“Fejsbuk” priprema “posao vijeka”
Kako se očekuje, kapitalizacija “Fejsbuka” će poslije objavljivanja iznositi 100 milijardi dolara i po ovom pokazatelju ta socijalna mreža će se izjednačiti sa “Pepsijem”, farmaceutskim gigantom “Merkom”, proizvođačem kompjuterskog „gvožđa“” Intelom” i industrijskim holdingom “Simensom”.
Mnogi smatraju da je ova vrijednost od 100 milijardi u mnogome preuveličana. Među glavnim kritičarima koji socijalne mreže naziva „mjehurima od sapunice“ i ne preporučuje investitorima da ulažu novac u njih je milijarder Voran Bafet. Njegova tačka gledišta se zasniva na sjećanjima vezanim za krizu s početka 2000. godina kad su mnoge IT-kompanije u razvoju propale u tren oka.
Sinodov navodi i da "Fejsbuk” uvijek prati ono što može da postane sljedeći mega brend i spreman je da plati za to. Prošle godine socijalna mreža je kupila startap Friend.ly koji predstavlja socijalni servis pitanja i odgovora. Istovremeno je progutala i projekte kao što su “Push Pop Press”' (kompaniju koja izdaje elektronske knjige), dizajnersku firmu “Sofa” i mobilni čet “Beluga“.
U korist IT-giganata ne govore ni metode njihovog povećanja sopstvene dobiti – na primjer, “Microsoft” je već bio sudski gonjen u cijelom svietu zbog kršenja zakona o antimonopolu kad je kompanija nametala svoje proizvode.
U sličnu situaciju sad je dospio i “Ele”. Ministarstvo pravde SAD optužilo ga je za previsoke cijene elektronskih knjiga za čitanje sa “ajpeda” – oni koji žele da uživaju u čitanju upravo uz pomoć ovog tableta plaćali su mnogo više u poređenju sa onima koji su elektronske knjige kupovali za čitanje sa drugih uređaja.
"Glavna aktiva IT-preduzimača je lojalnost korisnika. Magnati virtuelne realnosti prave novac od vazduha, ali im se ne može negirati dalekovidost i poslovna umješnost. Kupovanje “Instagram – startapa” s istorijom od godinu i po dana upravo svjedoči o tome da Mark Cukerberg pravilno bira nove pravce razvoja", uvjeren je producent sajta o ruskom internet-biznisu Jurij Sinodov.
On objašnjava da je prije svega, to kupovina korisnika. Međutim, pritom treba shvatiti da kompanije treba da predvide moguće rizike u svom biznisu. Fejsbuk je imao određeni rizik zato što su ove vizuelne socijalne mreže poput “Instagrama” vrlo jednostavne i privlačne, mogle da odvuku značajan dio korisnika u budućnosti. Dakle, plativši milijardu dolara – što nije tako veliki iznos – Cukerberg je uspio da otkloni ovaj rizik i samim tim da podigne kapitalizaciju svoje kompanije prije planiranog “IPO-a“.
- Izvor
- vijesti.RS
- B92/ www.vijesti.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »