BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kakvi pisci, takav i ustav

Kakvi pisci, takav i ustav
18.10.2007. god.

Dio opozicionih partija okarakterisao je juče, prvog dana skupštinske rasprave, Predlog ustava kao diskriminatorski, antisrpski, ali i anticrnogorski akt, koji ne garantuje ravnopravnost naroda i građana. Maratonska sjednica, za koju je najavljeno da će trajati od deset do 19 časova, skraćena je za 15 minuta, kako je obrazloženo, zbog fudbalske utakmice crnogorske reprezentacije.
Poslanik "Srpske liste" Zoran Žižić rekao je da će ovaj ustav biti zapamćen po tome što je njime stvorena građanska država Crnogoraca. Biće to, smatra on, neistinit ustav, i predstavljaće korak unazad u odnosu na važeći. Kritikovao je vlast zog nespremnosti da prihvati riječ "ravnopravnost" u preambuli. Nezadovoljan je i rješenjem pitanja službenog jezika, jer je "začuđujuće za sav normalni svijet da se Crna Gora odriče svog maternjeg i uvodi nepostojeći. Žižić smatra da su i državni simboli morali biti precizno definisani da bi se izbjegli problemi sa zakonom.
- Predlog ustava napisan je na najčistijem srpskom jeziku, koji je bačen u zapećak. Ovakav ustav produbiće podjele, jer ga dobar dio građana neće doživljavati kao svoj -poručio je Žižić.
Poslanik PzP-a Nebojša Medojević okarakterisao je Predlog ustava kao "kompromis u mjeri mogućeg", i izrazio nadu da će se do kraja rasprave proširiti krug partija koje ga podržavaju.
- Postoje snažne nacionalističke snage na jednoj i drugoj strani koje žele da Srbe posvađaju sa Crnom Gorom i da na tome grade svoju patriotsku priču. Spremni smo da primimo napade svih koji misle da je u pregovorima nešto rađeno "ispod žita",ali apelujem da ne koriste metode tajnih političkih policija.
On je istakao da PzP nema ništa protiv trobojke kao državne zastave i najavio da će podržati taj amandman SNP-a.
Njegov kolega Goran Batrićević, najavljujući podršku PzP-a ustavu, ocijenio je da će se njegovim usvajanjem stvoriti uslovi za smjenu poslednjeg autoritarnog režima. U PzP-u su, dodao je on, jako nezadovoljni rješenjem za izbor Sudskog savjeta. Batrićević je kazao da je PzP u završnici pregovora "više zastupao stavove ostatka opozicije nego svoje". To je demantovao Dragiša Pešić (SNP), pozivajući se na detalje dogovora o državljanstvu.
Poslanik DPS-a Miodrag Vuković rekao je da su oko načina usvajanja ustava u toj partiji "prelomili". To znači, pojasnio je on, da će DPS sve učiniti da ustav bude usvojen u parlamentu kako bi građani bili relaksirani razmišljanja o tome.
Polemišući sa Mevludinom Nuhodžićem (DPS), koji je hvalio Predlog ustava i zalagao se za pomirenje, poslanik SNP-a Vasilije Lalošević pozvao ga je da glasa za amandmane njegove stranke.
- Ako ste za pomirenje, prihvatite trobojku kao državnu zastavu, glasajte da srpski jeik ne bude usputni, i vratite crkve u ustav -poručio je Lalošević.
Za Kemala Purišića (BS) usvajanje ustava u Skupštini bilo bi prvi korak ka ravnopravnosti svih, bez čega nema pomirenja.
- Istorijski je značajno što su se Bošnjaci i bosanski jezik našli u ustavu. Očekujemo da će pitanje državnih simbola biti riješeno tako da predstavlja društvenu realnost Crne Gore-kazao je Purišić.
Predrag Popović(NS), kazao je da se Predlogom ustava ignoriše volja polovine Crne Gore, te da je on jednostrani i antisrpski akt.
- U preambuli se ne zna ko su narodi a ko nacionalne manjine, ali se to jasno vidi iz odredbi o službenom jeziku. Ovim antisrpskim aktom predviđeno je da službeni jezik bude jedini koji ne postoji Nećemo ćutati dok nas neko proglašva nacionalnom manjinom-kazao je Popović, optužujući PzP da su "udarili pečat na antisrpski ustav".
DSS, kako je najavio poslanik te partije Ranko Kadić, neće glasati za predlog ustava, jer "nosi opasnu poruku da će Crna Gora još dugo biti podijeljena".
- Srpski jezik, kojim govori 64 odsto stanovništva stavljen je u istu ravan sa hrvatskim, za koji se opredijelilo 1,1 odsto građana. To nije demokratija, već sila. Državotvorni srpski narod ste pretvorili u manjinu-istakao je Kadić.
Poslanik LPCG Miodrag Živković, iako zadovoljan Predlogom ustava, ocijnio je da je on "dobar ko ga je, kako i koliko pisao".
Za poslanika Demokratskog saveza Albanaca Mehmeta Bardhija drugog kruga preovora nije ni bilo, jer niko nije uputio poziv, koji bi morao važiti za sve iz opozicije On je upozorio da će po ovom ustavu Albanci iz SAD ostati bez crnogoeskog državljanstva.
Poslanik HGI Božidar Nikolić kazao je da je Rimokatolička crkva morala biti pomenuta u ustavu, kao i ostale vjerske zajednice, posebno apostrofirajući CPC.
Skupštinska rasprava nastavlja se danas, a prema najavama, glasanje o ustavu i ustavnom zakonu za njegovo sprovođenje moglo bi uslijediti u petak.

Snimak pregovora na sajtu SNP-a

Poslanici SNP-a najavili su da će od danas na sajtu te stranke biti dostupan audio zapis kompletnog toka pregovora vlasti i opozicije o ustavu. I poslanik PzP-a Nebojša Medojević ponudio je zainteresovanima CD sa snimkom čitavog pregovaračkog procesa. Pregovori su, prema zajedničkom dogovoru, snimani javno, a vođen je i zapisnik.

Crveno

Do čarki je došlo i između Zorana Žižića i njegovih nekadašnjih partijskih kolega iz SNP-a. Povod je bilo Žižićevo dobacivanje sa mjesta za vrijeme diskusije jednog od poslanika SNP-a, zbog čega su iz te stranke burno protestovali.
- Molim kolege iz SNP-a da me ostave na miru.Ne zalijećite se na mene. Ne napadam vas, a i ne vidim da sam obukao išta crveno-kazao je Žižić.

Nema Mila

Prvog dana rasprave o najznačajnijem aktu države Crne Gore u klupama DPS-a nije bilo poslanika i šefa te stranke Mila Đukanovića. Na tu činjenicu ukazao je Srđan Milić(SNP), naglašavajući da bi Đukanović morao biti u parlamentu "jer SNP želi oči u oči, u Skupštini, a ne po kafićima da priča o najvažnijim stvarima".

Šape i repovi

Oštriji tonovi čuli su se tokom diskusije Božidara Vuksanovića (DPS), koji je poslaniku SL Budimiru Aleksiću rekao "nemate pravo da stavljate šapu na srpski narod". Na to je reagovao šef poslaničkog kluba SL Novak Radulović, demonstrativno napuštajući salu.
- Kako bi Vama, gospodine Vuksanoviću, bilo da Vam kažem da mašete repom -negodovao je poslanik SL Zoran Žižić.
Pokušavajući da smiri strasti, Ranko Krivokapić je "pojasnio" da je šapa metafora za monopol, a mahanje repom uvreda.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »