BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kompjuterski virusi će moći da zaraze ljude?!

Kompjuterski virusi će moći da zaraze ljude?!
25.03.2012. god.

 Granica između biologije i tehnologije sve je tanja. Kompjuterski virusi kakve danas poznajemo mogli bi s vremenom evoluirati i ugroziti nas! Zvuči kao naučna fantastika, ali kompjuterski virusi mogu brzo postati stvarno biološko oružje, uvereni su u firmi Fortinet.

Već postoje naučni radovi koji povlače paralele između načina kako se ljudski organizam i kompjuteri bore protiv virusa, kao i poređenje bolesti sa serijama formula i kodiranjem, piše InfoWorld.

I jedni i drugi virusi slede iste obrasce ponašanja, koji uključuju kodiranje informacija za parazitsko ponašanje u sistemu domaćina. Biološki virusi, poput kompjuterskih, mogu se promeniti tokom replikacije, što je noćna mora podjednako za doktore i sigurnosne stručnjake. Biološki se razlikuju po tome što su sposobni da promene sadržaj informacije koju nose, dok kompjuterski menjaju samo oblik.

Neki su čak uporedili DDoS napade sa HIV-om, pošto je u oba slučaja cilj preopteretiti metu.

Živi i neživi svet

Direktor za istraživanje sigurnosnih pretnji u Fortinetu Guillame Lovet kaže da smo na granici između neživog i živog sveta. Istraživanje načina na koje se naši organizmi bore protiv uljeza - a to čine daleko bolje od kompjuterskih antivirusnih sistema - pomaže pri otkrivanju novih načina kako poboljšati borbu protiv virusa koji napadaju kompjutere.

Kompjuterski virusi su mnogo veći i tehnološki napredniji, pošto biološki virusi ne mogu, na primer da koriste enkripciju. Srećom po nas - da nije tako, teže bismo ih se oslobađali.

Kako bi moglo doći do stapanja bioloških i kompjuterskih virusa? Većina ljudskih virusa nisu ništa više do DNK ili RNK koda, što kompjuterski virusi mogu oponašati. Granica već polako nestaje, s razvojem sve naprednijih proteza i uređaja koji pomažu radu organa, poput pejsmejkera.

Čim ti uređaji počnu da komuniciraju sa strojevima van ljudskog tela, što je u nekim slučajevima nužno, teoretski su izloženi riziku zaraze kompjuterskim virusima.

Sintetski virusi postoje od 2002. godine. U međuvremenu su sintetizirane bakterije i drugi organizmi, a sav kod za sinetsku DNK ubačen je na kompjutere. Dakle, takođe je potencijalno ranjiv, kao i softver koji se koristi za sekvenciranje DNK živih organizama.

Je li moguće sintetski stvoriti viruse koji bi iskoristili slabosti domaćina? Vreme će pokazati. Utešno je što istraživači smatraju da je malo verovatno da će takva tehnologija biti razvijena u vojne svrhe. Naime, takav virus bi lako mogao da zarazi vojsku i civile onoga ko ga koristi. Bioteroristi su već druga priča....



  • Izvor
  • IN4S


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »