Na vazdušnom jastuku ka osvajanju Arktika
Rusija čini još jedan korak ka osvajanju Arktika. Ministarstvo industrije objavilo je tender za izgradnju flote i pripreme infrastrukture za ispitivanje nalazišta škriljaca u Severnom ledenom okeanu. U tom smislu govorimo o novim tipovima brodova- hoverkraft ili brodovima na „vazdušnom jastuku“ i ekranoplanima.
Planovi za razvoj na krajnjem severu počinju da stiču konkretan oblik. Najveće ruske sirovinske kompanije - "Gasprom" i "Rosnjeft" - dobile su licencu za istraživanje epikontinentalnog pojasa Arktika, i vodeći operater flote tankera - «Sovkomflot» ispunjava zahtev za izgradnju brodova. Ministarstvo za industriju i trgovinu je objavilo konkurs za razvoj novih modela opreme namenjenih za rad u uslovima Arktika. Reč je najpre o veoma brzim rečnim i morskim katamaranima i plovilima na „vazdušnom jastuku“- hoverkraftima. Kao što je rekao da "Glas Rusije" zamenik šefa projekta kompanije "Aerohod" Jurij Šamanin, takvi brodovi više nego bilo koji drugi odgovaraju arktičkim uslovima, multifunkcionalni su, pa čak mogu zameniti i avione.
„Vreme koje će ova plovila moći da provedu u udaljenim oblastima, u poređenju sa avijacijom će biti duže. Ograničenost avijacije zbog leda i činjenice da je epikontinentalni pojas plitak, čini da su se za razvoj Arktika, u izuzetno teškim sredinama, ova plovila pokazala veoma dobro.“
Ministarstvo industrije predlaže da se uspostavi pontonski, odnosno plutajući sistem za proizvodnju i skladištenje naftnih derivata, i, što posebno privlači pažnju specijalista – ekranoplan, tojest, hibridni avion- brod. Prednost nad konvencionalnim avionom je ogromna: ekranoplan je kompaktan i poseduje mogućnost sletanja na bilo koju površinu. U poređenju sa običnim brodovima i čamcima, ekranoplani imaju prednost zbog brzine i pokretljivosti. Ali postoje nedostaci - velika potrošnja goriva.
Zamenik direktora Instituta za Arktik i Antarktik, Vladimir Sokolov priznaje da su ovo obećavajuće ideje, ali smatra da postojeći modeli nisu pogodni za njihovu punu primenu na dalekom severu:
„Takva platforma može da se koristi za sletanje u nepristupačnim oblastima na krajnjem severu i za istovar velikih brodova, odnosno tamo gde ne postoji pristanište, gde je potrebno snabdevanje sa obale. A za istraživačke svrhe – ne bih se složio. Prvo, one su ekolški opasne okruženje. I druga tačka – troše mnogo energije. A u onim oblastima u kojima mi radimo, veoma je važno da se štediljvo postupa sa gorivom i mazivom.“
Međutim, imajući u vidu strateški karakter programa Arktičkog istraživanja i veliko interesovanje stranih investitora za ove projekte, malo je verovatno da će istraživanja novih vrsta opreme imati problema sa finansiranjem. A zahvaljujući njima, ekranoplan ima dobre šanse da postane prototip ovog vozila. A nije daleko ni taj dan, kada se od hoverkrafta može kreirati cela Arktička flota.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: de.wikipedia.org/Stefan Richter/ss-by-sa 2.0/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Arktik
- infrastruktura
- brod
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.