„Četnici” i „vojvode” u Sobranju
Skoplje - Kad istroše sve motive za međuetničko vređanje, poslanici u makedonskom parlamentu, Makedonci i Albanci, u priču uvode Srbiju i njene političare. Na poslednjoj skupštinskoj raspravi povodom zahteva opozicije za smenu zamenika ministra policije Refeta Elmazija prizivani su vojvode i četnici, komunjare, Tadić, Milošević i Šešelj. U tim prozivkama prednjače poslanici albanskih partija. Na pomenutoj sednici, Abduljadi Vejseli, lider Partije demokratskog prosperiteta, koja je član vladine koalicije, opoziciju je optužio za saradnju sa srpskim državnim vrhom, tvrdeći da „na taj način žele da destabilizuju Makedoniju i da indirektno spreče planiranu nezavisnost Kosova”.
Uzvrativši na ovakve insinuacije, lider opozicione Liberalno-demokratske partije Andrej Žernovski je, obraćajući se poslaniku VMRO NP Valentini Božinovskoj, rekao da je, pokraj Georgievskog i Gruevskog, dobila i trećeg vojvodu, vojvodu Manduha Tačija. To je bio povod za žučnu raspravu i neumerene optužbe i vređanja, zbog kojih je sednica u više navrata prekidana.
Posle trećeg prekida i konsultacija šefova poslaničkih grupa, koji su postigli dogovor da raspravu nastave bez vređanja, za reč se javio Menduh Tači, lider vladajuće Demokratske partije Albanaca, rekavši da je izjava Žernovskog, da je on vmrovski vojvoda, za njega uvreda na međuetničkoj osnovi. Tači je lidere opozicije, predsednika Branka Crvenkovskog i bivšeg makedonskog predsednika Kiru Gligorova nazvao „malim četnicima” i četničkim vodnicima prve i druge klase.
On se usput narugao liderima opozicije tvrdeći da ne poštuju svoju zemlju i da ne znaju ko su, posle čega je rasprava bila na ivici incidenta, pa je prekinuta, a prepucavanja između „vojvoda” i „četnika” nastavljena su u skupštinskim hodnicima.
Pojava da se u makedonskom parlamentu prozivaju Srbija i njeni političari nije novijeg datuma. Početkom devedesetih godina minulog veka vmrovci su optuživali Gligorova i ondašnju vladu premijera Branka Crvenkovskog da su „srbokomunisti” i „Miloševićevi poslušnici”. Kasnije su te „argumente” u skupštinskim raspravama koristili albanski poslanici, koji često pominju Srbiju i njene političare. Poslednje pominjanje četnika, ali i predsednika Borisa Tadića deo je svealbanske propagande za nezavisnost Kosova.
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.