25 članica EU prihvata sporazum o fiskalnom paktu,
Te dvije zemlje rezervisane su prema paktu koji nameće stroge mjere štednje za zemlje koje pretenduju na pristup 500 milijardi evra vrijednom stabilizacionom fondu, koji treba da im omogući pristup povoljnim kreditima.
Velika Britanija odbila je učešće u fiskalnom paktu još prošlog mjeseca jer to ekonomski ugrožava državu.
Predstavnici Češke, nakon više od sedam sati rasprave, odlučili su da se vrate u Prag na konsultacije, a najavljuje se mogućnost da se o sporazumu građani izjasne na referendumu.
Češki premijer Petar Nečas rekao je novinarima na samitu u Briselu da bi se njegova zemlja mogla pridružiti sporazumu u budućnosti.
-Ja nisam mogao da podržim sporazum, ali smatram da je veoma važno da bude postignut konsenzus o članu 15 i da kasnije se pridružimo sporazumu bez dodatnih pregovora. Prema tome, ovaj sporazum ostaje otvoren za pristup u budućnosti - rekao je Nečas.
Razlozi neprihvatanja sporazuma su što zemlje koje nisu u evrozoni neće moći da učestvuju na samitima tih zemalja; sporazum ne obraćanja dovoljno pažnje na dug i jer će se kasnije suočiti sa komplikovanom ratifikacijom kod kuće, piše EUObzerver.
Predsjednik Savjeta EU Herman van Rompej ocijenio je da je pristanak 25 zemalja veliko dostignuće, imajući na umu da evrozonu čini 17 zemalja.
On je naglasio da će svim samitima evrozone prethoditi samiti na nivou 27-orice osim u vanrednim okolnostima, što garantuje jedinstvo bloka, navodi EUObzerver.
Pakt predviđa kresanje budžetskog deficita na ispod tri odsto, a zemlje koje probiju taj plafon, ne samo da ne mogu da računaju na stabilizacioni fond, već mogu biti tužene pred Evropskim sudom zbog probijanja budžetskog deficita.
Osim tog sporazuma, tema samita je Grčka. Grčka pregovara sa bankama o otpisu duga od 100 milijardi evra. Paralelno s tim, Njemačka se opire davanju obećane pomoći Atini u iznosu od najmanje 130 milijardi evra, bez pojačane kontrole finansijske politike te zemlje. Njemačka kancelarka Angela Merkel je ponovila da je neophodno da Evropa najprije pomogne Grčkoj da ostvari svoje reforme.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble rekao je za „Volstrit džornal“ da Grčka neće dobiti više novca ako ne sprovede najavljene reforme i ne smanji deficit.
Vlasti u Berlinu predložile su i da se Grčka stavi pod evropsko tutorstvo s pravom veta na budžetske odluke Atine. Taj prijedlog je naišao na protivljenje Grčke, ali i nekih članica EU.
AG
- Izvor
- vijesti.RS
- / www.vijesti.RS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »