BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Poslednja dužnost: vratili posle 6 godina

Poslednja dužnost: vratili posle 6 godina
12.04.2012. god.

Ostaci ruskih diplomata, koji su poginuli u Iraku 2006. godine, doneti su u Moskvu.  Ekspertiza DNK je potvrdila identičnost posmrtnih ostataka. Oni pripadaju saradnicima ruske ambasade u Bagdadu: Fjodoru Zajcevu, Rinatu Agliulinu, Anatoliju Smirnovu i Olegu Fedosejevu. Poslednji je bio pripadnik Spoljne obaveštajne službe. 3. juna 2006. godine su pripadnike ambasade napali teroristi. Čuvar ambasade Vitalij Titov je poginuo na licu mesta.  Ostale su teroristi odveli sa sobom. Kasnije su ekstremisti povezani s Al-Kaidom grupacije Madžlis šura al-Modžahidin preuzeli odgovornost  za napad. Oni su postavili Moskvi ultimatum: u toku 48 sati da povuče snage iz Čečenije i oslobodi iz zatvora separatiste. Bilo je odmah jasno da su uslovi neizvodljivi. Videofilm o pogubljenju građana Rusije se pojavio na Internetu 25. juna.

Moskva je zatražila od iračkog rukovodstva da uloži napore da bi ubice bili kažnjeni. I predsednik RF Vladimir Putin, i  Generalni sekretar UN Kofi Anan su tražili da se krivci nađu i kazne.

Jednog od organizatora terorističke akcije protiv Rusa su uhapsili  krajem 2006. godine. Omar Abdala Dad, ili Pauk, priznao  je krivicu. On nije samo učestvovao u kidnapovanju diplomata, već i lično ubio dva od njih, to je bilo snimljeno  na video. Do 2010. godine  je policija Iraka i koalicione snage uhapsile 3 ekstremista, učesnike te  terorističke akcije. Sva tri su pogubljena.

Ruski parlament je posle smrti sunarodnika  usvojio zakon, koji dozvoljava specijalnim resorima da uništavaju teroriste na teritoriji drugih država. Takvi zakoni su već davno delovali u većini vodećih svetskih država, - podsetio je u intervjuu Glasu Rusije predsednik Međunarodnog udruženja veterana jedinice antiterora Alfa Sergej Gončarov.

To je međunarodna praksa: država mora da brani  svoje građane. Ako su ugroženi, specijalni resori moraju  da pođu tamo i sprovedu operaciju za njihovo oslobođenje.

Da li  se građani  Rusije u inostranstvu sada osećaju bezbednijim? Za sada incidenti poput onog u Bagdadu nisu se ponovili, - ističe ekspert za poslovnu obaveštajnu službu, bivši pripadnik FSB Roman Romačov.

Prirodno je, to je pozitivno rešenje. Dok ne bude realnih, aktivnih akcija za likvidaciju terorista u inostranstvu, neće nas u tom smislu poštovati. Neophodno je braniti građane svoje zemlje.

Što se tiče Iraka, današnja situacija tamo se ne može uporediti s situacijom iz 2006. godine. Međutim, ne bi se reklo da je ona postala mnogo bolja.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/albazi/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ostale novosti iz rubrike »