Petoljetka privatizacije
Država se sprema da u potpunosti izađe iz kapitala velikih kompanija. Na spisku su između ostalog državni naftni gigant Rosnjeft i druga po veličini aktiva komercijalna banka VTB. Ukupno do 2017. godine biće spremljeno za prodaju 14 velikih preduzeća.
Predsednik Rusije dobio je od vlade obnovljeni spisak kompanija koje država planira u potpunosti ili delimično da proda. U skladu sa njima do 2017. godine biće u potpunosti prodati državni udeli u banci VTB i kompaniji Rosnjeft (sada on iznosi 75%). Na redu je energetski gigant InterRAO, vlasnik većine hidrocentrala Rusije RusGidro i najveća u svetu po obimu eksploatacije dijamanata kompanija Alrosa.
Prvatizacija treba da započne od kompanija RusGidro i Rosnjeft naredne godine, i već do kraja 2012. godine budžet će dobiti od rasprodaje državnih aktiva 450 milijardi rubalja. Ovi prihodi će biti svojevrsno osiguranje u slučaju mogućeg budžetskog deficita, istakao je u intervjuu za Glas Rusije zamenik direktora Centra za razvoj Visoke ekonomske škole Valerij Mironov.
Ove godine imamo budžetski proficit, ali znamo da se on svodi sa nultim deficitom pri vrlo visokom nivou cena nafte. Veoma je verovatno da će cene nafte pasti. Deficit može da iznosi od 3 do 4 odsto unutrašnjeg bruto proizvoda, i u tim uslovima privatizacioni aktivi mogu da zatvore ovu rupu u budžetu.
Plusevi od predaje aktiva velikih kompanija u privatne ruke su očigledni, smatra vodeći ekspert Centra za plitičku konjukturu Dmitrij Abzalov.
Nesumnjivo da dolazak stranih investitora ozbiljno aktivizira rusko tržište fondova i pre svega Međunarodni finansijski centar. Reč je o prodaji velikih paketa akcija. Očigledno da će krenuti ozbiljne investicije. Pri čemu, one neće imati karakter špekulacije, kao što je bilo ranije, već će uglavnom biti strateške.
Strani investitori interesuju se za novi plan privatizacije. A što je najvažnije vlada odrđuje pravila igre na ruskom tržištu sve jasnije i transparentnije za zapadne partnere, podvlači Dmitrij Abzalov.
To stvara određena pravila rada stranaca i ruskih privatnih kompanija u državnom sektoru, što će ozbiljno povećati efektivnost proizvodnje. Uz to postojanje privatnog akcionera, kako pokazuje praksa, ozbiljno povećava produktivnost, imajući u vidu da se potrošena sredstva lakše kontrolišu upravo od strane privatnog vlasnika.
Eksperti su uvereni da će privatizacija velikih ruskih kompanija omogućiti da se napravi efikasniji sistem saradnje države i privatnog kapitala. Učešće države, makar i minimalno, kao i ranije, osiguraće strateškim kompanijama ozbiljnu podršku na federalnom nivou. A privatni biznis u međuvremenu će se baviti razvojem proizvodnje – i podeliće rizike vlade na formiranju efikasne savremene ekonomije.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © flickr.com/sparkieblues/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Medvedev
- investicije
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.