BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

“Fejsbuk” priprema “posao vijeka”

“Fejsbuk” priprema “posao vijeka”
13.04.2012. god.
Najpopularnija socijalna mreža na svijetu “Fejsbuk” sprema se za izlazak na berzu, usput privlačeći pažnju kupovinom mobilnog servisa “Instagram” za milijardu dolara.

Kako se očekuje, kapitalizacija “Fejsbuka” će poslije objavljivanja iznositi 100 milijardi dolara i po ovom pokazatelju ta socijalna mreža će se izjednačiti sa “Pepsijem”, farmaceutskim gigantom “Merkom”, proizvođačem kompjuterskog „gvožđa“” Intelom” i industrijskim holdingom “Simensom”.
Mnogi smatraju da je ova vrijednost od 100 milijardi u mnogome preuveličana. Među glavnim kritičarima koji socijalne mreže naziva „mjehurima od sapunice“ i ne preporučuje investitorima da ulažu novac u njih je milijarder Voran Bafet. Njegova tačka gledišta se zasniva na sjećanjima vezanim za krizu s početka 2000. godina kad su mnoge IT-kompanije u razvoju propale u tren oka.
Sinodov navodi i da "Fejsbuk” uvijek prati ono što može da postane sljedeći mega brend i spreman je da plati za to. Prošle godine socijalna mreža je kupila startap Friend.ly koji predstavlja socijalni servis pitanja i odgovora. Istovremeno je progutala i projekte kao što su “Push Pop Press”' (kompaniju koja izdaje elektronske knjige), dizajnersku firmu “Sofa” i mobilni čet “Beluga“.
U korist IT-giganata ne govore ni metode njihovog povećanja sopstvene dobiti – na primjer, “Microsoft” je već bio sudski gonjen u cijelom svietu zbog kršenja zakona o antimonopolu kad je kompanija nametala svoje proizvode.
U sličnu situaciju sad je dospio i “Ele”. Ministarstvo pravde SAD optužilo ga je za previsoke cijene elektronskih knjiga za čitanje sa “ajpeda” – oni koji žele da uživaju u čitanju upravo uz pomoć ovog tableta plaćali su mnogo više u poređenju sa onima koji su elektronske knjige kupovali za čitanje sa drugih uređaja.
"Glavna aktiva IT-preduzimača je lojalnost korisnika. Magnati virtuelne realnosti prave novac od vazduha, ali im se ne može negirati dalekovidost i poslovna umješnost. Kupovanje “Instagram – startapa” s istorijom od godinu i po dana upravo svjedoči o tome da Mark Cukerberg pravilno bira nove pravce razvoja", uvjeren je producent sajta o ruskom internet-biznisu Jurij Sinodov.

On objašnjava da je prije svega, to kupovina korisnika. Međutim, pritom treba shvatiti da kompanije treba da predvide moguće rizike u svom biznisu. Fejsbuk je imao određeni rizik zato što su ove vizuelne socijalne mreže poput “Instagrama” vrlo jednostavne i privlačne, mogle da odvuku značajan dio korisnika u budućnosti. Dakle, plativši milijardu dolara – što nije tako veliki iznos – Cukerberg je uspio da otkloni ovaj rizik i samim tim da podigne kapitalizaciju svoje kompanije prije planiranog “IPO-a“.



  • Izvor
  • vijesti.RS
  • B92/ www.vijesti.RS


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »