Novogodišnjeg gasnog rata neće biti
Julija Timošenko je zamolila predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča da „ne predaje“ ukrajinski gasni transportni sistem Rusiji. U otvorenom pismu bivša premijerka Ukrajine je izjavila da neprodati sistem jeste jedini razlog zašto sa Ukrajinom još pregovaraju o ceni za gas na „paritetnim uslovima“. Istovremeno poslednja runda rusko-ukrajinskih pregovora je završen bez rezultata.
U toku cele 2011.godine aktualno ukrajinsko rukovodstvo je pokušavalo da promeni gasne ugovore sa Rusijom. Oni su potpisani 2009.godine, za vreme premijera Julije Timošenko. Posle dolaska na vlast Viktora Janukoviča ugovori su proglašeni za štetne, a bivšu premijerku su osudili na 7 godina zatvora upravo zbog potpisivanja ugovora. Na proleće 2010.godine Kijev je uspeo da dobije od Moskve bitne povlastice. Ipak cena ruskog gasa u toku godine je skočila: od 264 dolara za hiljadu kubika u prvom tromesečju do 400 na kraju godine. Ukrajinske vlasti su izjavile da takve cene nisu baš partnerske. Navodno, ruski gas se prodaje Nemačkoj daleko jeftinije. Ali ovde se ne radi ni o kakvoj diskriminaciji, izjavio je za Glas Rusije ekspert Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Aleksandar Pasečnik:
„Gazprom ne podiže cene. Gazprom radi strogo po ugovoru, koji važi do 2019.godine. On je potpuno legitiman, njega priznaju u EU. Sa pravne tačke gledišta Gazpromu se ne može ništa prebaciti. Konjunktura promene tržišta se odražava na one cene koje sad postoje za Ukrajinu. Gas poskupljuje i te promene ulaze u ugovor. Ovde nema nikakvog veštačkog pritiska na Kijev.“
Rusija je više puta predlagala Kijevu velike popuste za gas u zamenu za kontrolu nad ukrajinskim transportnim sistemom. Drugi uslov je članstvo u Carinskom savezu. Kijev insistira da gasni transportni sistem može biti samo u zajedničkoj sa EU upravi, a učešće u Carinskom savezu ga se ne tiče. Krajem decembra, posle još jedne runde pregovora, Viktor Janukovič je izjavio da Ukrajina može da pristane samo na cenu od 250 dolara za hiljadu kubika gasa. Ipak, Gazprom je odgovorio da Kijev ne treba da očekuje novogodišnje poklone. Komentar politikologa Bogdana Bezpaljko:
„Shodno Harkovskim sporazumima popusti na cenu za gas su već učinjeni. Oni su izneli oko tri milijardi dolara. I već sada Ukrajina traži još jedan popust na 6 milijardi. Niko taj novac jednostavno tako neće pokloniti Ukrajini. Popust se može zaraditi. Ali zato treba ići u susret, stvoriti konzorcijum, u kojem će Rusija zavladati gasnim transportnim sistemom Ukrajine. Zasad Kijev pokazuje da ne želi na to da pristane.
Zaista, prošle nedelje Vrhovna rada Ukrajine je utvrdila budžet u kojem je zapisana cena za ruski gas u visini od 416 dolara za hiljadu kubika. Šef vlade Ukrajine Nikolaj Azarov je izjavio da zemlja može da izađe na kraj sa tom cenom. Ipak takva principijelnost može imati velike posledice, smatra Aleksandar Pasečnik.
„Cijena za gas koja se sadrži u budžetu je veoma visoka. Očekuje se da će već u prvom tromesečju cena za gas izneti 450 dolara za hiljadu kubika. To će već biti teško breme za ukrajinski budžet i može dovesti do bankrota. Zato Ukrajina mora da požuri da se dogovara sa Rusijom o velikoj gasnoj kooperaciji.“
Eksperti kažu da će osim plate za gas Kijev morati mesečno da izdvaja oko 500 miliona dolara za podršku gasne transportne stanice - a to je previše za uslove u kojima se nalazi. Ipak ukrajinsko rukovodstvo žuri da izjavi da se gasni pregovori nastavljaju, i da se progres može postići na neki drugi način. Nova runda pregovora je predviđena za sredinu januara. Bojati se zaoštravanja u ukrajinsko-ruskim odnosim ne treba, siguran je zamenik predsednika frakcije „Partija regiona“ u parlamentu Ukrajine Vadim Kolesničenko.
„Cijena za ruski gas za Ukrajinu je blago rečeno partnerska. Za nas je to veoma veliki pritisak na budžet, ali mi ćemo se odnositi filozofski. Pregovori će se stalno voditi, ali zaoštravanja odnosa neće biti. Uzajamni odnosti Rusije i Ukrajine se razvijaju normalno, vodi se borba između dva privredna subjekta. Smatram, da će strane moći da postignu kompromis.“
Eksperti su saglasni da će januarska runda biti odlučujuća. Pri tom rukovodstvo Gazproma ne isključuje da će biti potpisan dodatni sporazum na postojeći ugovor.
- Izvor
- Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.