BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Iščekujući: Bez latinice na internetu

Iščekujući: Bez latinice na internetu
06.06.2011. god.
Kako se nalazite na stranici jedinog ćiriličnog portala zapadno od Drine, potpuno je razumljivo zašto i Gadžeterija može na naslovnu.

Piše: Dušan Stojičević

Za koji mjesec, proradiće novi internet prostor –ćirilični domen – u kojem ćemo moći da otvaramo sajtove na našem pismu. Prva dva sajta sa prefiksom .srb postoje od sredine maja (poput rnids.srb), kada je Ajkan (ICANN – organizacija koja rukovodi dodjelom domena na svjetskom nivou) stvorio tehničke mogućnosti. Puštanje u rad ćiriličnog domena očekuje se na jesen.

Krajem 29. maja, skupština Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS – nadležno tijelo za registrovanje srbskih domena) usvojila je pravilnik po kome će funkcionisati ćirilični domen .srb. Preostalo je još nekoliko koraka, poput pripreme cjenovnika, i voz kreće. A da biste se ukrcali na njega, morate da znate gdje da kupite kartu.

Do sada u „latiničnom” (ispravnije, ASCII) domenu ima 66.000 registrovanih sajtova, pa je sasvim očekivano da je RNIDS morao posebno da pripazi i osigura već postojeće klijente. I nisu tu u pitanju „novčani” razlozi, već ima još nešto važnije: na primjer, ako bi neko drugi osim „Sveta kompjutera” (koji trenutno ima sajt na adresi sk.rs) otvorio sk.srb, najverovatnije bi korisnike naveo na pogrešan put. Štaviše, ukoliko bi neko osim „Koka-Kole” otvorio kokakola.srb, najverovatnije bi završio na višednevnoj ekskurziji po sudu u Strazburu zbog povrede trejdmarka.

Stiže nam .srb Srbi moji dragi

Zbog svega ovoga, RNIDS je predvideo probnu vožnju za tih 66.000 sajtova, koja će trajati u prvih šest meseci „od pokretanja voza”. Svaki sajt kao kartu za tu vožnju dobija transliterovanog parnjaka – sajt u ćiriličnom domenu sa istim imenom (kada se iz latinice prevede u ćirilicu slovo po slovo). Jasnije: svaki vlasnik sajta iz „latiničnog” domena dobiće listu prijedloga za ime sajta na ćirilici, pri čemu vlasnik izabira jedan. Na primjer, za pomenuti sajt sk.rs dobićemo listu sa dva predloga – sk.srb i šk.srb. Dakle, sve moguće kombinacije u transliteraciji.

U toku tih šest mjeseci, vlasnik sajta može kad poželi da napravi izbor iz te liste. Sve kombinacije ga čekaju do isteka tog perioda, a posle se prelazi na slobodnu registraciju domena (kakva je trenutno kod .rs domena) koju bi najlakše opisali riječima „ko pre djevojci...”

Kako mi nemamo zakon o transkripciji (pisanje riječi po izgovoru na izvornom jeziku), kao što ga ima Bugarska na primjer, poseban problem su predstavljala imena sajtova koja sadrže strana slova (q, w, x, y), a koja su po procenama oko 40 odsto od pomenutih 66.000. Ta slova se ne mogu prevesti u ćirilična bez transkripcije koja ne postoji, pa je RNIDS pribegao interesantnom kombinovanom rješenju. Dao je niz od tri srbska slova u zamenu za strano (slovo „x” prelazi u „šćnj”), što cijelokupno ime sajta čini besmislenim (na primer, qvoucher.rs bi bio preveden u ljćnjoucher.srb). Vlasnik gotovo sigurno neće biti zadovoljan, ali mu stoji na raspolaganju da sam izvrši transkripciju svog imena i registruje adekvatno ime u okviru „latiničnog” .rs domena – kuvaucer.rs pa će automatski dobiti u listi predloga onaj pravi – kuvaučer.srb. Time je zaokružen dio oko zaštite prava postojećih vlasnika sajtova u „latiničnom” domenu.

Za ćirilicu, ne za novac

Nakon šest mjeseci probne vožnje, kreće se u pravo otvaranje kroz slobodnu registraciju domena, kada će presudan faktor za kupca biti cijena.

U okruženju gde ćirilicu srećemo samo na jednoj od televizija sa nacionalnim frekvencijama, čini se da je ćirilični domen osuđen na propast. Svjestan ove činjenice, RNIDS priprema izuzetno povoljne cijene za registraciju sajta u ćiriličnom domenu. Vrlo vjerovatno je da će pobijediti mišljenje da bi za postojeće vlasnike latiničnih sajtova ćirilični domen bio poklon, dok bi se u periodu slobodne registracije veoma simbolično naplaćivali ovakvi domeni. Kako god da bude, treba naglasiti da cilj ovog domena i za RNIDS nije novčana zarada, već da se ćirilica ustoliči kao kompjutersko pismo i opstane u kompjuterskoj eri.

*Autor je glavni i odgovorni urednik „Sveta kompjutera”





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »