Godinu od povlačenja Mila Đukanovića sa premijerske funkcije i imenovanja Igora Lukšića na čelo Vlade, opozicija, nevladin sektor i sindikalci ocjenjuju da realnih reformi nema, i da država Crna Gora ostaje zarobljenik interesa Đukanovićevog klana.
Stvari tako ne izgledaju iz ugla funkcionera DPS-a, Rajka Kovačevića, koji za „Dan” kaže da Đukanović, predsjednik Demokratske partije socijalista, nije „nikakav vladar iz sjenke”.
– Nijesu u pravu oni koji tvrde da Đukanović upravlja iz sjenke i da se ništa nije promijenilo za ovih godinu dana. Crna Gora je postigla izuzetno dobre rezultate na međunarodnom planu, posebno kada su u pitanju evrointeracije i to je lako vidljivo i mjerljivo – smatra Kovačević.
On upozorava da je postojao nepovoljan ekonomski ambijent, koji je očekivan, ali je, kako kaže, Crna Gora odgovorila na kvalitetan način. Istakao je da šef partije na vlasti ima uticaja onoliko koliko je partija jaka.
– Sa pozicije predsjednika DPS-a, Đukanović utiče na procese koji se dešavaju u Crnoj Gori, ali mislim da niko ne može da kaže da je to nekakvo vladanje iz sjenke. To je pozicija dominantne političke strukture, tako da je njegov uticaj, shodno snazi partije, toliki koliki jeste. Mislimo da je to logično – rekao je Kovačević.
No, poslanik SNP-a Predrag Bulatović ističe u izjavi za naš list da Milo Đukanović, suštinski posmatrano, nikada i nije otišao iz državne politike.
– On upravlja političkim i državnim procesima u značajnoj mjeri sa pozicije predsjednika DPS-a. To je ono što je veliki problem, i pogoršanje. To znači da se on sada krije iza državnih organa, i njima suštinski upravlja. Ubijeđen sam da je to apsolutno pogoršanje i da odnose DPS-a i države Crne Gore treba što prije riješiti, jer je neprimjereno da je šef vladajuće stranke u poziciji da određuje kakve će odluke donositi državni organi – kaže Bulatović.
Smatra da treba pomenuti i da je sadašnji premijer Igor Lukšić pokušao da napravi neke pomake. Podvukao je sporazum koji je postignut oko ispravljanja dijela nepravde prema srbskom jeziku.
–To je znak nekog otpočinjanja dijaloga, ali to nije dovoljno. Ono što smo uočili jeste čvrsta opredijeljenost premijera lično da se nastavi evropski put i da se naprave neki koraci u borbi protiv kriminala. U pitanju su mali pomaci, nijesu spektakularni, ali imamo i da Crna Gora ostaje bukvalno partijska država, kao i da najveći broj odluka donose Milo Đukanović i Ranko Krivokapić – ocjenjuje Bulatović.
Iz perspektive poslanika PzP-a Koče Pavlovića, povlačenjem Đukanovića sa mjesta premijera počeo je proces dekonstrukcije režima. U tom svijetlu, kako kaže, treba gledati na minulu godinu.
– A i u svijetlu slične hrvatske dinamike - ni kod njih se ništa kapitalno nije desilo tokom prve godine od Sanaderovog napuštanja premijerske stolice. Tek nakon isteka te godine u Hrvatskoj je počeo istinski obračun sa korupcijom i krupne stvari su počele da se odmotavaju. Za razliku od hrvatskog slučaja, naš Sanader je zadržao u rukama partijsku funkciju. I iz te fotelje, na različite načine pokušava da i dalje upravlja parama, policijom i sudstvom u ovoj državi – kazao je Pavlović.
On upozorava da je jasno kako će Đukanović biti glavna prepreka ispunjavanju evropskih zahtjeva koje je Stefano Sanino donio u Podgoricu.
– U tom smislu, interes je Crne Gore da Đukanović što prije ode sa partijskog čela i potpuno napusti politički prostor. Lukšić je dobio veliku međunarodnu podršku, ali svo ovo vrijeme ostao je na onom nivou iz prošlog decembra. Naredni mjeseci će pokazati da li je Zapad u njega uzalud polagao nade. Ako uskoro ne počne da ispunjava naša i evropska očekivanja, na proljeće ćemo postaviti pitanje njegove smjene – zaključio je Pavlović.
Direktor Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević smatra da je Crna Gora pred velikim izazovima, a jedan od najvećih su evrointegracije koje će tokom pregovara promjeniti mnoge političke, a donekle i ekonomske odnose.
– Crna Gora tek treba da postane bolje mjesto za život i to se poklapa sa laganim, ali sigurnim odlaskom političkih struktura čija je personifikacija Đukanović. On, kao takav, personifikuje i podržavaoce i oponente, pa ne treba da čudi da personifikuje Crnu Goru koja ima kao najizraženiji problem korupciju i organizovani kriminal – ističe Uljarević.
Kaže da „kako budu slabile brojne sprege aktuelne politike sa koruptivno-kriminalnim krugovima, sve će se više otvarati prostor za sistemsko i programsko bavljenje politikom kao javnom djelatnošću, a ne javnom promocijom koja će obezbjeđivati individualnu, a ne institucionalnu moć”.
M.VEŠOVIĆ
Fali demokratije
Aktivista nevladinog sektora Boris Raonić ukazuje da se demokratija u Crnoj Gori razvija u pozitivnom smjeru, ali nedovoljno brzo.
- Odsustvo autoritativnih pojedinaca sa funkcija, i dolazak tehnokratski opredijeljenih pojedinaca, neminovno vodi ka pozitivnom razvoju. Crna Gora nema tradiciju mirne promjene vlasti, građani su nespremni da se bore za demokratske vrijednosti, opterećeni smo i identitetskim pitanjima, što proizvodi probleme sa kojima se svakodnevno susrećemo, i razne afere – smatra Raonić.
Sistem kočnica progresa
Profesor Savo Marković ukazuje u izjavi za „Dan” da je sistem u Crnoj Gori sam po sebi kočnica za bilo kakve eventualne promjene.
– Sistem, kakav imamo, gdje je sve podređeno jednom čovjeku, gdje sve zavisi od jednog čovjeka, ne može da se promijeni dok taj čovjek ima moć u partiji. To je kristalno jasno, i promjena u Vladi prije godinu ništa nije donijela u smislu demokratizacije Crne Gore – kaže Marković.
On ističe da se u Crnoj Gori sve lošije živi, i da građani moraju da shvate da imaju moć da na izborima promijene vlast.
– Politička promjena možda ne bi donijela boljitak brzo, ali sigurno je da bi bila zdrava za demokratizaciju društva - ocjenjuje Marković.
Lukšić da se odupre šefu
Funkcioner Nove srpske demokratije Jovan Vučurović istakao je da Lukšić nije pokazao hrabrost, i nije se otklonio od nekadašnjeg premijera.
– Crna Gora je i u prethodnoj godini ostala zarobljenik organizovanog kriminala, i nije zabilježeno hapšenje krupnih riba. Lukšić je pokušao nekim „sitnijim forama” da napravi imidž modernog političara, ali to je sve bilo kratkog daha. To su uočili i ljudi iz Brisela, koji su tražili da Đukanović ode sa premijerske funkcije – smatra Vučurović.
Naglasio je da Nova još ne primjećuje „da je Lukšić reagovao povodom gluposti koju je saopštio portparol DPS-a vezano za Nasera Keljmendija”.
– Stiče se utisak da Lukšić pripada onom dijelu DPS-a koji je spregnut sa organizovanim kriminalom. On treba da pokaže konkretnim akcijama da to nije tako. Premijer je dosad propustio brojne prilike, vrijeme je da reaguje ili prihvati odgovornost zbog indolentnog ponašanja – ističe Vučurović.
Standard sve gori
Član odbora sindikata KAP-a Radovan Tošković upozorava da je prošla godina od odlaska Đukanovića, ali ništa se, kako kaže, promijenilo nije.
– U Crnoj Gori, treba da se primjenjuju zakoni. Standard građana ne da nije bolji, nego je gori nego prije godinu, i kada se tako sve sagleda, mislim da je što više vrijeme prolazi, kvalitet života u Crnoj Gori sve lošiji. To je neshvatljivo. Vladajuća elita, mora da shvati da ako smo evropska zemlja, onda treba da nam bude evropska i potrošačka korpa. Vlada zaboravlja na socijalni karton građana, što postoji svugdje u Evropi. Gospodo, ne može se u Evropu, a pri tom ne primjenjivati njene standarde – istakao je Tošković.