Svetska umetnost u enterijerima ruske istorije
Izložbom slika, koja obuhvata 400-godišnji istoriju svetskog slikarstva – od Rembranta do Dalija, poznata Aukcijska kuća Christie’s je obeležila 15-godišnjicu svoje delatnosti u Moskvi (12-13. april). U ruski glavni grad su istovremeno doneti top-lotovi s nekoliko aukcija koje će na proleće biti održane u različitim zemljama.
Izabrano je jedinstveno mesto za prikazivanje slika pre aukcije – to je nedavno restauirana vila Muravjova-Apostola, istorijski i kulturni spomenik iz XVIII-XIX veka. Kuća spada u malobrojna drvena zdanja koja su se sačuvala za vreme požara 1812. godine, kad je Moskva bila predata Napoleonovoj vojsci.
Vila je u toku svoje istorije dužoj od dvesta godina uspela da bude i dečji dom i prostor za zanatske radionice i opštinska ustanova, ali je Moskovljani uporno nazivaju kućom Muravjova-Apostola. Senator i pisac Ivan Muravjov-Apostol je dobio na raspolaganje zdanje sagrađeno u klasičnom stilu 1815. godine, i ono je za čitavu deceniju postalo kulturni centar Moskve u kojem su se okupljali pesnici, muzičari i budući učesnici u plemićkoj pobuni protiv carskog samodržavlja. Među onima koji su u decembru 1825. godine podigli ovaj ustanak kako bi oslobodili narod od ropstva i dali Rusiji ustav, bila su i trojica sinova Ivana Muravjova-Apostola. Zbog toga je jedan od braće obešen, drugi je završio život samoubistvom, a treći je otišao na robiju u Sibir.
Restauracijom vile bavili su se potomci Muravjova-Apostola, koji su danas rasejani po celom svetu, između ostalih, švajcarski bankar Kristofer Muravjov-Apostol. Radovi su se odvijali sporo i brižljivo, kaže direktor doma-muzeja Tatjana Makejeva.
„Restauracija je počela 2001. godine, kuća je bila u užasnom stanju,-kaže ona, - to je u principu bio truo objekat i jako mnogo smo morali da uradimo, a Kristofer je uložio veoma veliki novac – nekoliko miliona dolara. Bilo je i nepredviđenog kašnjenja. Tako nismo mogli da shvatimo zašto jedan zid vlaži, a posle se ispostavilo da je šupalj. Restaurirali smo ovu kuću po svim pravilima naučne restauracije.“
Stručnjaci smatraju da su imali mnogo sreće: kuća nikad nije pregrađivana, nisu prosecani novi prozori, nije menjan raspored prostorija, osim toga, sačuvalo se mnogo fragmenata originalnih bareljefa, venaca, stubova, kaljevih peći, što je omogućilo da se obnovi autentičan enterijer.
I sad su obnovljeni enterijer posetili prvi „gosti“ – remek-dela svetskog slikarstva. U belu salu s kaljevim pećima lepo su se uklopile slike milionskih iznosa – Matisovi „Božuri“, Pikasov „Odmor“, Dalijev „Bez naziva: novi aksesoari“. Salu s bareljefima i balkonom za orkestar okupirale su moderne stvari – Lihtenštajn, Rihter, Herst. U zelenoj sali s mermernim stubovima zasebno se smestio „Portret do pojasa vojnika s boom i šeširom“, delo Rembranta van Rejna. Stručnjak Christie’s Aleksej Ašot ne krije da je mogućnost kupovine ove slike velika sreća za kolekcionare.
„Ovaj rad datira iz 1626. godine, -kaže stručnjak, - kad je Rembrant imao 20 godina. O umetniku-početniku savremenici su već govorili da će mladić kasnije postati jedan od najvećih majstora holandske škole. Tako je i bilo. Portret prodaju kolekcionari – porodica Pitera i Olge Drejesman. Ova slika predvodi čitavu kolekciju koju su nam dali za prodaju u Londonu u julu.“
A 28. maja u prestonici Britanije na aukciji će biti izložena dva platna ruskog umetnika-mariniste Ivana Ajvazovskog. Uzgred rečeno, stručnjak za rusko slikarstvo Sara Mensfild smatra da ruske kolekcionere zanimaju istorija dela i njegovo poreklo, podjednako kao i umetnikovo ime.
„Stvaralaštvo Petra Končalovskog na izložbi predstalja rad iz 1910. godine, pod nazivom „Španski pejzaž“, -dodaje Sara Mensfild. – Ovo platno se ranije nalazilo u kolekciji koja pripada direktnim potomcima umetika.“
Po mišljenju direktora „Christie’s-Rusija“ Metju Stivensona, „ruski kolekcioneri se uopšte odlikuju jako raznovrsnim stvarima kojima daju prednost, zato Christie’s u Moskvu redovno donosi najbolje uzorke svetske umetnosti“.
Tatjana Zavjalov,
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- slikarstvo
- godišnjica
- aukcija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.