BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ministarstvo kulture RF o pokušajima „albanizacije“ pravoslavnih svetinja Kosova

28.10.2011. god.
Istinskoj kulturi nije svojstvena netrpeljivost prema prošlosti

 Problem zaštite pravoslavnih svetinja na Kosovu ponovo se razmatra na međunarodnom nivou. Istupajući na zasedanju Uneska u sredu, predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je organizaciju da spreči pokušaj kosovskih vlasti da „albanizuju“ kulturno nasleđe pokrajine.

Ništa manje nasušno pitanje ostaje obnova crkava i manastira na teritoriji južne srpske pokrajine.

Kako je napomenula u razgovoru sa reporterom Glasa Rusije zamenik direktora Odeljenja za međunarodnu saradnju Ministarstva kulture Rusije Galina Andrejeva, domaći stručnjaci 2008. i 2009. učestvovali su u ekspertskim misijama utvrđivanja stanja srbskih spomenika. Godinu dana kasnije ruska vlada donela je odluku da izdvoji linijom Uneska dva miliona američkih dolara za restauraciju manastira Gračanica, Dečani, Peć i crkve Bogorodica Ljeviška. Tender za korišćenje tih sredstava, prema postojećoj informaiciji, treba da bude održan u prvoj polovini novembra, otprilike 7. novembra.

Rezultati tendera će odrediti ko će vršiti restauraciju – govori Galina Andrejeva – ali koliko sam shvatila svoje kolege koje su se bavile tim pitanjem, postoji takva finesa: po pravilu, u tenderu mogu da učestvuju organizacije koje su dobile poziv Uneska. Po mojim podacima, Ministarstvo kulture RF i organizacije u našem resoru nisu dobijale takav poziv. Naravno, to izaziva veliko žaljenje. Ruski restauracioni zanat ima davnašnju istoriju i bogato iskustvo. Imamo vrlo jake restauracione škole, posebno ako se govori o takvim teškim radovima kao što je reljef, pozlata, modelovanje skulptura. Nema ravnih našim stručnjacima ni u bazičnim protihavarijskim radovima, kao što je jačanje temelja, zidova, obnova krovova, između ostalog u uslovima povećanje vlažnosti i prilikom postojanja podzemnih voda.

Četiri svetinje za čiju restauraciju je izdvojila novac Rusija razbacane su po raznim uglovima Kosova. Jedne su postradale u toku vojnih dejstava, druge jednostavno ne štedi vreme. Šta mislite, kojim objektima je pomoć potrebna u prvom redu?

To je, znate, kao kada su deca bolesna, koje da se leči u prvom redu? Recimo, veoma su oštećenje freske u Bogoridici Ljeviškoj u Prizrenu. Pažnju privlači manastir Dečani, gde ukupna površina fresaka iznosi najmanje 1000 metara kvadratnih. Rekla sam samo za dva objekta, ali i drugi su jedinstveni i njima je potrebna pomoć. Možda stručnjaci mogu da restauriraju prioritete. Ali sa tačke gledišta istoričara umetnosti i muzejskog radnika,  izdvojiti ono što treba da se obnovi u prvom redu, vrlo je teško.

Kakav je odnos Ministarstva kulture RF prema pokušajima albanskih vlasti Kosova i nekih zapadnih zemalja da preimenuju pokrajinsko pravoslavno nasleđe u spomenike „kosovske kulture“?

Pitanje, čini mi se, ne treba da se postavlja o odnosu Ministarstva kulture RF, već o odnosu međunarodne zajednice prema onima koji istupaju sa takvim inicijativama. I to je u celini jedan od zadataka patronata Uneska nad objektima koji su uključeni u spisak svetskog nasleđa. Ako se gleda sa istorijske tačke gledišta, svaki iole obrazovani čovek može da zamisli koliko je tesno politička i kulturna istorija pokrajine bila vezana sa vizantijskom tradicijom, sa pravoslavljem. Naravno, mogu da nam pariraju da su u pojedinim periodima pravoslavni spomenici živeli u uslovima dominacije muslimanske tradicije. Ali istinskoj kulturni nije svojstvena netrpeljivost prema prošlosti, tim pre ako ona predstavlja tavku lepotu i duhovno bogatstvo. Na jednom od zidova crkve Bogorodica LJviška ima natpis na arapskom – „oko vidi ovde lepotu“. Meni se čini da je to vrlo indikativno.

Da li su moguće varijente u kojima će po pitanjima restauracije svetinja na Kosovu ruske strukture sarađivati sa srbskim kolegama direktno, a ne preko Uneska?

Verovatno bi bilo etičnije i ispravnije kada bi se glavna komunikacija vršila preko Uneska. Ali smatram da je naše Ministarstvo otvoreno za saradnju sa kolegama. Već smo imali ekspertske sastanke, nedavno je u Moskvi sa velikim uspehom održana izložba posvećena spomenicima svetskog nasleđa koji se nalaze u Srbiji. I radi dostizanja zajedničkog cilja, blagog i humanog, meni se čini da treba koristiti sve moguće kontakte i varijante saradnje.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/Tadija/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »