BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Funkcionerima manje plate

Funkcionerima manje plate
20.02.2012. god.

 Većina opštinskih funkcionera u Republici Srbskoj trebalo bi da ima manja primanja, nakon što na snagu stupi Zakon o izmjenama i dopunama zakona o statusu funkcionera jedinica lokalne samouprave, rekla je u intervjuu za "Fokus" Lejla Rešić, ministarka uprave i lokalne samouprave RS.

 
- Nacrtom ovog zakona predviđeni su drugačiji kriterijumi za određivanje plata funkcionera u lokalnim zajednicama, što bi trebalo da napravi određene uštede u opštinama - istakla je Rešićeva.
 
FOKUS: Da li se već sad može govoriti o tome koliko će iznositi plate načelnika opština?
 
REŠIĆEVA: Mi smo organ koji propisuje gornju granicu preko koje plata ne smije preći. Izradili smo Nacrt zakon o izmjenama i dopunama zakona o statusu funkcionera jedinica lokalne samouprave, koji definiše oblast plata. Provedene su i javne rasprave, pa će nakon usvajanja zakona u formi Prijedloga u Narodnoj skupštini RS sve biti jasno. Teško je dati procjenu ko će imati manju platu a ko veću, ali je sasvim sigurno da će većina funkcionera imati manju platu. Prema važećem zakonu, načelnicima se plata obračunavala na osnovu dva kriterijuma. Prvi je prosječna plata u administrativnoj službi, a predviđenim izmjenama riječ je o prosječnoj plati radnika, ali bez plate funkcionera. Drugi kriterijum jeste da načalnik može imati do 50 odsto uvećanja plate, a prema našem prijedlogu, taj kriterijum smo podijelili na skali od pet, odsto do 50 procenata u zavisnosti od broja stanovnika u opštinama. Pravo na uvećanje plate na tih 50 odsto imaju oni načelnici čije opštine imaju više od 50.000 stanovnika. Na primjer, načelnik opštine koja ima hiljadu stanovnika nema pravo da poveća platu po ovom drugom kriterijumu, a u opštinama koje imaju do 10.000 stanovnika, plata može biti uvećana do deset odsto.
 
FOKUS: Kako na ove prijedloge reaguju načelnici?
 
REŠIĆEVA: Imali smo razumijevanje načelnika opština i taj prijedlog je prihvatilo i predsjedništvo Saveza opština i gradova RS, jer imamo načelnika koji ni sada ne primaju platu prema svim tim propisanim mogućnostima. Mi smo organ koji propisuje gornju granicu, a jedinice lokalne samouprave utvrđuje osnovicu i cijenu na osnovu kolektivnih ugovora i drugih stavki.
 
FOKUS: Završene su javne rasprave o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi i Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu funkcionera jedinica lokalne samouprave. Kakve su reakcije lokalnih zajednica?
 
REŠIĆEVA: Posljednja javna rasprava održana je 13. februara u Banjoj Luci. Imali smo izuzetan odziv opštinske administracije. Rasprave su bile veoma konstruktivne, a njima su se odzavali i predstavnici Saveza sindikata RS, te smo imali i komentare Boračke organizacije RS, kao i nevladinog sektora. Na javnim raspravama najviše se razgovaralo o statusu mjesnih zajednica. Bili su različiti stavovi o ovom pitanju. Evidentno je da su lokalne zajednice veoma zadovoljne našim prijedlogom da se ovo pitanje pokuša riještiti na što adekvatniji način. U toku je izrada finalnog izvještaja koji će biti upućen Narodnoj skupštini RS uz Prijedlog zakona. Prijedlozi zakona trebalo bi da budu upućeni Parlamentu RS sljedećeg mjeseca.
 
FOKUS: Kakav je bio stav lokalnih zajednica oko zakonskih izmjena koje se odnose na imenovanja načelnika odjeljenja?
 
REŠIĆEVA: Generalno govoreći, reakcije su bile pozitivne, jer su sva ova pitanja koja su sad otvorena bili najveći problemi u lokalnim zajednicama. Prema važećem zakonu načelnike odjeljenja potvrđivala je skupština opštine, a Nacrtom zakona sve je prepuštenu načelniku. Imali smo sitaucija da je načelnik odabrao svoj tim ljudi, ali da Skupština iz nekih svojih razloga nije željela da potvrdi te mandate, pa su mnogi po nekoliko godina bili vršioci dužnosti. Najuža grla u jedinicama lokalne samouprave bili su ti radno-pravni statusi. Statusi vršilaca dužnosti, koji su trajali po nekoliko godina, bili su dovoljni elementi i za sudske i za upravne sporove, a opet riječ je o i velikom finansijskom gubitku za jednu opštinu. Na javnim raspravama bilo je nekih rješenja iz određenih lokalnih zajednica da načelnici odjeljena budu imenovana lica na mandat. Treba sve komentare razmotriti.
 
FOKUS: Koliko su se lokalne zajednice pokazale kao servis građana tokom proteklih vremenskih nepogoda?
 
REŠIĆEVA: Lokalne zajednice pokazale su da moraju biti servis građana. Tokom ovih nepogoda opštine su uočile sve eventualne manjkavosti koje su imale. Sigurna sam da će ih otkloniti. Jasno je da se život ne može propisati zakonom ili podzakonskim aktom.
 
FOKUS: Tokom posljednjih vremenskih neprilika Vlada RS i resorno ministarstvo bili su na visini zadatka. Koliko je sredstava izdvojeno za pomoć opštinama?
 
REŠIĆEVA: Gotovo cijelu sedmicu proveli smo na terenu i bili smo s ljudima u najugroženijim opštinama, jer je sasvim jasno da u ovakvim situacijama opštine i građani neće biti sami. Što se tiče novčanih sredstava, prema podacima kojima raspolažem riječ je o 500.000 maraka. Veliki broj opština je dobio pomoć, ali isto tako ne treba zanemariti ni donacije nafte, ali i humanitarnih paketa. Najbitnije je da nismo imali životno ugroženih ljudi.
 
FOKUS: Sada svi strahuju od poplava. Da li i resorno ministarstvo ima neke planove i projekte u slučaju eventualnih poplava?
 
REŠIĆEVA: Premijer Aleksandar Džombić uputio je jednu inicijativu vladama u regionu koje se odnose na reagovanja u slučaju poplava. U ovakvim slučajevima sva ministarstva imaju svoj dio obaveza. Prema podacima stručnjaka trenutno nema opasnosti od velikih poplava, jer su još niske temperature. S druge strane, zemlja je suva, jer tokom 2011. godine nije bilo mnogo padavima, pa su i vodostaji rijeka mnogo niži nego što je to uobičajeno za zimski period.
 
S. GAJIĆ
 
Uvezivanje matičnih knjiga

FOKUS: Kada se može očekivati potpuna realizacija projekta elektornskog uvezivanja matičnih knjiga u RS i kada će, na primjer, Trebinjci moći izvaditi rodni list u Banjoj Luci?
 
REŠIĆEVA: Svakodnevno radimo na ovom projektu. Još ne možemo detaljno govoriti o tome kada će Trebinjci moći izvaditi rodni list u Banjoj Luci. Riječ je o projektu koji smo pokrenuli prvi u regionu. Nadam se da će to biti uskoro realizovano. Vlada RS u decembru prošle godine obezbijedila je 288.000 maraka za izrazito nerazvijene i nerazvijene opštine, tako su ove opštine u prosjeku dobile oko devet hiljada KM namjenskih sredstava za opremanje matičnih ureda.


  • Izvor
  • Fokus


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »