BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Martinići duhovno središte Bjelopavlića

Martinići duhovno središte Bjelopavlića
24.09.2007. god.

DANILOVGRAD - Na temeljima drevne crkve iz devetog vijeka posvećene Svetom arhangelu Mihailu u Gradini u Martinićima juče je proslavljena hramovna slava. Liturgiju je služio Slobodan Zeković, danilovgradski paroh sa sveštenstvom. Hramovna slava ove crkve obnovljena je prije nekoliko godina, a od tada vjernici na dan čuda Svetog arhangela Mihaila okupljaju se na ostacima hrama. Taj praznik po crkvenom kalendaru praznovao se u srijedu, 19. septembra, ali liturgija zbog vjernika održana je juče.
- Hrišćani još iz prvih vjekova gradili su hramove posvećene arhangelima. Anđeli sjede pred prestolom stvoritelja i pjevaju himne u njegovu slavu. Zbog toga su i ljudi, želeći da postanu bliski i nalik Bogu, često svoje hramove posvećivali anđelima, među kojima je na prvom mjestu Mihailo. Predanje govori da je ovdje jedno vrijeme bilo sjedište dukljanske episkopije i da je u srednjem vijeku ovaj prostor bilo veliko državno, ali i duhovno središte ovdašnjeg naroda. Zbog sjećanja na naše duhovne pretke mi se danas ovdje okupljamo da budemo slični njima i da se od njih učimo vjeri i životu – istakao je paroh Zeković, dodajući da se crkva po ugledu na ovu iz Gradine gradi u Orašju nadomak Danilovgrada.
Inače, za ovaj hram i Gradinu poznata je priča o velikom srednjovjekovnom gradu na ovom prostoru koji se zvao Lontodokle. Početkom sedamdesetih godina prošloga vijeka otkriveni su njegovi ostaci, a nešto kasnije obavljena su temeljna arheološka istraživanja koja su potvrdila da je Lontodokle bio duhovno i administrativno središte Duklje. Od iskopina djelimično je rekonstruisan izgled oltara i većeg dijela crkve, a ta postavka danas se nalazi u Zavičajnom muzeju u Danilovgradu. Nažalost, dalja iskopavanja su zbog nedostatka novca stala početkom osamdesetih godina i od tada arheolozi nijesu vršili iskopavanja. U planovima Zavičajnog muzeja nastavak iskopavanja na Gradini ponavljaju se iz godine u godinu, ali dosad od toga ništa nije bilo. A da bi arheolozi i ostali imali ovdje puno posla dokazuje i otkrivanje groba pri samoj crkvi na koji su naišli mještani. Po svemu navedenom Martinići i Gradina su jedan od duhovnih središta Bjelopavlića.
Nakon liturgije vjernici su bili gosti Željka Saveljića, koji je bio domaćin ovogodišnje slave. Sljedeće godine domaćin će biti Vujadin Vujadinović.

U Gradini se rodio Sveti Sava

Paroh Zeković je naglasio da savremeni istoričari sve više govore o Gradini kao mjestu rođenja Svetog Save. Njegove riječi potvrdio je i Milutin Veković, profesor filosofije iz Danilovgrada i autor monografije o manastiru Ždrebaonik. On tvrdi da su u Gradini rođeni Sveti Sava, ali i njegov otac i djed.
- Skoro nigdje u srpskim zemljama nema toponima Rastkove livade koje postoje u Martinićima, što potvrđuje da je narod sačuvao sjećanje na rođenje velikog srpskog svetitelja. Martinići i Gradina u njima su prvo ognjište i prvo svetilište Nemanjića. Tu je naš pogled u sebe i pogled u našu dušu. Gradina je bila centar civilizacija u nekoliko epoha i mnogo tajni ovdje čeka da bude otkriveno. Na nama i na nadležnima u ovoj državi je da otkriju odgovore koje Gradina i njen hram posvećen Arhangelu Mihailu i dalje kriju – objašnjava Veković.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Posrednici bi mogli da pomognu u postizanju trajnog rešenja sa Moskvom, izjavio je ukrajinski lider


Oružane snage Rusije su u protekla 24 časa gađale ciljeve Oružanih snaga Ukrajine u oblastima Odeske, Harkovske i Kijevske oblasti. Zauzvrat, OSU su izvršile još jedan napad dron

Prva dama je jedina osoba koja može da ubedi predsednika SAD da izađe iz trke za predsednika, izjavio je izvor


Izraelske snage će dobiti veliku seriju bombi od 230 kilograma za dve nedelje, tvrde izvori izdanja

Nekada srce drevnog kraljevstva Rusije, postalo je prestonica Sovjetske Ukrajine 1934.



Ostale novosti iz rubrike »