BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mogu li se prevazići nesuglasice između RF i SAD o problema PRO

Mogu li se prevazići nesuglasice između RF i SAD o problema PRO
12.07.2011. god.

U okviru posete šefa MIP RF Sergeja Lavrova Vašingtonu, kako je izjavljeno, biće nastavljeni pregovori o evroPRO. Početkom jula isto pitanje se razmatralo prilikom susreta stalnih predstavnika zemalja alijanse i Rusije u Sočiju. Tada zemlje nisu mogle da priđu razradi neke kompromisne varijante evroPRO.

- Možda je taj cilj u principu nedostižan? – pitamo doktora tehničkih nauka, profesora Aleksandra Šaravina, direktora Instituta vojne i političke analize u Moskvi.

U temi evroPRO sam više optimista nego pesimista, jer ne napuštamo te važne pregovore, već obrnuto, kao i ranije, nadamo se da možemo da postignemo kompromisno rešenje, - odgovara naučnik. – Podsetim,  još pre Lisabonskog samita Rusija-NATO glavni inicijatori stvaranja zajedničkog sistema PRO postali su upravo SAD i alijansa. Onda je generalni sekretar NATO-a Rasmusen  rekao: Želimo da stvorimo jedinstveni sistem PRO – od Vankuvera do Vladivostoka! RF je podržala tu inicijativu. Međutim, kasnije su SAD i NATO promenili stav.

- Koje je njihovo glavno obrazloženje protiv zajedničke PRO?

Glavni motiv zvuči ovako: zemlje NATO-a međusobno ujedinjuje odbrambeni Ugovor, - objašnjava Aleksandar Šaravin. – One su povezane savezničkim obavezama. Zato u sistem evroPRO ne sme  da dođe neko spolja. Na prvi pogled, ima tu logike, ali pitanje je moguće okrenuti: šta smeta  da bi se jedinstveni sistem PRO NATO-a i RF učvrstio specijalnim  pravnim dokumentom? To bi bilo, smatram, potpuno realno, da je postojala obostrana želja!

- Kako procenjujete perspektivu stvaranja dva odvojena sistema evroPRO? S jedne strane – SAD i NATO, s druge strane –Rusija?

Upravo je Rusija predložila potpuno izvodljivu varijantu sektoralne izgradnje takve odbrane, - kaže Aleksandar Šaravin. – Jedan naš političar je rekao: Kada dva viteza okrenu jedan drugom leđa, svaki od njih brani svoj sektor od eventualnog napada neprijatelja… Upravo takvu varijantu je predložio predsednik RF Dmitrij Medvedev. Međutim, druga strana nas za sada ne čuje. Dakle, pridajem veliki značaj zvaničnoj poseti Sergeja Lavrova SAD-ama. Možda će stvar krenuti…

- Početkom svog predsedničkog roka je Barak Obama  ukinuo ranije potpisane s Poljskom i Češkom Sporazume o razmeštanju kopnenih elemenata sistema PRO na teritorijama tih zemalja. Šta je razlog za to? Što se promenilo u međuvremenu?

Barak Obama je odlučio da ukine taj projekat u Evropi, koji se razrađivao pri republikancima, on je to učinio iz čitavog niza razloga, - smatra Aleksandar Šaravin. – Prvo. Taj projekat je bio suviše skup, drugo, njegova tehnička efikasnost nije bila visoka, treće, on je izazivao veliko neprihvatanje od strane Rusije. Danas Pentagon razrađuje drugi projekat, koji, između ostalog, u samim SAD-ama  izaziva kritike od strane stručnjaka. Nju-Jork tajms je  objavio članak, gde američki naučnici pišu: tehnička efikasnost raketa-presretača za novi sistem PRO SAD  jako je povećana, te rakete neće moći u izjavljenom obimu i broju da pogađaju realne mete. Međutim, ljudi iz Pentagona, verovatno, utiču na Obamu da bi dobili veće subvencije. I to, mnogi Evropljani sumnjaju: protiv koga će ustvari biti usmerene američke rakete-presretači? Ako bude usvojena odluka o razmeštanju elemenata američkog sistema PRO, recimo, u Poljskoj, teško da će neko verovati da su one namenjene radi toga da bi obarale rakete iz Irana ili Severne Koreje. Tamo nema  raketa takvog dometa!

Međutim, približavanje vojnog potencijala SAD i NATO-a granicama Rusije će biti za nas, blago rečeno, neprijatna perspektiva, jer će pojava novog američkog naoružanja u Evropi s razmeštanjem u Poljskoj proširiti zonu pokrivanja od strane PRO SAD  znatnog dela teritorije naše zemlje. U tom slučaju verovatno se može očekivati zaoštravanje odnosa između Rusije i NATO-a, što ne želimo.

Zar nije bolje odustati od te ideje i iskoristiti šansu za zbližavanje RF i alijanse? Ona je jednostavna i sastoji se u tome da bi zajedničkim naporima stvorili jedinstveni sistem evroPRO na osnovi kompromisne varijante. Uveren sam da uz političku volju sa obe strane moguće je savladati bilo koje nesuglasice, - rekao je Glasu Rusije doktor tehničkih nauka, profesor Aleksandar Šaravin, direktor Instituta vojne i političke analize.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »