Zločini i kazne
Više od hiljade internet korisnika u Kini je uhapšeno i leži u zatvoru. To je rezultat državne kampanje u borbi protiv prekršaja na internetu. Akcija je usmerena pre svega protiv poziva da se svrgnu vlasti, političkih komentara i druge „štetne“ informacije. Činilo bi se da se time narušava „sloboda govora“, ali istim putem planira da krene i jedan od bedema demokratije – EU – koji za borbu protiv hakerske grupe Anonimusa stvara posebni kibercentar.
On se može pojaviti već dogodine i neće samo istraživati, već i upozoravati na kriminal u mreži, a takođe pripremati eksperte za borbu protiv kiberzločina. „Najverovatnije se radi o mreži agenata koji će otkrivati predstavnike Anonimusa“, - smatra profesor, stručnjak za konkurenciju u internetu Jevgenij Juščuk. Tako se ispostavlja da borba sa kompjuterskim kriminalom postaje sistemska, što nije ni čudno: društveni život sve aktivnije odlazi u virtuelnu sredinu.
U toj situaciji tuda se premeštaju svi problemi iz realnog života, nastavlja ekspert. I kriminalci, i oni koji ih love – policija, specijalne službe. U svim zemljama postoji Krivični zakonik u koji su upisane pojave kao vređanje konkretnih ljudi i pozivi na svrgavanje državnog uređenja, kritike na račun vlasti, krađa bankarskih iformacija.
U stvaranju virusa, krađe brojeva kreditnih kartica kao pravilo učestvuju kriminalne mreže, u kojima je posao podeljen. Jedni na primer dobro kradu kreditne kartice, drugi – umeju da unovče ukradeno. Za to postoje zatvoreni internet-resursi u kojima zločinci razmenjuju informacije. Aktivnost hakera košta EU 750 milijardi evra godišnje.
Ali i pored aktivnosti kompjuterskih kriminalaca i pojačanu borbu sa njima, malo je verovatno da će se u Evropi ponoviti kineski scenario. Sa otvorenim ekstremizmom na internetu se bore već odavno. Poznati mikroblog Tviter je pre nekoliko meseci uveo geografsku cenzuru, blokirao nekoliko saopštenja koje krše međunarodne norme u nekim zemalja. To se pre svega tiče Francuske i Nemačke u kojima je zabranjena propaganda ideja nacizma. A poslednji takav primer je zatvaranje stranice „tuluskog ubice“ Muhameda Mereha na Fejsbuku.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: SXC.hu/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.