Obrazovanje glavni način borbe protiv islamskog ekstremizama
Svi pokušaji da se Rusiji nametne međunacionalna mržnja moraju da svuda nailaze na strogi otpor. – izjavio je predsednik RF Dmitrij Medvedev prilikom radne posete Baškiriji (Južni Ural). I to, ma gde se to dešava – u centru zemlje, na Kavkazu, na Dalekom Istoku. U zemlji ne smeju da budu regioni, povučeni iz zakonodavstva u tom smislu, - istakao je predsednik.
Rusija nije samo multinacionalna, već i multikonfesionalna zemlja. Tokom više vekova hrišćanske, muslimanske, judejske i druge zajednice nalaze zajednički jezik, vode biznis, grade gradove. Rusko iskustvo takvog multikulturalizma može da bude korisno i za druge zemlje, pre svega evropske, koje imaju ozbijljne probleme na nacionalnoj osnovi, a koji često rezultiraju sukobima. U današnjem svetu su u centru pažnje ne toliko problemi saradnje različitih konfesija, koliko suprotstavljanje ekstremizmu, pre svega radikalnim muslimanskim pokretima. Upravo o tome je bila reč u vreme razgovora Dmitrija Medvedeva i predstavnicima ruskog muslimanskog sveštenstva u Ufi.
Samo sveštenici, koji propovedaju u duhu tradicionalnog za našu zemlju islama, mogu da se ideološki suprotstave radikalizmu i ekstremizmu. Ustvari, neznanje osnova religiozne kulture čini mlade povredljivim prema ispoljavanju takvih ekstremističkih pokreta. Neupućenost je inače opasna tema. Religiozna neupućenost je dvostruko opasnija, jer često provocira ne samo probleme u mislima, već i probleme u ljudskim akcijama.
Jedan od načina za suprotstavljanje je kvalitetno religiozno obrazovanje. Država će tokom naredne tri godine samo za pripremu stručnjaka iz istorije i kulture islama izdvojiti skoro milijardu rubalja (više od 300 miliona dolara). Osim toga, u Rusiji je već usvojen državni standard visokog obrazovanja iz struke islamska teologija. Jedan deo budućih islamskih teologa će studirati u Ufi – u jednom od muslimanskih centara.
Prilikom susreta Dmitrija Medvedeva s predstavnicima muslimanskog sveštenstva razmatrani su bili ne samo ruski problemi. Mnogi su izrazili zabrinutost u vezi sa situacijom u arapskim zemljama, Egiptu, Siriji, Libiji. Dmitrij Medvedev je odgovorio:
Svakako, razumljiva je težnja ljudi za demokratijom, to je apsolutno normalno, tim pre što je deo oborenih režima bio star i istrunuo. Pitanje je šta je bilo rezultat tih događaja. Ako razvoj, onda je sve u redu. Međutim, ako je rezultat građanski rat, to je apsolutno neprihvatljiv rezultat. Bez obzira na lepe reči, to je nemoguće prihvatiti.
Ruski predsednik je izrazio nadu da će u tim državama zavladati građanski, religiozni i međukonfesionalni mir. Međutim, za to je potrebno duže vreme. U vezi sa time je Dmitrij Medvedev pozvao da se ceni mir, koji vlada u Rusiji.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Medvedev
- islam
- religija
- stanovništvo
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.