BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Na vazdušnom jastuku ka osvajanju Arktika

Na vazdušnom jastuku ka osvajanju Arktika
26.02.2012. god.

Rusija čini još jedan korak ka osvajanju  Arktika. Ministarstvo industrije objavilo je tender za izgradnju flote i pripreme infrastrukture za ispitivanje nalazišta škriljaca u Severnom ledenom okeanu. U tom smislu govorimo o novim tipovima brodova-  hoverkraft ili brodovima na „vazdušnom jastuku“ i ekranoplanima.

Planovi za razvoj na krajnjem severu počinju da stiču konkretan oblik. Najveće ruske sirovinske kompanije - "Gasprom" i "Rosnjeft" - dobile su licencu za istraživanje epikontinentalnog pojasa Arktika, i vodeći operater flote tankera - «Sovkomflot»  ispunjava zahtev za izgradnju brodova. Ministarstvo za industriju i trgovinu je objavilo konkurs za razvoj novih modela opreme namenjenih za rad u uslovima Arktika. Reč je najpre  o veoma brzim rečnim i morskim katamaranima i plovilima na „vazdušnom jastuku“- hoverkraftima. Kao što je rekao da "Glas Rusije" zamenik šefa projekta kompanije "Aerohod" Jurij Šamanin, takvi brodovi više nego bilo koji drugi odgovaraju arktičkim uslovima,  multifunkcionalni su, pa čak mogu zameniti i avione.

„Vreme koje će ova plovila moći da provedu u udaljenim oblastima, u poređenju sa avijacijom će biti duže. Ograničenost avijacije zbog leda i činjenice da je epikontinentalni pojas plitak, čini da su se za razvoj Arktika, u izuzetno teškim sredinama, ova plovila  pokazala veoma dobro.“

Ministarstvo industrije  predlaže da se uspostavi pontonski, odnosno plutajući sistem  za proizvodnju i skladištenje naftnih derivata, i, što posebno privlači pažnju specijalista – ekranoplan,  tojest,  hibridni avion- brod. Prednost nad konvencionalnim avionom je ogromna: ekranoplan je kompaktan i poseduje  mogućnost sletanja na bilo koju površinu. U poređenju sa običnim brodovima i čamcima, ekranoplani imaju prednost  zbog  brzine i pokretljivosti. Ali postoje nedostaci - velika potrošnja goriva.

Zamenik direktora Instituta za Arktik i Antarktik, Vladimir Sokolov priznaje  da su ovo obećavajuće ideje, ali smatra da postojeći modeli nisu pogodni za njihovu punu primenu na dalekom severu:

„Takva platforma može da se koristi za sletanje u nepristupačnim oblastima  na krajnjem severu i za istovar velikih brodova, odnosno tamo  gde ne postoji pristanište, gde je potrebno snabdevanje sa obale. A za istraživačke svrhe – ne bih se složio. Prvo, one su ekolški opasne okruženje. I druga tačka – troše mnogo energije.  A u onim oblastima u kojima  mi radimo, veoma je važno da se štediljvo postupa sa gorivom i mazivom.“

Međutim, imajući u vidu strateški karakter programa Arktičkog istraživanja i veliko interesovanje stranih investitora za ove projekte, malo je verovatno da će istraživanja  novih vrsta opreme imati problema sa finansiranjem. A zahvaljujući njima, ekranoplan ima dobre šanse da postane  prototip ovog vozila. A  nije daleko ni  taj dan,  kada  se od hoverkrafta može  kreirati  cela  Arktička flota.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: de.wikipedia.org/Stefan Richter/ss-by-sa 2.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »