Severno Kosovo: u stezi između Beograda i Prištine
Ideja nezavisnosti severnog dela Kosova, koji je pretežno nastanjen Srbima, ponovo lebdi u vazduhu. Prištinski mediji su u ponedeljak čak saopštili da je deklaraciju o nezavisnosti već odobrilo rukovodstvo srbskih opština.
U stvari, na Severu Kosova nije planiran bilo kakav referendum o nezavisnosti ili usvajanje odgovarajuće deklaracije – izjavio je u intervjuu za „Glas Rusije“ predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić:
Predsednici opština s severa pokrajine su jedinstveni u stavu da je Kosovo i Metohija sastavni deo Republike Srbije. Ono što sam ja čuo jesu samo glasine da postoji mogućnost da Srbi na severu pokrajine proglase nezavisnost od Kosova. Što se nas tiče, Kosovo i Metohija su po Ustavu sastavni deo Srbije i nema potrebe uopšte govoriti o tome da se sever Kosova odvoji. Može se samo razgovarati o suštinskoj autonomiji za Albance u okviru države Srbije.
Dakle, pozicija organa srpske samouprave na Kosovu se ne razlikuje od pozicije Beograda koji i dalje insistira na poštovanju principa teritorijalne celovitosti i ne namerava da prizna nezavisnost Kosova ni de facto, ni de jure. Istina, Beograd i dalje vodi takozvane „tehničke“ pregovore s Prištinom, čiji rezultati ne zadovoljavaju kosovske Srbe.
Mi smo naš stav tim povodom bezbroj puta ponovili, a to da su ti razgovori išli u korist samo albanske strane, da su tim razgovorima doneta rešenja na štetu države Srbije i srbskog naroda, koji živi na Kosovu i Metohiji, i da oni na posredan način priznaju Kosovo i Metohiju kao nezavisnu državu. Što se administrativnih prelaza tiče, mi nikada nećemo dozvoliti da se na administrativnim prelazima u Jarinju i Brnjaku postave takozvani pripadnici pogranične policije i carine Kosova i nećemo dozvoliti da se administrativni prelazi pretvore u granične prelaze.
Srbija 9. decembra može steći status kandidata za ulazak u Evropsku uniju. Na odluku Brisela će pre svega uticati to koliko konstruktivno Beograd vodi pregovore s Prištinom. Pritom pojedini evropski političari govore o tome da lokalnu srpsku samoupravu treba ukinuti. Odnosno, kosovski Srbi se nalaze „u stezi“ između Beograda i Prištine.
Srbsko rukovodstvo usmereno ka ulasku u EU prinuđeno je da čini ustupke, na primer, da pristaje na to da će se koristiti pečati s natpisom „Carina Kosovo“.
A Priština u perspektivi može da preduzme bilo koje mere za uspostavljanje kontrole na severu Kosova. Nije slučajno to što sprski istoričar Čedomir Antić u intervjuu za beogradsku „Politiku“ pominje vojnu operaciju „Bura“ (Operation Storm), u kojoj je 1995. godine uništena Republika Srbska Krajina, nepriznata srbska država na teritoriji Hrvatske.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.