BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hoće li nestati sibirska hladnoća?

Hoće li nestati sibirska hladnoća?
15.01.2012. god.

Sibirski mrazevi mogu da postanu arhaizam. Taj region podgrejavaju najveće močvare u svetu – Vasjuganske močvare, koje zauzimaju više od 50 hiljada kvadratnih kilometara. Stručnjaci Instituta monitoringa klimatskih i ekoloških sistema RAN, koji se bave njihovim proučavanjem, ističu da te močvare bitno utiču na klimu Sibira, ublažujući je.

Taj ogromni prirodni termofor se nalazi  između reka Ob i Irtiš. Vasjuganske močvare su nastale otprilike pre 10 hiljada godina, njihova površina se postepeno  povećava. One imaju ogroman uticaj na taj region. To su i osnovni izvor slatke vode, i  nalazišta korisnih ruda, i ostrvo divlje prirode. Najvažnija funkcija močvara je čišćenje atmosfere, zato  ih  nazivaju ogromnim prirodnim filterom. Što više, saznalo se, da močvare postepeno menjaju klimu Sibira, - ispričao je glasu Rusije stručnjak  Instituta monitoringa klimatskih i ekoloških sistema, dopisni član RAN Mihail Kabanov.

To se dešava zbog toga, što je to tresetište, gde se treset gomilao u toku 10 hiljada godina, njegova debljina je 11 metara. To je jaki termoizolator, koji ima posebne toplotne fizičke osobine. Kao rezultat leti se toplota akumulira u tresetu, a zimi  se ove teritorije razlikuju po toploti od onih, koje nisu pokrivene tresetom. Toplotni tokovi ispod snega su veći nego  unaokolo. Na račun tog mehanizma  se ublažuje oštra kontinentalna međusezonska promena temperature.

Međutim, sibirske močvare nisu povezane s globalnim otopljavanjem. Što više, one ga  čak usporavaju: močvarni treset povezuje ugljenik i na takav se  način suprotstavlja efektu staklenika, zasićujući vazduh kiseonikom. Svet ne  bi trebalo da se boji Vasjuganskih močvara, - ubeđen je Mihail Kabanov.

Neki autori, među njima, u engleskoj štampi, kažu: sibirske močvare će uništiti svet, pozivajući se na to da pri toplenju večito smrznute zemlje počinje da se pojačano emituje  u atmosferu metan – jedan od gasova, koji  stvaraju efekat staklenika, a koji utiče na promenu klime. Opasnost je u tome, što će u slučaju  katastrofalnog emitovanja  tog metana  klima naglo postati mnogo toplija. Međutim, taj se proces ne odvija, kako kažu naši stručnjaci, na večito smrznutoj zemlji. Ona se  se polako povlači na sever, i to  sporim tempom. Što se tiče Velike Vasjukanske močvare, ovde taj proces uopšte nije zastupljen, jer se večito smrznuta zemlja davno povukla odavde daleko na Sever, tu nema čak ni ostrva takve večito smrznute zemlje.

Bezuslovno, stručnjaci ne poriču da u Sibiru dolazi do opšteg otopljavanja. U zapadnom njegovom delu tokom poslednjih 30 godina tempo je čak viši nego u proseku na zemaljskoj kugli. Takva tendencija je primećena od 1970-ih godina proteklog stoleća. Međutim, danas, prema mišljenju ruskih klimatologa, očekuje se obratna tendencija, za nekoliko godina će doći do zahlađenja.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.



Ostale novosti iz rubrike »