Rusija će svoje raketne sisteme usmeriti ka američkim vojnim postrojenjima u Evropi ukoliko SAD nastave da sprovode plan za razmeštanje antiraketnog štita u Evropi, upozorio je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev.
- Ako ne dobijemo garancije da američke rakete neće biti usmerene ka ruskim odbrambenim sistemima, na zapadu i jugu naše zemlje razmestićemo savremeno ofanzivno oružje koje omogućava neutralizaciju protivraketne odbrane SAD u Evropi. Jedan od prvih koraka biće postavljanje raketnog sistema „iskander" u Kaljinjingradskoj oblasti - rekao je Medvedev u televizijskom obraćanju.
„Iskander" u Kaljinjingradu
Inače, Kaljinjingradska oblast najzapadnija je tačka Rusije, okružena je Litvanijom, Poljskom i Baltičkim morem. Od raspada SSSR-a fizički je izolovana od Rusije i smatra se najmilitarizovanijom oblašću Rusije jer se u njoj nalaze sedište baltičke flote, dve vazduhoplovne i jedna vazduhoplovno-pomorska baza. Prema tvrdnjama vojnih stručnjaka, raketa ispaljena iz te oblasti bez problema može da pogodi ciljeve u Nemačkoj. S druge strane, „iskander" ispaljen sa područja Lenjingradske oblasti mogao bi da uništi ciljeve u baltičkim zemljama i Poljskoj.
Pored razmeštanja raketnog sistema, Medvedev je najavio i čitav niz drugih mera koje će, kako je istakao, predstavljati aktivni odgovor na opasnost od američkog antiraketnog štita u Evropi.
- Po mom nalogu Ministarstvo odbrane Rusije hitno će uvesti u borbeni sastav radio-lokacionu stanicu sistema za upozoravanje o raketnom napadu u Kaljinjingradu. Takođe, naredio sam da se podigne nivo odbrane naših objekata strateških nuklearnih snaga, kao i ojačavanje raketnih sistema u sastavu ruske ratne mornarice - rekao je Medvedev.
On je čak zapretio i da će Rusija izaći iz sporazuma START, koji su 8. aprila 2010. potpisali predsednici SAD i Rusije, Barak Obama i Dmitrij Medvedev, a kojim je predviđeno smanjenje nuklearnog arsenala obe zemlje za 30 odsto, na po 1.550 bojevih glava.
- Rusija je spremna za dijalog sa SAD, ali samo putem stvaranja jasne pravne baze za saradnju. Mi ne zatvaramo vrata ni za nastavak dijaloga sa SAD i NATO - poručio je Medvedev.
NATO: Primili k znanju
S druge strane, američki zvaničnici istakli su da antiraketni sistem u Evropi nije uperen protiv Rusije već da treba da pruži zaštitu od potencijalnog napada država kao što je Iran.
Portparolka NATO-a Oana Lungesku izjavila je da pretnje razmeštanjem raketa u neposrednoj blizini NATO saveznika nisu korisne.
- Čuli smo izjavu predsednika Medvedeva i pažljivo ćemo je analizirati. Nikakve pretnje nisu korisne - rekla je Lungesku, i dodala da Rusija i NATO treba da sarađuju u vezi sa protivraketnom odbranom kako bi zajednički ojačale bezbednost.
Lungesku je naglasila i da NATO pozdravlja to što je Medvedev još jednom podvukao da Rusija ne zatvara vrata nastavku dijaloga sa SAD i NATO o protivraketnoj odbrani.
Sve o „iskanderu"
Raketni sistem „iskander" predstavlja vrhunac ruske raketne tehnike. On može da pogodi ciljeve udaljene 280 do 500 kilometara, ali u njegovom sastavu postoje rakete dometa do dve hiljade kilometara. Mogu da nose kako obično tako i nuklearno naoružanje. „Iskander" se prevozi na tegljaču, sama raketa je duga 7,2 metra i teška 3.800 kilograma. Brzina joj je 2.100 metara u sekundi. Napravljena je po „stelt" (nevidljivoj) tehnologiji i ima sistem za samonavođenje. Po mnogo čemu „iskander" je revolucionaran i jedinstven raketni sistem na svetu, koji nema svoj zapadni pandan. On kombinuje solidan domet sa izmenjivom balističkom putanjom, a jedna od glavnih odlika mu je visoka preciznost koja se na krajnjim dometima meri u metrima.
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.