Parastos za prometeje nade
U albanskoj luci Medova (Šenđin) u subotu, 10. novembra, prvi put nakon 1936. godine, služen je parastos za crnogorske ratne dobrovoljce koji su putujući iz Sjedinjenih Država i Kanade poginuli na Badnji dan 1916. godine u brodolomu nadomak albanskog kopna. Posjetu "plavoj grobnici", u kojoj počiva više od tri stotine rodoljuba, organizovalo je Udruženje ratnika i ratnih dobrovoljaca Oslobodilačkih i odbrambenih ratova 1912-1918. godine, njihovih potomaka i poštovalaca, a parastos je služio sveštenik Mitropolije crnogorsko-primorske Momčilo Raičević uz sasluženje đakona Predraga Šćepanovića.
Predsjednik Udruženja Đorđije Božović podsjetio je na tragičnu sudbinu crnogorskih dobrovoljaca koji su se spremno odazvali na poziv kralja Nikole "u sveti rat za slobodu srpstva i jugoslovenstva". Iz Amerike, gdje su bili na privremenom radu, pohitali su u pomoć crnogorskim i srbijanskim vojnicima koji su tada bili u nezavidnom položaju.
- Vršeći za sve vrijeme rata svoju krvavu dužnost crnogorska vojska je izgubila 20.000 ratnika ili 40 odsto svih mobilisanih. Sinovi rasijani po svijetu i ovoga puta, kao i uvijek, pritekli su u pomoć prije njenog izdisaja - rekao je, između ostalog Božović, napominjući da se u to vrijeme nacionalno pitanje u Crnoj Gori nije postavljalo, te da niko nije poricao da su Crnogorci i ostali Srbi jedan isti narod.
Nije poznat tačan broj dobrovoljaca koji su se, nakon što su prispjeli u Italiju, brodom "Brindizi" zaputili prema Medovi, ali je sigurno da ih je bilo preko 500. Na ulazu u Medovski zaliv brod je, kako je rekao Božović, po svoj prilici naišao na podvodnu minu i potonuo. Svega 164 dobrovoljca su uspjeli da se spase. Prema nekim podacima, čak 387 "prometeja nade", kako je pjesnik Milutin Bojić nazvao one koji su vječni pokoj našli na dnu mora, izgubilo je život.
Đakon Predrag Šćepanović podsjetio je i da su se u Medovi posljednji put sastali kralj Nikola i kralj Aleksandar.
- Sreli su se djed i unuk i tada je kralj Nikola rekao teško bolesnom prestolonasljedniku, kasnijem kralju Aleksandru Karađorđeviću, da ode za Italiju ili Francusku da zaliječi svoje rane, pa kad se oporavi da se vrati sa svojom vojskom. Prestolonasljednik Aleksandar je rekao riječi koje će ući u istoriju: "Ondje gdje bude grob mojoj vojsci neka bude i moj grob", podsjetio je Šćepanović.
U prisustvu nekoliko desetina potomaka i poštovalaca koji su došli u Medovu da odaju počast nastradalima, nakon parastosa u more je spušten lovorov vijenac sa trobojkom. Recitujući stihove pjesme "Plava grobnica" Milutina Bojića, počast poginulim ratnicima odao je potpredsjednik Udruženja Milisav Popović, dok je pjesnik Pero Vujotić govorio stihove koje je sam napisao u slavu stradalih rodoljuba.
U znak sjećanja na stradalnike iz Medove na Cetinju, ispred Vlaške crkve, 1939. godine podignut je čuveni spomenik "Lovćenska vila" djelo vajara Rista Stijovića. Udruženje planira da pokrene inicijativu da se spomen obilježje podigne i na samom mjestu stradanja u Medovi.
Najstarije udruženje ratnika
Udruženje ratnika i ratnih dobrovoljaca Oslobodilačkih i odbrambenih ratova 1912-1918. godine, njihovih potomaka i poštovalaca najstarije je udruženje ratnika u Crnoj Gori. Đorđije Božović je kazao da je rad Udruženja u prošlosti nekoliko puta zabranjivan. Prvi put je to bilo 1937. godine uz obrazloženje da je u pitanju antidržavna djelatnost. Njegov rad je bio obnovljen 1945, da bi godinu dana kasnije ponovo bio zabranjen. Ponovo je obnovljen 1950. godine i danas ima podružnice u svim crnogorskim gradovima.
Slava milija od života
U kratkom i emotivnom govoru član Udruženja Vladimir Sekulović ispričao je da je njegov otac trebalo da doputuje zajedno sa dobrovoljcima koji su poginuli, ali da je igrom slučaja u Medovu došao nešto kasnije.
- I moj otac je odavde krenuo u bojeve. Cio svoj vijek je žalio što nije poginuo u Medovi i govorio je: "Žao mi je što nijesam poginuo da mi bude upisano ime u `Lovćenskoj vili`." Dakle, to je bio ponos Crnogoraca i boraca, milija im je bila slava od života - rekao je Sekulović.
Pomen svake godine
Đakon Predrag Šćepanović kazao je da će se ubuduće parastos u Medovi služiti svake godine. On je, takođe, zahvalio na gostoprimstvu svešteniku Nikoli Petaniju, koji je u ime Albanske pravoslavne crkve prisustvovao službi. Petani je istakao da Albanska pravoslavna crkva ima odličnu saradnju sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom, na čelu sa mitropolitom Amfilohijem i izrazio očekivanje da će ubuduće dvije crkve zajedno služiti parastos za crnogorske dobrovoljce.
- Izvor
- Dan
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.