Pravi procenat Srba će se znati tek kada se uradi novi popis stanovništva, uz rigoroznu kontrolu i u demokratskim uslovima, a za demokratske uslove potrebna je demokratska država, a ne država aparthejda, poručuje dr Branislav Vešović
BERANE – Afirmišući kulturne vrijednosti srbskog naroda u opštini Berane Srbski kulturni centar „Župan Prvoslav” proslavio je 11 godina postojanja.
SKC je, kako navodi njegov predsjednik dr Branislav Vešović, dobio ime po Županu Prvoslavu, sinovcu Stefana Nemanje, čija je zadužbina velelepni manastir Đurđevi stupovi, stožer okupljanja srbskog naroda i čuvar njegovog identiteta. Vešović je naglasio da je poslednja aktivnost SKC-a bila organizovanje akademije u Beranama, posvećene 160. godišnjici upokojenja vladike i pjesnika Petra Drugog Petrovića Njegoša.
– SKC je zamišljen da propagira kulturne vrijednosti, stim što se u međuvremenu pretvorio u borca za ostvarivanje prava srbskog naroda, koji je stvorio Crnu Goru. Tako smo i organizovali veliki broj manifestacija posvećenih srbskoj kulturi i tradiciji, ukazujući, još od osnivanja Centra, na težak položaj srbskog naroda u svojoj matici, kao i na opasnost od njegovog nasilnog crnogorčenja i unijaćenja. Organizovali smo i prve obnovljene svetosavske akademije u Beranama, dok smo u poslednjih pola godine posvećeni borbi za povratak stečenih prava srbskog naroda u Crnoj Gori, ukinutih diskriminatorskim ustavom – naglašava Vešović.
On je ustvrdio da Crna Gora predstavlja jedinstven slučaj u svijetu, gdje manjina teroriše većinu i gdje joj se uskraćuju prava koja je uživala u svim prethodnim ustavima i državama na njenom području.
– SKC je zajedničkom borbom sa srodnim NVO uspio da se između vlasti i opozicije napravi privremeni kompromis oko jezika, ukazujući da se nad srbskim narodom u Crnoj Gori sistematski vrši diskriminacija na svim poljima. Ta diskriminacija je prisutna u školstvu, medijima, preko sudsko-policijskog terora, kroz nezapošljavanje zbog nacionalne pripadnosti, zabrane isticanja nacionalnih simbola, kao i preko progona kanonske crkve i protjerivanje njenih sveštenika. Zato želimo da popravimo položaj srbskog naroda u Crnoj Gori, koji odgovara samo jednoj riječi, koja se zove aparthejd – ističe Vešović.
Po njegovom mišljenju, rezultati poslednjeg popisa stanovništva Crne Gore ne odgovaraju činjeničnom stanju, uz tvrdnju da je prikazan mnogo manji broj Srba.
– Pravi procenat Srba će se znati tek kada se uradi novi popis stanovništva, uz rigoroznu kontrolu i u demokratskim uslovima, a za demokratske uslove potrebna je demokratska država, a ne država aparthejda. Da bi jedan narod bio konstitutivan u nekoj državi, po svim svjetskim pravilima, neophodno je da čini 15 odsto stanovništva te zemlje, a Srba je u Crnoj Gori i više nego duplo od tog procenta. Zato će se SKC u narednom periodu angažovati po pitanju priznavanja konstitutivnosti srbskom narodu u Crnoj Gori, što će podrazumijevati povratak srbskog jezika kao službenog, školovanje na srbskom jeziku na svim nivoima, od osnovnog do visokoškolskog, isticanje srbskih simbola, odnosno njihovo ravnopravno participiranje u simbolima Crne Gore, zaustavljanje progona Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, davanje jednog državnog TV kanala na upotrebu srbskom narodu, dvodomni parlament u kojem će biti onemogućeno preglasavanje naroda, rotirajuće predsjedništvo, procenat zaposlenih Srba u državnim institucijama, shodno njihovom stvarnom procentu utvrđenom u popisu stanovništva obavljenom u demokratskim uslovima – zaključuje Vešović.