Kosmičko putovanje drombulja
Jedan od najstarijih muzičkih instrumenata, koji je sve do sada sačuvan u kulturi više od 200 naroda – drombulje - otišao je u kosmos. Poneo ga je sa sobom ruski kosmonaut Oleg Kononenko, koji je nedavno stigao u sastavu 28. ekspedicije na MKS. Kononenko je obećao da će novogodišnje noći, kada kosmonauti budu čestitali planeti praznik, on dodati tim čestitkama melodiju na drombuljama.
Gde se prvi put pojavio taj jednostavni muzički instrument, nije tačno poznato. Zagonetka je i njegova starost: možda je star 2 hiljade godina, možda pet hiljada. Drombulje su jednostavne: to je metalni ram, koji podseća na kamerton, i skakavca koja vibrira. Tu spravu drže zubima i žicu udaraju prstom. Nastaju melodični zvuci koji mogu da prenesu brojne emocije: u rukama veštog izvođača drombulje mogu da se smeju i plaču, čak razgovaraju, pored toga one divno imitiraju prirodne zvuke.
U kosmosu se danas nalazi vrsta drombulja, koja je popularna kod Jakuta – jednog od autohtonih naroda Sibira. Jakutska izvođačica na drombuljama Albina Degtjarjova priča:
Kazasi ga zovu šan-kobis, Kirgizi – timur-komuz, Baškiri –kubis, Rusi – vargan. Drombulja ima i u Indiji, Vijetnamu, Japanu, Kini. Ove je godine u Japanu bio održan 7. međunarodni konkurs sviranja drombuljama, gde su se okupili predstavnici svih naroda, koji troadicionalno koriste taj instrument. Mi smo uspostavili svetski rekord istovremenog sviranja drombulja – 2 i po hiljade ljudi.
Republika Jakutija gaji poseban odnos prema drombuljama, on je priznat za nacionalno dobro. Mladi rado uče da sviraju drombulje – to je pomodno. Postoji veliki broj porodičnih ansambala. Jakutski kovači, prema ocenama eksperata, prave najbolje na svetu instrumente. U glavnom gradu Jakutsku postoji jedini u svetu Muzej drombulja, gde su okupljeni instrumenti iz 45 zemalja. Najstariji instrumenti su iz 18. veka.
Između ostalog, mnogi narodi, u čijoj kulturi postoje drombulje, uvereni su da taj instrument ima kosmičku energetiku. Verovatno zato su ga koristili u svojim ritualima šamani, što više, oni su lečili bolesnike zvucima homusa. U sovjetsko doba upravo zato su drombulje tokom izvesnog vremena bio zabranjen kao instrument šamanizma.
Ruski kosmonaut Oleg Kononenko je doneo jakutske drombulje na MKS u svom ličnom prtljagu: instrument može da se smesti na dlanu, teži 90 grama, dakle, nema problema sa razmerima i preteranom težinom! Svakako, pre odlaska je kosmonaut imao časove sviranja drombulja, jer će njegovo izvođenje čuti ceo svet. Međutim, on nije ni pokušao da postane virtuoz poput Albine Degtjarjove. Samo izabrani mogu da sviraju drombulje kao što svira ta jakutska muzičarka.
- Izvor
- Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.