Ekonomija EU u očekivanju finansijskog infarkta SAD
Katastrofalne posledice predviđa direktor MMF Kristin Lagard u slučaju tehničkog defolta SAD. Fiskalni šok u SAD mogao bi da nanese štetu ostalom svetu, smatra ona. Niz evropskih eksperata plaši se panike na međunarodnim finansijskim tržištima, koju može da isprovocira krah američkih dužničkih obveznica. Rezultat bi bila nagla kolebanja kursa evra. I krah ekonomija problematičkih zemalja na čelu sa Grčkom. Drugi smatraju da do toga neće doći – SD će se izvući i ovog puta. Temu razmatra analitičar Sergej Guk sa ekspertima – članom Nacionalnog bankarskog saveta Pavelom Medvedevom i nemačkim profesorom Hansom Heningom Šrederom, rukovodiocem istraživačkog projekta Finda za nauku i politiku.
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Džozef Stiglic ne plaši se tehničkog defolta u SAD. Teorijski, objašnjava on u intervjuu za nemački nedeljnik Cajt, centralna banka može da odštampa bilo koju količinu para. Pitanje je samo u ceni koja bi za to morala da se plati: kakav će biti nivo inflacije, devalvacije, koliko će oslabiti dolar.
Član Nacionalnog bankarskog saveta Rusije Pavel Medvedev uveren je da tehničkog defolta neće biti. U samoj Evropi na dešavanja sa druge strane Atlantika gledaju sa izvesnim oprezom. Ali tržišta, mada su se i malo spustila, za sada nisu u panici. Iz razloga koje je naveo nemački ekspert, profesor Hans Hening Šreder.
Američka ekonomija, mada je u dugovima do guše, u svojoj osnovi je zdrava. Konflikt je izazvan političkim dugovima. On se može prevladati i polazim od toga da će kompromis biti pronađen. Ali ako ipak jedinstvo ne bude postignuto u srednjoročnoj i dugoročnoj perspektivi posledice mogu da budu teške. Banke će pretrpeti gubitke sa ekstremnim posledicama, koje smo već imali 2008. godine. Ali ja ipak polazim od toga da će političke grupacije doći do kompromisa.
Stabilnosti evra, po mišljenju profesora Šredera, u datom trenutku ništa ne ugrožava. Što se tiče problematičnih zemalja na čelu sa Grčkom, bankrotstvo je za sada sprečeno. Sada je reč o takvom razvoju ekonomije pri kojem će Grci izaći iz teškog deficita i neće živeti iznad mogućnosti.
Ekonomski autoritet Džozef Stiglic vidi koren zla u politici prema bogatima. Oni ne podležu kontroli, skoro ne plaćaju poreze i u proteklih 12 godina su prisvajali svu ekonomsku dobit. Citiramo: U našem aktualnom političkom sistemu, smatra on, bogataši u principu mogu da kupe onu politiku koju žele, preko predizbornih priloga, lobiranja i slično. Korisnije im je da investiraju u vašingtonsku politiku nego u realnu ekonomiju.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/bryankennedy/cc-by-nc/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.