BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

UN: u zatvorima Libije nazakonito se nalazi do 7 hiljada tamnoputih zatvorenika

UN: u zatvorima Libije nazakonito se nalazi do 7 hiljada tamnoputih zatvorenika
30.11.2011. god.

Nove libijske vlasti, koje su svrgle Moamera Gadafija pod parolama borbe za slobodu i demokratska prava, same su se našle pod strelama kritike zbog kršenja tih istih prava. Generalni sekretar UN otovreno je pozvao Prelazni nacionalni savet da prekine diskriminaciju bilo koje grupe stanovnika. Konkretno – tamnoputih stanovnika zemlje i radnih imigranata.

Referat koji je objavio Ban Ki Mun sadrži prosto ubitačnu kritiku na račun nove vlasti u Tripoliju. U dokumentu se ukazuje da se u libijskim zatvorima nezakonito drži preko 7000 ljudi. Pri tome uslove eksperti nazivaju neljudskim. Mnogi zatvorenici se još i redovno podvrgavaju mučenju. Sve to zbog neispravne, tamne boje kože. Generalni sekretar UN izjavio je da je većina zatvorenika bila uhapšena bespravno, bez bilo kakvih optužbi ili dokaza. Većina njih su tamnokoži iseljenici iz ekvatorijalne Afrike, među njima žene i deca.

Takva mržnja libijskih revolucionara prema tamnoputima može se objasniti samo jednim – mnogi od njih su ratovali na strani svrgnutog i kasnije ubijenog Gadafija. Ali ako se uhapšeni čak sumnjiče za ratne zločine, oni ne treba da se podvrgavaju ponižavanju i mučenju, govori pravobranilac Jevgenij Arhipov.

Prema njima treba da postoji human odnos. I ako ratni zarobljenici nisu izvršili zločine protiv čovečnosti, u svakoj normalnoj zemlji ih puštaju na slobodu pomilovanjem. Ako su izvršili zločine, treba da budu kažnjeni u okviru međunarodnog prava. Treba da bude izvedena istraga posle čega će sud rešiti da li su krivi ovi ljudi ili ne.

Generalani sekretar UN ponovo je pozvao Tripoli da izgradi društvo na osnovu poštovanja ljudskih prava. Pravobranioci su još u jeku događaja u Libiji saopštili da opozicioneri ubijaju civile, najčešće tamnopute stanovnike zemlje i radne migrante. I odgovornost za ove rasne čistke leži između ostalog na zapadnoj koaliciji i NATO-u, ističe rukovodilac Moskovskog pravobranilačkog centra Mihail Salkin.

Zapad, organizujući prevrat u Libiji, trebalo je da kontroliše prealzni režim dok ne bude izabrana zakonita vlada i parlament, organizovani sudovi. A u Libiji rade sada samo humanitarci – to je Crveni krst, koji osigurava da ne bude gladi i da se pruža medicinska pomoć. Drugih koji bi pružali pravnu pomoć, ili posmatrača koji kontrolišu poštovanje ljudskih prava, u Libiji sada nema. Njih ne puštaju, zato što nema šta dostojno da im se pokaže.

Velike pravobranilačke organizacije više puta su tražile od međunarodnih organizacija da započnu istragu ratnih zločina koje su počinile nove vlasti Libije. I strogi stav UN može biti prvi signal da su pozivi saslušani.

Ideja održava međreligijskih samita duhovnih lidera postsovjetskog prostora potiče iz RPC. 2004. godine bio je formiran Međureligijski savet ZND. Ovaj godišnji forum je već postao ugledna društvena platforma, čije mišljenje i savete slušaju kako predsednici bivših republika SSSR, tako i poltičke strukture stranih država.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »