Grčki ulog administracije SAD
Poseta Atini potpredsednika SAD Džozefa Bajdena ima zadatak da pokaže da Bela kuća poklanja pažnju strateški važnom regionu Istočnog Sredozemlja. Tim pre što američki političar dolazi u Grčku pravo iz Turske. A činjenica da do posete dolazi u uslovima zaoštrene situacije oko Kipra i uoči sudbinskog samita EU 8-9 decembra, daje našem analitičaru Petru Iskenderovu razlog da govori o složenoj geopolitičkoj igri, koju SAD vode sa svojim evropskim partnerima.
Samit SAD-EU koji je završen prošle nedelje i na kojem je učestvoao predsednik Barak Obama i delegacija EU na čelu sa predsednikom Saveta EU Hermanom Van Rompejom dao je ključni vektor u razvoju odnosa Vašingtona i Brisela. Sastoji se u tome da Amerikanci traže od evropljana da u najkraćem roku prevladaju finansijsko-ekonomsku krizu, ali i uzdržavanje od veoma radikalnih odluka, već da jednostavno glavnu težinu problema preuzmu na sebe vodeće zemlje EU – odnosno Nemačka. U završnoj deklaraciji samita ne slučajno stoji formulacija da se traži od lidera Evrope „da pokažu političku volju“.
Zahteve SAD je podržalo rukovodstvo EU i predsednik Evrokomisije Žoze Manuel Barozu ali odbila sama Nemačka. Ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble je predložio svakoj zemlji evrozone umesto obveznica a-la Barozu stvaranje nacionalnih osiguravajućih fondova koji će spasiti od brodoloma dužničke obveznice. Obim fondova mora izneti 60% od nacionalnog BDP. U tom slučaju Nemačka, kako kaže Šojble, će biti spremna da u svoj fond uloži do 500 milijardi evra – ali samo pod uslovom, da isto tako postupe i kolege. U praksi ovaj predlog jeste odbijanje Berlina da podmiruje dugove Grčke i drugih dužnika u evrozoni.
Tako SAD dobijaju neophodan prostor za manevre sa istim tim „problematičnim državama“ na čelu sa Grčkom kako bi pridobile njihovu naklonost. Zato posle finansiste Gajtnera u stvar se uključuje geopolitičar Bajden. Po informacijama kojima raspolažemo on ima zadatak da ubedi Atinu da ona ima podršku Vašingona, i objasni koji bi geopolitički kurs novog kabineta bio poželjan za Vašington. A to je kraj saradnje sa Rusijom u energetskim projektima, povlačenje pred Turskom u kiparskom problemu i moguće čak učešće Grčke u realizaciji programa PRO. Ne treba sumnjati da će uskoro SAD pokušati da ojačaju saradnju i sa drugim „problematičnim državama“ EU, koristeći se neželjom Nemačke i drugih jakih učesnika evrozone da pokažu političku volju za spas njihovih ekonomija. Za svaku zemlju se mogu naći ovi ili oni predlozi u duhu „avroatlantizma“. Što se tiče Atine, jačanje američko-grčkih odnosa direktno je povezano sa neophodnošću SAD i NATO da se mire sa rastućim uticajem Turske u tom regionu – koja vodi veoma aktivnu igru sa više vektora, i ne radi uvek u interesima SAD, kaže ekspert za probleme Istočnog Sredozemlja Instituta opšte istorije RAN Artem Ulunjan:
„U daljem razvoju kiparskog problema mnogo će zavisiti upravo od stava Turske. Stvar je u tome da samproglašena Turska Republika Severnog Kipra de fakto postoji, i njeno rukovodstvo – isto kao i rukovodstvo Turske koja je priznala Severni Kipar – bez sumnje teži tome da ona mora da postoji kao nezavisna država. Ipak stav Nikozije i Atine se ne menja. U toj situaciji američka diplomatija pokušava da preuzme vodeću ulogu u kiparskom regulisanju. I to upravo onu ulogu, koja je dosad pripadala OUN i EU, čiji je Kipar član od 2004.godine.“
I još jedan važan momenat. Poseta Bajdena Atini se održava uoči evropske turneje gorenavedenog timoti Gajtnera. Ministar finansija SAD planira da od 6 do 8 decembra održi susrete sa ključnim figurama EU da bi sa njima usaglasio uoči samita EU parametre antikriznih mera. U toj situaciji sporazumi sa Grčkom mogu dati Amerikancima još koji kec u rukavu.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.