BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

EU: mafijaškom oktopodu podrezuju pipke?

EU: mafijaškom oktopodu podrezuju pipke?
14.03.2012. god.

Prošlog ponedeljka Evropska komisija je predstavila zakon koji poziva da se olakša konfiskacija imovine stečene kriminalom, pokretne i nepokretne. Komesar EU za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem uverena je: kriminalce treba udarati po finasijama. Temu nastavlja Sergej Guk.

Zakonodavci su se potrudili da predvide maksimum kako evropski kriminalci ne bi mogli da skrivaju svoje dvorce, jahte, slike, dragocenosti ili preduzeća od pravosuđa. Imovina osuđenog će potpadati pod konfiskaciju, nije važno kakvim putem je stečena. Neće spasiti ni registracija na rođake ili neka treća lica. Ne smatraju se opravdanim ni drugi razlozi – bekstvo, bolest ili čak smrt. Tužilaštvo će dobiti pravo da zaplenjuje imovinu lica pod istragom koja još nisu osuđena. Do stupanja presude na snagu državni organi treba da se brinu da se imovina ne obezvredi.

Kriminalni klanovi već su formirali za svoje potrebe globalnu finansijsku imperiju u senci. Samo 2009. godine po ocenama UN kriminalna internacionala je ukrala vrednosti u visini 3,6% svetskog unutrašnjeg bruto proizvoda.

Ali čak ako predstavljeni dokument utvrdi svih 27 država EU, kao i Evropski parlament, i on stupi na snagu, započeće najteža etapa: praksa primene prava. U Italiji, domovini mafije, principi nacionalnog zakonodavstva u principu su identični sa onima izloženim u nacrtu Evropske komisije. Kakva sudbina može da očekuje dokument u razmerama EU, gde svaka država ima svoje tendencije, svoju praksu? Mišljenje profesora Olega Hlestova, predsednika ruske Asocijacije međunarodnog prava.

Ako oni to prošire na svoju teritoriju, tamo se nalaze i domaći građani i stranci. Da li će to važiti za strance? Drugo: kod njih postoji tendencija da šire svoje zakone van granica EU, što je prilično sporno. Treće: ko ima pravo da ograničava pravo vlasništva? U njihovim ustavima prilično su strogi stavovi da se sve to rešava preko suda, a tužilaštvo i istraga mogu samo da prduzimaju nekakve preliminarne mere. Tada bi ove norme imale prioritet nad ustavnim. Što se tiče primene u praksi, to je uobičajena procedura. Kad se pojavi zakon, prolazi dugotrajan period: razna tumačenja, razne primene.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: SXC.hu/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »