizacije glavnog kluba država u kontinentu rešen.
Ali povoda za sumnju ima napretek. Evo samo nekih zahteva za potencijalne inicijatore zakona. Pre svega treba da se nađu istomišljenici u najmanje 7 država EU. Ako predlog bude registrovan – a ne sme se ticati kardinalnih pitanja funkcionisanja EU – u toku godine u svakoj od sedam država mora biti sakuljeno najmanje milion potpisa. I takođe sa tačnim podacima potpisnika, koji će se još i proveravati. Evroparlament ima 2 godine za razmišljanje. I to je samo deo birokratskih prepona. A glavno je da inicijativa građana u pravom smislu ni na šta ne obavezuje EU.
To može zvučati lepo, ali ja ne mislim da će imati značajan efekat, - govori ekspert. – Obično kada se takvi mehanizmi utvrđuju u posebnoj državi, predstavljaju ih kao najveću manifestaciju demokratije. Ali ustvari najveća manifestacija je standardni sistem koji iz dana u dan obezbeđuje vezu između države, njenih institucija i građana. U slučaju sa EU osnovno pitanje je kako će se razvijati upravo taj standardni sistem, a ne takvi sporedni mehanizmi kao građanska inicijativa.
Ali šta ipak može da se napravi da stanovnici opšteevropskog doma ne budu samo vlasnici različitih soba u njemu, već pravi građani? Sergej Utkin smatra da se mora formirati jedinstveni „evropski demos“. A to mogu postati tek naredne generacije.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/fdecomite/cc-by/ vostok.rs
- Povezane teme
- EU
- stanovništvo
- prava
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.