Kolumbo od zlatne stene
Na Uralu naučnici su uspeli da prema sačuvanoj lobanji rekonstroišu spoljni izgled slavnog Lava Brusnicina koga zovu i Kolumbom od zlatne stene. Godine 1814. ruski rudar je otkrio prve tragove tog plemenitog metala u „kamenoj kičmi“ Rusije i osmislio jedinstvenu tehnologiju njegovog dobijanja za koju se ispostavilo da je četiri puta jeftinija od one koja je korišćena tih godina. Zahvaljujući njegovom izumu sprečena je propast svetskog finansijskog sistema u kojem je postojao ogroman manjak zlata za obezbeđivanje emisije papirnih novčanica.
Čitav život Lava Brusnicina je vezan za mali uralski grad Berezovski: tamo je rođen, a sa 21 je u njemu našao zlato. Prema nekim podacima rezerve zlata u tom rudniku, koji je jedan od najstarijih na svetu, i dalje nisu potrošene.
Na ideju o rekonstrukciji spoljnog izgleda svetski poznatog pronalazača došao je uralski preduzetnik, predsednih javnog regionalnog fonda „Mir zolota“ („Svet zlata“) Valerij Lobanov. Na taj korak ga je primorala duga potraga za portretom Lava Brusnicina koja nije donela nikakve rezultate. Brusnicinov napušteni grob je pronađen na Ivanovskom groblju uralskog grada Jekaterinburga. Olga Tolmačova, Brusnicinova čukununuka koja živi u Sankt-Peterburgu, odobrila je eshumaciju. Obzirom na osetljivost predmeta dobijen je i crkveni blagoslov, ispričao je „Glasu Rusije“ Valerij Lobanov.
Kada smo otvorili grob, ispostavilo se da na kovčegu nema nikakvih oštećenja. Istorija je za potomke sačuvala ovu grobnicu, te smo uspeli da rekonstruišemo Brusnicinov izgled. U Rusiji postoje samo dva instituta koji se bave tim poslovima, jedan u Tjumenu, a drugi u Moskvi.
Stručnjacima sa tjumenskog Instituta za probleme istraživanja severa trebalo je osam meseci da rekonstruišu Brusnicinovo lice prema izgledu njegove lobanje. Na osnovu dobijenih podataka napravljeno je njegovo poprsje čiju je verodostojnost potvrdila Brusnicinova čukununuka. Fotografija pronalazačevog starijeg sina Konstantina koju je pokazala skoro je identična sa poprsjem.
Povodom 200. godinjice od Brusnicinovog pronalaska prvih zlatnih stena koja se obeležava 2014. godine biće osnovan fond koji će nositi njegovo ime i medalja „Za nesebično služenje Otadžbini“ koja će se uručivati u pronalazačevom zavičaju Berezovskom. Brusnicinovi posmrtni ostaci biće ponovo sahranjeni u njegovom rodnom gradu, gde će biti otvoren spomenik poznatom rudaru na čijoj je izradi već angažovan vajar Konstantin Grinberg.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- zlato
- istorija
- pronalazak
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.