Pazi, religija!
Religija i ispoljavanje vere su ugroženi. U različitim državama se ogleda stabilna tendencija borbe ne samo protiv tuđih veroispovesti, već i protiv sopstvenih istorijskih religija. Ruski eksperti razmišljaju o tome, čemu vodi proterivanje vere iz društvenog života.
Već u toku nekoliko godina hrišćanstvo se sistematski proteruje iz muslimanskih zemalja. U Bliskoistočnom regionu je taj proces postao tužna stalna realnost. Nedavno viši duhovni autoritet Saudijske Arabije, veliki muftija šejh Abdul Aziz bin-Abdula je pozvao na rušenje svih hrišćanskih hramova na Arabijskom poluostrvu. Doduše, i hrišćanske zemlje vraćaju milo za drago – ne dozvoljavaju nošenje na javnim mestima religiozne simbolike i odeće islamista, ograničavaju izgradnju džamija, zabranjuju izgradnju minareta.
Borba protiv religije je do te mere uzela maha, da su države i narodi spremni da se bore inače protiv vere, nezavisno od konfesije. Ako su ranije zabranu nošenja hidžaba i feredže od strane žena-muslimanki inicirale vlade evropskih zemalja, danas se situacija promenila. Protiv islamizacije društva počeli su da se bore i u samim muslimanskim zemljama. Pokrivati glavu muslimanskim maramama nije dozvoljeno u nizu srednjoazijskih država, recimo, u Kirgiziji, Kazahstanu i Tadžikistanu. U borbi protiv religije vlasti Uzbekistana su otišle još dalje. U toj bivšoj sovjetskoj republici ne sme se ne samo nositi, već i kupiti muslimanska odeća, bez obzira na to, što je 90 odsto stanovništva muslimani.
Ne jenjava religiozni skandal ni u drugom regionu planete. Nedavno je vlada Velike Britanije podržala pravo poslodavca da otpušta čoveka, koji otvoreno nosi krst na poslu. Predmet je podnet Evropskom sudu za ljudska prava. Inače, stav vlasti Engleske prema hrišćanima nije jedini u Evropi, objasnio je u intervjuu radiokompaniji Glas Rusije predstavnik Moskovske patrijaršije u Londonu sveštenik Mihail Dudko.
Slični slučaji su bili u Francuskoj i drugim evropskim državama. Svakako, u svakoj zemlji je različita situacija, ali takva tendencija zabrinjava. Na kraju krajeva može da dođe do toga da će religija biti potisnuta iz sfere javnog života. Nošeće krstića, a čak i pasivno ispoljavanje religioznih osećanja mogu biti zabranjeni. Sve to zbunjuje i zabrinjava.
Prema mišljenju pravoslavnog sveštenika, evropske države bi mogle da ponove tragičnu grešku Sovjetskog Saveza, kad su bogoboračke vlasti na varvarski način uništavale istorijsku uspomenu, povezanu s duhovnim i religioznim izvorima zemlje. Poznato je da je to sve vodilo ne samo gubitku mnogih pravoslavnih svetinja od neprocenjive vrednosti – hramova, crkvenih utvari, knjiga, već i proganjanju onih, ko je otvoreno istupao protiv agresivnog ateizma.
Još jedna opasnost totalne zabrane religije je početak krvavih i besmislenih religioznih buna, - uveren je predsednik islamskog komiteta Rusije Gejdar Džemal.
Ništa ne učvršćuje veru više od proganjanja. Naprimer, zabrana nošenja hidžaba samo povećava odanost islamu. Takve akcije vode opširnim promenama. Sve počinje od manjih stvari. Danas oni zabranjuju kupovinu odeće, sutra će upadati u kuće i otimati odeću. Sve to vodi ustanku. Zabrana hidžaba u 15. i u 20. veku je bila povod za masovnu bunu.
Upravo masovne bune i konsolidacija društva po pitanju vere stvaraju taj religiozni fundamentalizam i ekstremizam, protiv kojeg pokušavaju da se bore ne smo evropske, već i muslimanske zemlje. Glavni razlog je - zašto su u iskonskim muslimanskim zemljama počeli da istupaju protiv islamizacije društva – bojazan jačanja ne samo duhovne, već i političke vlasti religioznih lidera, koji sa svoje strane mogu da podstaknu sveti rat za čistoću vere protiv svih.
Što se tiče borbe Evropljana protiv svojih duhovnih izvora, glavni uzrok antireligioznih protesta se krije u drugom, - uveren je ruski poznavalac religije Aleksej Judin.
Savremena politička kultura i društvo Evrope ne znaju šta da rade s religijom. Danas se vera pretvorila ne samo u kulturni, već i politički trend. Šta da se s time radi nije upisano u pravila savremene političke igre. Svakako, moguće je istisnuti religiju. Međutim, to je taktičko, a ne strateško rešenje. Zabrane i ograničenja ne mogu da reše taj problem.
Svakako, - uveren je ruski ekspert, - religija bez obzira na sve borbe i zabrane nikada neće nestati ih života društva. Međutim, ona može da postane Damoklov mač, koji će na kraju krajeva kazniti one, koji ga proganjaju. Međutim, upravo toga se boje i evropske, i muslimanske zemlje, koje se bore protiv religije.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/Dima Konsewitch/ss-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.