Ili dete, ili posao
Nije dovoljno proglasiti ovu godinu Godinom beba, već je potrebno bolje zaštititi majke i pomoći roditelje, saglasni su i roditelji i stručnjaci. Žene zbog trudnoće često ostaju bez posla. Dečja oprema u Srbiji najskuplja je u Evropi.
Najava s početka godine da će 2012. biti Godina beba ohrabrila je one koji planiraju proširenje porodice. Takav podstrek, međutim, neće im biti od pomoći kada se zbog trudnoće, recimo budu suočili sa otkazom, ili dok budu kupovali pelene, kolica i drugu opremu za bebe.
"Žene, jako dobro znamo, potpisuju blanko ugovore pre zapošljavanja, na samom razgovoru za posao one su pitane da li imaju porodicu ili da li planiraju porodicu. One koje planiraju porodicu u najvećoj meri otpadaju već u prvom krugu. To je javna tajna i to svi znamo, iako poslodavac nema prava da vas to pita na razgovoru za posao", kaže Dragana Soćanin.
Miroslav Zdravković sa sajta Makroekonomija.org govori o sličnom iskustvu – njegova supruga je ostajala bez posla oba puta kada je rađala.
"Ne postoji sistem zaštite žena koje rađaju i ne postoji nijedan način stimulacije kako bi rodila treće dete, jer su to negativna iskustva u vezi sa rađanjem", objašnjava Zdravković.
Prema računicama Udruženja "Roditelj", da bi se kupila najosnovnija oprema za prvo dete potrebno je najmanje 600 evra, a po cenama pelena i stvari za bebe najskuplji smo u Evropi.
Pre nekoliko godina, podneta je inicijativa da se ukine PDV na bebi-opremu, ali je to i dalje samo zahtev više udruženja i organizacija.
Dragana Soćanin kaže da se niko od stručnjaka nije oglasio i ponudio bilo kakvo smanjenje obaveza – ukidanje ili povraćaj PDV-a.
Sve manje dece na selu
Stručnjaci kažu da je pad nataliteta posledica sve manjeg rađanja dece na selu, ali i nemogućnosti žena da nađu posao. Zbog toga bi upravo njih trebalo podsticati na potomstvo.
"Ukoliko bi 40.000 žena koje žive na selu ili nemaju posao dobile mesečnu pomoć od 30.000 dinara, za četvrtinu manje od prosečne zarade, ukupan trošak izneo bi mesečno 1,2 milijarde dinara ili na godišnjem nivou 14 milijardi dinara. To je manje od jedan odsto ukupne javne potrošnje i manje od 0,5 odsto BDP-a Srbije", objašnjava Miroslav Zdravković.
Da bi se podstaklo rađanje, još 2008. doneta je strategija, ali je ona za sada mrtvo slovo na papiru. Problem je što za njeno sprovođenje nema novca. Kako ni budžetom za ovu godinu nisu predviđena sredstva, mnogi ne veruju da će 2012. zaista biti Godina beba.
"Oni koji učestvuju u vlasti moraju da iznađu načina i da smognu snage da ova strategija počne da se primenjuje", ističe Predrag Petrović iz Ministarstva rada i socijalne politike.
"Mi smo jedan od nosilaca aktivnosti. Postoji veliki broj drugih ministarstava, organizacija koje bi trebalo da učestvuju u realizaciji ove strategije", naglašava Petrović.
Sa problemom sve manjeg nataliteta suočava se većina gradova i sela u Srbiji. Ipak, samo neki od njih su u svojim lokalnim budžetima predvideli novac i poklone za lepšu dobrodošlicu bebama.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.