Šiptari kupuju Zlatibor!
Mnogi meštani uvereni da crnogorski tajkuni pazare zemlju za račun Šiptara. Ar placa sa deset skočio na 500 do 5.000 evra, zavisno od lokacije. Nemali deo zlatiborskih predela još pre deset godina ucrtan na kartama „velike Albanije“. Crnogorci albanskim kapitalom pazare zemlju na poznatoj srpskoj planini
Meštane sela Jablanica na Zlatiboru, desetak kilometara od Tornika, uznemirili su pre nekoliko dana leci u kojima jedna beogradska agencija koja se bavi nekretninama obaveštava meštane da kupuje zemlju na ovoj planini.
Ovih dana je na planini kao bomba odjeknula informacija, koja je pomalo uplašila Zlatiborce da iza nekih od velikih transakcija stoji, ne više ruski novac koji je stigao u Crnu Goru i tamo uložen u nekretnine, nego i prljavi albanski kapital. Ne zna se odakle je ova informacija stigla, niti je moguće proveriti, ali strah od albanizacije Zlatibora je prisutan. Pojavili su se i predstavnici jakih advokatskih kuća iz Beograda, traže zemlju, a verovatno je, prema nagađanjima meštana kupuju da bi je kasnije, kad cene još porastu - preprodali. Selima krstare i posrednici.
Crnogorski biznismeni i tajkuni koji su doskora neštedimice kupovali apartmane i placeve sa starim kućama na Zlatiboru, poslednjih nekoliko meseci prešli su na kupovinu velikih površina pašnjaka. Na ceni su tvrdi se na Zlatiboru, naročito parčad od po par hektara površine. Više nije u igri strogi centar planine, gde slobodnih placeva skoro i da nema, već su najtraženije lokacije selo Ribnica sedam - osam kilometara od centra, Carevo polje, Smiljanski zakosi i deo oko puta koji od centra Zlatibora vodi ka selu Sirogojno.
- Ne samo Crnogorci, nego i tajkuni iz Beograda i Srbije naveliko saleću seljake po selima od Ribnice do Sirogojna i kupuju zemlju i imanja, ne pitajući za cenu. Na mestima gde je nedavno ar zemlje vredeo desetak evra, sada vredi najmanje 500, a na malo boljim lokacijama i do 2.000 evra - kaže Zlatiborac, dobar poznavalac ovdašnjeg tržišta nekretnina koji je želeo da ostane anoniman.
U selu Ribnica, u kome je još 1928. godine čuveni ugostitelj Čedo Petrović imao 120 ležaja, cena zemljišta višestruko je skočila čim je jesenas na Torniku počela izgradnja šestosedne žičare.
- Od tada nema dana da na naša vrata ne pokuca neko od zainteresovanih za kupovinu placeva. Uglavnom su to ljudi koji traže tri-četiri, pa do desetak ari. Problem je jedino što je većina pašnjaka oko sela u državnoj svojini. Jedan od komšija koji ima petnaestak ari za prodaju već je odredio i cenu - 4.000 evra po aru - posvedočio nam je jedan od meštana Ribnice koji je, takođe, želeo da ostane anoniman.
Nekoliko meštana Ribnice potvrdilo nam je da poslednjih nedelja vlada prava jagma za slobodnim placevima. Kupci ih danima opsedaju, pa je cena zemlje naglo skočila. Trenutna cena ara zemlje u ovom selu je od dve do 5.000 evra. Mnogi meštani, međutim, čekaju da cene još odu gore, pa će prodati par placeva, kako bi završili kuće, ili kupili stanove u Užicu ili Beogradu.
U GRANICAMA VELIKE ALBANIJE
I do Ribnice je stigla vest da iza nekih od kupaca Crnogoraca stoji - šiptarski kapital.
- Ne znamo je li to istina ili nije, ali „plašimo se da nam preko Crnogoraca na Zlatibor ne uđu Šiptari. Drugo, ako sada zemlju kupuju Crnogorci, pitanje je kome će je sutra preprodati. Strepimo da se u drugom krugu ne pojave baš Šiptari - kaže naš sagovornik.
Jedan od naših sagovornika iz Ribnice nije krio da se ovih dana, kada je čuo o albanskom kapitalu koji stiže na Zlatibor, prvo setio karte velike Albanije koju je video pre desetak godina i na kojoj je dobar deo Zlatibora u granicama države koja je albanski san.
POSREDNICI IDU OD KUĆE DO KUĆE
Preciznih podataka o tome koliko je zemlje poslednjih meseci na Zlatiboru prodato nema. Izvori Sine tvrde da se kupljena zemlja u najvećem broju slučajeva ne prevodi na nove vlasnike. Sklapaju se tek ugovori kod advokata, a mali broj overava se u sudu.
- Pojavili su se i posrednici koji ljudima idu u kuće, naročito u siromašnijim selima i koji uzimaju dobar procenat samo zato što uspevaju da pronađu prodavce zemlje i da ih povežu sa kupcima iz Crne Gore, recimo - priča naš sagovornik.
- Izvor
- Glas javnosti
Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.