Muzika i politička ekonomija od Emira Kusturice
„Obujte nešto udobno!“ – ovo je jedina preporuka u pogledu dres-koda za one koji su se spremali na koncert popularne srpske folk-rok grupe „The no smoking orchestra“ („Zabranjeno pušenje“). 23. februara moskovski poklonici „nepušačkog orkestra“ su plesali zajedno s muzičarima među kojima je poznati filmski režiser, a ujedno i gitarista Emir Kusturica.
„Balkanski Felini“, kako neki nazivaju Kusturicu, u Rusiju dolazi skoro kao u svoju kuću. Ovde obožavaju i njega samog i njegov „raspojasani“ „The no smoking orchestra“. Uzgred rečeno, ovog puta muzičari nastupaju skoro non-stop – 22. februara u Sankt-Peterburgu, a sledećeg dana već su bili u Moskvi – i naravno, u svom uobičajenom stilu „pank-rok-bezgraničnog šoua“. Sviraju najbučniju muziku iz Emirovih najpoznatijih filmova, dopunjavajući je vrelom srbsko-cigansko-južnoameričkom folk smesom!...
„Koncepcija našeg orkestra je cirkus, a ne prosto muzika,“ – ovo objašenje Emir Kusturica je dao pre peterburškog koncerta za vreme video mosta s Moskvom. Međutim, od prvih trenutaka razgovora s majstorom bilo je jasno da je dvostruki dobitnik „Zlatne palme“ Kanskog festivala i čovek koji je nominovan za „Oskara“ sklon da govori o svemu osim sopstvenog stvaralaštva. Pre svega – o svojoj odanosti ruskoj kulturi. Tako je autor knjige o Dostojevskom „Moj dragi Fjodor“ Emir Kusturica ponovo izjavio: „Veoma volim Dostojevskog, ne samo zato što smo isti znak u horoskopu, već i zato što mi se sviđa kako je kao pisac svoja duboka osećanja prema čovečanstvu pretočio u književnost. Nadam se da ću jednog dana snimiti film posvećen njegovom životu i stvaralaštvu.“ „Na sve načine podržavam rusku kulturu i stalno se borim za svoju kulturu,“ – nastavio je Emir Kusturica i istakao da u ovakvoj razdvojenosti napora nema protivrečnosti: „Jer, moj narod ima iste korene.“ U intervjuu za „Glas Rusije“ režiser je dodao:
Slovenski duh sa svim svojim karakteristikama jeste jedinstven „jezik“ u kojem smo svi mi skloni crnom humoru Gogolja, egzistencijalizmu Čehovljevog tipa, dramatizmu Dostojevskog, dokumentarnom doživljaju srbskog pisca Ive Andrića. Mi Sloveni smo uopšte skloni jednom istom, posebno ironiji.
Može se reći da je ironija „druga priroda“ Emira Kusturice. Međutim, kad režiser pažnju usmerava na današnji svetski poredak on prestaje da bude ironičan. „Svet sad doživljava svojevrstan košmar, - Kusturica ovako ocenjuje realnost. – Tržišna ekonomija počinje da preovladava nad svom ljudskom delatnošću, postaje njeno merilo i ne mislim da će nam to omogućiti da idemo u dobrom pravcu. Kad čovečanstvo bude moglo da izađe iz sistema u kojoj svetske ekonomije zadaju puls celom životu na planeti, svet će postati bolji. A danas, bez obzira na tehnologije koje toliko visoko cenimo, - fotokamere, „ajfone“, „fajfone“ i „sajfone“, kako god da se zovu – život nam nije baš najbolji. Odvija se ekonomski rat i to je vrlo opasno,“ – rekao je u zaključku „ekonomskog dela“ svog video razgovora Emir Kusturica.
Bojazni u pogledu budućnosti čovečanstva čule su se i u intervjuu režisera koji je dao „Glasu Rusije“:
Sadašnje vreme nazivam vremenom „haj-tek-paganstva“. Ne možemo reći da je čovek „haj-tek-revolucije“ bolji od renesansnog čoveka. Samo izvlačimo zaključak da je čovek izgubio svoju centralnu duhovnu tačku. On samo troši, kultivirajući u sebi „haj-tek-paganina“ i naslađujući se tehnologijom. U ovome se sastoji duboka kriza ljudskog postojanja.
Srbski režiser je izneo još jedno razmišljanje u toku ovog svog boravka. „Čini mi se da Rusija doživljava novu situaciju, - kaže Emir Kusturica. – Ne znam da li je ikad u vašoj istoriji postojao toliki broj bogatih ljudi kao sad, ali je vaša zemlja uvek bila bogata. Ni Napoleon, ni Hitler nisu mogli da osvoje vaša prirodna bogatstva i resurse. Čini mi se da ste danas na raskrsnici. Imali ste Gorbačova koji je uspeo da obezbedi miran prelazak iz jednog stanja zemlje u drugo, zatim Jeljcina, koji je uspeo da održi ravnotežu i da ne dozvoli zemlji da padne u građanski rat, kao što se to dogodilo na Balkanu. I imate Vladimira Putina, koji nastavlja delo ovih političara koristeći mogućnosti razvoja bez ikakvih revolucija,“ – tako je svoju prognozu završio režiser i muzičar, koji posao „kombinuje s poslom“ ekonomiste i političara, Emir Kusturica.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.