Genije bez mentora
Trinaestogodišnji Delibor Tešanović, učenik osmog razreda Osnovne škole "Ivo Andrić" iz Banje Luke, voli fiziku.
U školi pohađa dodatne časove iz ovog predmeta i pobjeđuje na takmičenjima. U slobodno vrijeme razmišlja o novim fizičkim teorijama. Kao član školske šahovske ekipe, s lakoćom pobjeđuje i na takmičenjima iz šaha. Delibor voli i hemiju, pa se u školskoj laboratoriji odlično snalazi. Računare poznaje bolje od većine srednjoškolaca. Interesuje ga grafički dizajn i s računarskim inženjerima o mnogim temama razgovara na ravnoj nozi.
Otac ovog talentovanog dječaka iskreno priznaje da, iako dobro poznaje računare, za neke stvari o kojima njegov sin razmišlja i razgovara, gotovo da nije čuo.
- Uvijek je nastojao da o svemu sazna prije i više nego je to predviđeno školskim programom - kaže Deliborov otac, Dragan Tešanović.
Deliborovi roditelji su rano shvatili da u sredini u kojoj njihov sin raste, ne postoje specifične institucije i mehanizmi koji se bave prepoznavanjem i pravilnim usmjeravanjem talentovanih dječaka i djevojčica. Djeca su, dodaje, prepuštena roditeljskoj brizi i podršci, dok su nastavnici uglavnom nedovoljno motivisani za rad s djecom.
- Nekad se nastavnici teško izbore s pitanjima djece, a ne žele da uče - opisuje Delibor Tešanović neka od svojih školskih iskustava.
- S nadarenom djecom niko ne radi, niti se sistemski vodi briga o njima - potvrđuje direktor Republičkog pedagoškog zavoda RS, Mirko Banjac.
Sav rad se, dodaje, svodi na eventualno učešće na takmičenjima, a to nije način da se talentovana djeca podstiču i podrže. Banjac najavljuje da će do kraja školske godine biti osmišljeni načini i metode rada s posebno nadarenom djecom, koji će se u školama primjenjivati već od naredne školske godine.
S podrškom institucija ili bez, Dragan i Danijela Tešanović su odlučni da sinu stvore obrazovnu bazu, koja će mu, vjeruju, omogućiti da ostvari potencijale i bira životni put. Vjeruju da je znanje čovjekovo najjače oružje i drago im je, kažu, da vide da je njihov sin usvojio isti životni stav. Ponekad je, priznaju, ipak, teško natjerati Delibora da, prije nego što se okrene svojim brojnim interesovanjima, završi školsku zadaću.
- Često mu kažem da treba najprije da se upozna sa svim postojećim zakonima i teorijama u fizici, pa onda može da razvija sopstvene - kaže Dragan Tešanović.
Ni prema društvenim naukama ovaj nesvakidašnji dječak ne pokazuje ništa manju sklonosti. Aktivno govori engleski jezik i pohađa časove jezika s tri do četiri godine starijom djecom. Pored engleskog, uči i njemački i kineski jezik.
- Svi me pitaju zašto sam zainteresovan za kineski, a ja im kažem da želim da se sporazumijevam s polovinom čovječanstva - ističe Delibor i dodaje da ga zatim svi zamole da im kaže nešto na kineskom.
Član je orkestra niže muzičke škole, gdje svira violu, poznaje i osnove fotografije, a knjige poput "Gospodar prstenova" i "Autostoperski vodič kroz galaksiju" pročitao je i nekoliko puta.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.