BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tužba sa maglovitom perspektivom

Tužba sa maglovitom perspektivom
28.02.2012. god.

Poljska se sudi za popust, Evropa nastavlja da pristiska Gasprom, Poljska protiv Gasproma... Čitavim spektrom članaka odazvali su se ruski mediji na obraćanje vodeće državne petrohemijske kompanije Poljske PGNiG Štokholmskom arbitražnom sudu protiv Gasproma i Gasprom-eksporta. Cilj je da se postigne izmena cene u dugoročnom ugovoru za isporuku gasa, sklopljenom 1996. godine. Detalji tužbe se ne objavljuju. Ali slika je otprilike sledeća.

Kao i drugi srećni vlasnici tanzitnog cevovoda, poljski partneri redovno traže od Rusije pojedine ustupke. Rezultat poslednjeg konflikta 2011. godine bilo je revidiranje bilateralnog gasnog sporazuma u stranu uvećanja obima isporuke sa 9,7 milijardi kubnih metara do 11 milijardi za period od 2012. do 2022. godine. Gasprom je dopustio mogućnost popusta ako se gorivo bude kupovalo više nego što je dogovoreno. Ipak Varšava je postupila upravo suprotno. Pokušavajući da se izbavi ruske sirovine, a danas je to 60% potrebe privrede zemlje, ona je počela da smanjuje kupovinu. I pri tome, već godinu dana spori o cenama. Da se stvar prepusti sudu očigledno su podstakli presedani sa nemačkim E.ON Rurgas, francuskim GDF Suec, italijanskom Eni – osnovnim partnerima Gasproma u Evropi, za koje su cene bile korigovane. Pa još sa Estonijom i Letonijom, koje su dobile popust od 15%. Samo što je ovaj popust jednokratni. Poljski PGNiG insistira na principijelnom revidiranju formule cene, njeno vezivanje za berzanske kotacije.

Možda je zaista došlo vreme da se pređe na tržišnu logiku formiranja cena i da se odvoje cene gasa od nafte? Pitali smo eksperta Nomos-banke Denisa Borisova.

Osnovni problem evropskog gasnog tržišta je u njegovoj niskoj likvidnosti. Sada ovde ne može da se nađe dovoljni obim gasa da se zatvore sve potrebe. Kažu da spot kotacije treba da služe kao orijentir za formiranje cene. Ali kada je ove zime zbog hladnoća bio potreban dodatni gas, njega na spotu, tačnije u slobodno prodaji, nije bilo. Zar može tako nedovnoljno razvijeno tržište da služi kao osnova za formiranje cena gasa iz cevovoda? Orijentacija na tržišne cene i dugoročne ugovore osuđuje na nestabilnost svu trgovinu gasom. Uz to u Poljskoj, za razliku od Nemačke, gas se ne prodaje na spotu. A to znači da nema indikatora koji može da odredi formulu cene. U sporu sa Gaspromom partnera očigledno bodri mogućnost pronalaska alterantive ruskoj sirovini. Ali nade u komprimovani gas iz Katara, radi čega se gradi terminal u Svinoustju, maglovite su. Komprimovani gas će koštati poljskoj potrošača mnogo skuplje nego gas iz cevovoda.

Ipak PGNiG ide na sve ili ništa protiv Gasproma. Da li ima perspektive za rešavanje njene tužbe u Štokholmskom arbitražnom sudu? Vrlo maglovite, smatra ekspert Nomos-banke Denis Borisov. Slučaj je složen i verovatno će se otegnuti. Čak uslučaju gubitka Rusi mogu da predaju tužbu, pozivajući se na međunarodni karakter ugovora. Ali treba znati na osnovu kog zakonodavstva su oni sklopljeni. Štokholm može da se ispostavi ne poslednjom instancom u toj tužbi.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »