BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mali nakon prevrata: situacija je neodređena

Mali nakon prevrata: situacija je neodređena
24.03.2012. god.

 Situacija u Republici Mali, gde je u noći između srede i četvrtka izvršen državni udar i gde je vlast osvojila vojna hunta, ostaje napeta i nepredvidiva. Upravo o tome govori vanredni i ovlašćeni ambasador Ruske Federacije u Maliju Aleksej Dumjan:

- U poređenju s jučerašnjim danom, situacija nije pretrpela kardinalne promene, - kaže Aleksej Dumjan. – U gradu je uveden policijski čas. Zatvorene su sve granice – i vazdušne i kopnene. Hunta, koja je osvojila vlast, trenutno obavlja konsultacije s različitim političkim i društvenim snagama zemlje u vezi s razjašnjavanjem svojih ciljeva i formiranjem vlade nacionalnog jedinstva. Sudbina uhapšenih ministara zasad nije jasna, ali su navodno zdravi i čitavi, iako su odvedeni na nepoznato mesto u pratnji vojnika. Predsednik (Amadu Tumani Ture) po postojećim, ali nepotvrđenim informacijama skriven je na sigurnom na teritoriji Bamaka, a čuvaju ga njemu verne jedinice. Što se tiče ruske ambasade, ona se nalazi daleko od centra i situacija oko ambasade je mirna. U svakom slučaju, zasad je mirna i nadam se da će takva ostati i u buduće. U samom gradu se ponekad čuje sporadična haotična pucnjava. Zasad je reč o troje-četvoro ubijenih u nekim slučajnim okolnostima. Ipak, ima slučajeva maroderstva i pljačke od strane ljudi u vojničkoj uniformi. Hunta je pozvala svoje pristalice i sve ljude u vojničkoj uniformi, kao i policijske službe da pomognu u održavanju reda, da poštuju disciplinu i da se uzdržavaju od bilo kakvih negativnih radnji. Ovdašnja ruska dijaspora je malobrojna, ima oko 150 ljudi, uglavnom u glavnom gradu – Bamaku. Po našim informacijama, niko od njih nije nastradao, ali im preporučujemo da se uzdrže od izlaska u grad, pozivamo ih na budnost i oprez. Pošto je grad zapljusnuo talas maroderstva, u svakom slučaju juče, bile su zatvorene sve prodavnice, banke i benzinske pumpe. Hunta je pozvala administrativne službe da od utorka 27. marta nastave s radom, a takođe se obratila sekretarima, odnosno drugim licima minstarstava da vrše svoje dužnosti. Zasad situacija u mnogo čemu ostaje neodređena.

Pojavile su se informacije o tome da pobunjenici Tuarezi, koji vode rat na severu Malija prete da će iskoristiti situaciju i proširiti zonu svojih ratnih dejstava?

- To me ne bi začudilo, zato što je jasno da kad se posle bitke jedna strana nalazi u nezavidnom položaju, druga strana to pokušava da iskoristi. Očigledno, Tuarezi će pokušavati da prošire svoje pozicije, ali zasad čak ni sa strane vojnih lica situacija nije potpuno jasna – da li svi podržavaju pučiste ili ne. Sudeći po nepotpunim informacijama, vladina vojska pruža otpor pobunjenicima. Zasad je teško suditi o tome kako će se situacija odvijati, ali u principu nije baš najpovoljnija, barem za snage prethodne vlade. Iako nove vlasti izjavljuju da se jedan od prioritetnih zadataka sastoji upravo u tome da se regulišu problemi sa severom, aludirajući na to da računaju pre svega na rešavanje pitanja silom, kako bi odbranili teritorijalni integritet i jedinstvo zemlje. Koliko će im to poći za rukom, očigledno je da će pokazati najskorija budućnost.

Mali se, dodao je Aleskej Dumjan, - u toku poslednjih godina smatrao uzorom demokratskog razvoja u Zapadnoj Africi. Na inicijativu predsednika, kojeg su sad pučisti svrgli s vlasti, u zemlji je usvojen demokratski napredan Ustav i vrlo je žalosno što je ovakva sudbina zadesila upravo ovu zemlju.

O tome da bi se sadašnji zabrinjavajući događaji u Maliju teško desili da nije bilo spoljnih faktora, danas govore mnogi. Evo šta je o tome juče u intervjuu rekao zamenik ministra inostranih poslova Rusije Mihail Bogdanov:

- Moje, vrlo skromno mišljenje jeste da su to odjeci libijskog problema, - kaže on. – Zato što čim je bio rešen unutrašnji konflikt u Libiji, naravno, bilo je jasno da je to samo početak, da će biti posledica. Zato i u kad je u pitanju Sirija kažemo da se ne sme primenjivati „libijski model“ – probleme treba rešavati u okviru nacionalnog širokog dijaloga na osnovu narodne sloge. Ukoliko takve sloge nema i kad se jedna strana oseća kao pobeđena, a druga kao pobednik, to izaziva dalje komplikacije. To je i krvna osveta, i ograničavanje prava, nastaje čitava masa protivrečnosti, na osnovu sukoba među klanovima i među plemenima. U Libiji su svi arsenali oružja opljačkani, ne zna se kuda je otišlo oružje, ne samo u samoj Libiji, već i van njenih granica, prema Egiptu, Sinaju i dalje, a takđe na jug u rejon Sahela i prvi je od svega toga nastradao Mali, ako se ima u vidu da je u njemu bilo i svojih unutrašnjih problema, separatističkih tendencija. A sad su dobili veliko pojačanje u vidu boraca i oružja, nastali su vrlo složeni problemi i u samom Maliju. Nema unutrašnje sloge ni između izvesnog dela vojske i oficira i političkog rukovodstva zemlje, njenog predsednika. I prevrat koji se desio u Maliju je direktna posledica libijske krize. I mislim da su od toga svi na gubitku, nema dobitnika. Oni koji su na dobitku, to mogu da pretpostavim, jesu banditi, teroristi, koji love ribu u mutnoj vodi. Za ozbiljne, odgovorne političare ovo je potpuni gubitak.

Po rečima Mihaila Bogdanova, Rusija je, kao i mnoge druge zemlje, već osudila vojni udar u Maliju i zahtevala je od pučista da obnove ustavni poredak u zemlji i da se na vlast vrati demokratski izabrani predsednik.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »