Nad Libijom dozvoljeni letovi
Nebo iznad Libije ponovo je otvoreno. Savet bezbednosti UN je jednoglasnom odlukom svih 15 zemalja članica ukinuo važenje zone zabranjene za letove, uvedene 17. marta radi zaštite libijskog stanovništva.
U osnovu rezolucuije koju je odobrio SB legla su dva nacrta koja su iznela Rusija i Velika Britanija. Ona ukida mandat NATO-a za vojna dejstva u Libiji, izjavio je stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin.
Mi smatramo da usvajanje ove rezolucije znači podvođenje crte pod najramatičniji deo libijske epopeje. Nadamo se da će libijski narod uspeti da iskoristi dobijenu mogućnost posle svrgavanja Gadafijevog režima da zaista izgradi novu demokratsku Libiju.
Od sada odgovornost za situaciju u zemlji leži u celini na Prelaznom nacionalnom savetu. Tamo, između ostalog, nisu previše tome radi. Juče je predstavnik Libije u UN Ibrahim Dabađi zamolio SB UN da ne žuri sa prekidom stranog mandata, pošto je novim vlastima zemlje potrebno vreme da ocene bezbednosnu situaciju.
Konačno pitanje o prekidu operacije treba da se rešava 28. oktobra. U celini, alijansa je spremna za njen završetak. Po rečima generalnog sekretara NATO-a Andresa Foga Rasmusena, ova operacija je ovenčana velikim uspehom. NATO je delovao u potpunosti u skladu sa mandatom UN. Vojna dejstva s naše strane su izvedena bez civilnih žrtava. Ipak, malo ko osim godpodina Rasmusena i njegovih kolega iz alijanse veruje u tačnost ovih tvrdnji, govori ekspert Ruskog instituta za strateška istraživanja Aždar Kurtov.
To, iskreno govoreći, ni na šta ne liči. Čak je teško odabrati diplomatski termin za označavanje ovakvog stava. Svi s odlično videli, za to su postojala beskrajna svedočanstva, da je postojalo prekoračenje mandata. NATO nije osiguravao odusustvo letova libijske avijacije u vazduhu, već napad na kopnene objekte jedne od strana u sukobu, tačnije pristalica pukovnika Gadafija. Nikako se ne možemo složiti sa time da nije bilo žrtava među civilima. Dovoljno je pogledati kadrove koje su snimale čak zapadne TV kompanije kako bi se uverile da je postojao veliki broj žrtava.
Što se tiče ocene operacije kao uspešne, to zavisi od postavljenih ciljeva. Ako se smatra da je zadatak NATO koalicije bilo fizičko uklanjanje Moamera Gadafija, sa tim je zaista izašla na kraj. A ako se uzme osiguranje bezbednsoti civila, sada, kada je u libijskom društvu na pomolu građanski rat, a ekonomija zemlje u ruševinama, nema šta da se govori, uveren je ekspert.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.