BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Strasti po embrionu

Strasti po embrionu
20.02.2012. god.

Ruska pravoslavna crkva ne zalaže se protiv ćelijskih tehnologija. Ipak neki aspekti zakonodavstva u toj sferi zahtevaju pojašnjenja. Tako RPC komentariše suštinu popravki nacrta Zakona o biomedicinskim ćelijskim tehnologijama. Dokument već na proleće može da bude dan Državnoj dumi na razmatranje. RPC insistira da zakon treba jasno da forumuliše određenje embriona i da zabranjuje korišćenje njegovih ćelija u naučne i medicinske svrhe.

Nacrt zakona treba da postane glavni dokument koji će regulisati dobijanje i primenu matičnih ćelija u Rusiji za naučne i medicinske svrhe. Ova tehnologija može da osigura proboj u lečenju onkoloških i hematoliških oboljenja, nekih vidova dijabetesa i drugih teških bolesti. Matične ćelije mogu se dobiti iz čovekovog embriona na ranom stadijumu razvoja. Ovaj način zabranjen je u SAD, EU i većini zemalja sveta. U Rusiji je za sada pod moratorijumom korišćenje embriona, ali sada ovu normu planiraju da zakonodavno propišu. Evo šta je za Glas Rusije rekao sekretar za štampu sinodalnog odeljenja za crkveno dobročinstvo i socijalno služenje Vasilij Rulinski.

Crkva se ne zalaže protiv korišćenja matičnih ćelija, ona se zalaže protiv korišćenja embrionalnih ćelija ili ćelija čovekovog ploda u razne svrhe. U datom slučaju osim etičke strane pitanja treba razmatrati i pravnu. U radnu grupu koja je sastavljala popravke mi smo upravo uključili mnoge predstavnike nauke, biologe, citologe, pravnike, i datom slučaju to nije strogo crkveni stav.

U većini zemalja zakonodavno je bilo priznato da je embrion od trenutka oplodnje jajne ćelije rani stadijum razvoja čoveka. RPC predlaže da se zabeleži ista norma u nacrt zakona i da se samim tim zabrane sve manipulacije njime. Takav prilaz u poptuno se podudara sa stavom Vatikana. Pa i većina popravki RPC ne razilazi se sa stavom ministarstva zdravstva, koje je razradilo dokument. Po verziji RPC, zabrana bilo kakvih manipulacija sa embrionom podrazumeva i zabranu njegovog reproduktivnog kloniranja. Eksperti ističu da usvajanje ove popravke može da postavi krst na čitavi pravac medicine i pokušaje da se reši problem steriliteta. Komentar eksperta za evropsko pravo Moskovske pravne akademije Peula Kaliničnenka.

Postoje mnogi međunarodni standardi. Reproduktivno kloniranje zabranjeno je u svim zemljama EU, ali zabrana se ne tiče terapeutskog kloniranja. Tačnije kloniranja ne u cilju razmnožavanja čoveka, već radi pojave matičnih ćelija.

Diskusija oko predloga RPC još jednom je dokazala da pitanja biomedicine ne mogu da budu u kompetenciji samo naučne zajednice. A sporovi oko korišćenja embriona vode se ne samo u laboratorijama.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »